Raport specjalny: Poziom rozwoju Polski na tle gospodarki światowej w ujęciu długoterminowym

Paweł Dobrowolski
Raport specjalny: Poziom rozwoju Polski na tle gospodarki światowej w ujęciu długoterminowym

Zapraszamy do zapoznania się z raportem specjalnym Polskiego Funduszu Rozwoju p.t. "Poziom rozwoju Polski na tle gospodarki światowej w ujęciu długoterminowym", który opracowany został w ramach cyklu publikacji PFR na temat perspektyw rozwoju gospodarczego w Polsce i na świecie.

Na miejsce Polski w gospodarce światowej proponujemy spojrzeć przez dystans w poziomie rozwoju Polski do światowego lidera technologicznego przez sześć minionych wieków. W tym celu przedstawiamy proporcję szacunku PKB Polski na głowę mieszkańca, do szacunku PKB na głowę mieszkańca lidera technologicznego świata w danym momencie. Zasadniczym spostrzeżeniem jest, że od XVII wieku Polska, ani nie dogania, ani nie traci dystansu do lidera, lecz do 1989 roku widoczny jest stały trend spadkowy w poziomie rozwoju względem najwyżej rozwiniętych krajów świata.

Przez ostatnie kilkaset lat nie udaje się Polsce wejść do grona najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów, utrzymując stały dystans do lidera technologicznego pomiędzy 20% a 40% PKB na głowę mieszkańca. Jest to z jednej strony pewien sukces, gdyż wiele państw, wieki temu niezbyt zapóźnionych do lidera, spadło niżej w poziomie dochodów. Z drugiej strony, każe zadać pytania dlaczego do tej pory nie udało się nam bardziej zbliżyć do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata, czy znaczący skok w poziomie dochodów w ostatnich 26 latach jest trwały oraz jak przebić historyczny „sufit” i znacząco zbliżyć się w poziomie rozwoju do takich krajów jak USA, doganiając jednocześnie najbogatsze kraje Unii Europejskiej?

Pełny raport do pobrania tutaj.

Paweł Dobrowolski
Poprzedni artykuł
Kwartalny przegląd danych statystycznych dotyczących polskiego meblarstwa (III kwartał 2019 r.)
Pionierzy rozwoju - zapoznaj się z raportem specjalnym PFR i Allegro
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO