6 porad od innowatorów – jak przygotować się na podjęcie wyzwań przyszłości?

Izabela Bany
6 porad od innowatorów – jak przygotować się na podjęcie wyzwań przyszłości?

Masz ciekawy pomysł, wokół którego chcesz zbudować firmę technologiczną? Sprawdź 6 porad, jakie  mają dla Ciebie innowatorzy, którzy osiągnęli sukces. A jeśli chcesz je wszystkie wdrożyć w życie i dołączyć do grona przyszłych polskich przedsiębiorców, koniecznie sprawdź Szkołę Pionierów PFR , z której co roku wyrasta 50 liderów, gotowych na podjęcie wyzwań przyszłości.

 

1.    Zanim zaczniesz, naucz się uczyć

Zanim zaczniesz uczyć się nowych umiejętności i narzędzi, warto pomyśleć o swojej strategii uczenia się, aby być bardziej wydajnym i efektywnie wykorzystywać czas. Jaki jest twój styl nauki? Czy uczysz się głównie czytając, słuchając lub robiąc? Być może najlepiej przyswajasz wiedzę poprzez tworzenie list i tzw. map myśli.


Zainwestuj trochę czasu i zastanów się, jak uczyć się najbardziej wydajnie. Takie postępowanie zwiększa wartość każdej godziny poświęconej na naukę. Wystarczy, że uda Ci się wprowadzić nawet pozornie niedużą zmianę i przeczytać jedną książkę na tydzień w porównaniu z kimś, kto potrzebuje 10 dni na przeczytanie książki. Nawet przy tak niewielkiej różnicy, przeczytasz nawet o kilkanaście książek więcej rocznie.

 

2.    Zainwestuj w trening

Profesjonalni atleci spędzają ponad 90% swojego czasu trenując, a jedynie 10% na zawodach i konkursach. Można powiedzieć, że pod względem presji, wydajności, stresu i potrzeby adaptacji, bycie innowatorem lub przedsiębiorcą technologicznym jest porównywalne do kariery profesjonalnego sportowca. Ale tak naprawdę ile czasu na treningu spędzają przedsiębiorcy? Niekończąca się walka o inwestorów i pełne emocji pitche malują ten obraz zupełnie inaczej: jako 100% „konkurowania” i 0% „trenowania”. Warto pamiętać, że Bill Gates, Elon Musk i Jack Ma spędzają minimum 5 godzin w tygodniu na uczeniu się. Dowiedz się, czego się uczyć i stwórz mapę wiedzy.


Krążąc pomiędzy konferencjami łatwo usłyszeć o nowych metodach zarządzania i trendach, w rezultacie wybierając przypadkowo te warte wykorzystania. Można nauczyć się o kulturze firmy na konferencji, przywództwie na seminarium, z artykułu o KPI. Ale takie losowe uczenie się, jakkolwiek cenne, jest powolne. Stworzenie „mapy wiedzy” na temat tego co już wiesz, czego nie, a zwłaszcza tego, co powinieneś wiedzieć na obecnym etapie rozwoju pomysłu pomoże ułożyć plan działania. 
Kiedy tworzysz swój program nauki, zastanów się nad właściwym czasem, etapem, na którym znajduje się Twój pomysł oraz spróbuj przewidzieć obecne i przyszłe wąskie gardła. Na przykład warto aktywnie uczyć się zarządzania ludźmi, gdy tworzysz pierwszy zespół. Potrzebując finansowania – zaczynasz uczęszczać na seminaria i czytać książki na temat negocjacji biznesowych.


Ucz się od innych praktyków – wiele rozwiązań zostało już wypracowanych przez uznanych przedsiębiorców technologicznych i innowatorów. Szkoła Pionierów PFR stawia na naukę od ekspertów i przedsiębiorców, którzy mają na koncie zarówno sukcesy jak i szereg porażek, które do niego prowadziły. To od nich można nauczyć się, że czasem trzeba wywrócić do góry nogami model biznesowy, a czasem wystarczy jasna komunikacja by uniknąć skomplikowanego zarządzania projektem.

 

3.    Rozmawiaj z założycielami

Wizjonerzy technologiczni często mogą czuć się samotni. Trudno szukać wsparcia wśród osób, które nie borykają się z problemami jaki MVP, model biznesowy itp.  Rozwiązanie? Porozmawiaj z innymi o swoich wyzwaniach - istnieje szansa, że razem możecie znaleźć odpowiedź na stawiane sobie pytania.  Dlaczego nie uczestniczyć w spotkaniach innowatorów i przedsiębiorców, stawiających pierwsze kroki? 

 

4.    Podróżuj z innymi przyszłymi przedsiębiorcami

Możecie nie odchodzić od biurek, rozwiązując problemy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oderwać się na chwilę od lokalnego myślenia, zobaczyć jak pracuje się w innych ekosystemach. Nie musisz wyjeżdżać w tym celu  do Doliny Krzemowej – w kilka godzin można znaleźć się w Berlinie – nowej europejskiej stolicy startupów. Podróżowanie i spędzanie czasu razem pomaga stworzyć relacje umożliwiające rozmowy na temat rzeczywistych problemów i rozwiązań (zamiast typowego „Jak Ci idzie?”, „Świetne!”). 


Kształtuj swoje myślenie z trenerami i ekspertami branżowymi. Za każdym zawodowym sportowcem stoi wyjątkowy trener. W przedsiębiorczości łatwo zatracić się w codziennych działaniach, zewnętrzna perspektywa jest nieoceniona.

 

5.    Znajdź ekspertów z wiedzą odpowiednią dla stadia rozwoju Twojego pomysłu

Dla przedsiębiorców technologicznych oferta szkoleń, inkubatorów i akceleratorów jest tak szeroka, że Ci mniej doświadczeni mogą mieć problem z wyborem. Jeśli skupisz się na rozwoju umiejętności niezbędnych na początku Twojej drogi jako przedsiębiorca, najszybciej przyśpieszysz rozwój pomysłu lub rozwiniesz raczkującą firmę. W tym celu powstała Szkoła Pionierów PFR, która w cztery tygodnie pozwala Tobie i innym młodym wizjonerom skupić się na swoim projekcie przy wsparciu ekspertów i praktyków. Po intensywnych warsztatach w Warszawie i zagranicą zyskujesz wiedzę i narzędzia, o których inni uczą się przez kilka weekendowych kursów. 

Masz pomysł, ale nie masz z kim go rozwijać? W pierwszym tygodniu spędzisz tydzień, budując zespół wspólnie z 50 innymi Pionierami. Nie wiesz, czy Twój pomysł da się skomercjalizować? Zespół ekspertów i praktyków z sukcesami na kontach opowie, jak wyglądało to w ich przypadku. Pokażą też, jakich narzędzi używają na co dzień do komunikowania się z zespołem, zarządzania projektem i planowania. Wszystko w ramach programu Szkoła Pionierów PFR, który został stworzony dla przyszłych przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie start-upów i biznesu. 

 

6.    Czytaj książki biznesowe i stwórz klub książki ze swoim zespołem

Wiele osób uczy się skutecznie poprzez czytanie. Dlaczego nie pójść o krok dalej i włączyć zespół do wspólnego czytania książek? Stwórzcie klub książki, w którym możecie czytać i omawiać wspólne lektury, nawet 3-4 książki przeczytane wspólnie rocznie mogą przynieść korzyść.

Absolwenci Szkoły Pionierów PFR, którzy tworzą Klub Pionierów, regularnie wymieniają się wartymi lektury książkami.
W biblioteczce młodego przedsiębiorcy technologicznego mogą się znaleźć między innymi:

  • “Metoda Lean Startup”, Eric Ries 
  • „Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł”, Jocelyn K. Glei
  • „Data Driven Decisions”, Michał Jan Lutostański, Mateusz Galica, Michał Protasiuk
Izabela Bany
Poprzedni artykuł
Przyszłość warto projektować
4 czerwca 1989 i dziś - jak na przestrzeni tych lat zmieniła się Polska?
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO