← Strona główna Grupy PFR

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje Polskie Koleje Linowe

PARP
Polski Fundusz Rozwoju przejmuje Polskie Koleje Linowe

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA (PKL) [1].

Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu kilku warunków, w tym uzyskaniu przez PFR zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój. PKL to także przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją oraz jeden z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniający ponad 200 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Obecnie, obok Mid Europa Partners, akcjonariuszami Spółki są cztery tatrzańskie gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.

- Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością - powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku, kiedy ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners znany w Polsce z inwestycji takich jak Żabka i Lux Med w przeszłości, czy obecnie Allegro i Hortex. Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa, skomentował - Inwestycja w PKL jest kolejnym przykładem naszej strategii skupiającej się na inwestycjach w spółki działające w branży konsumenckiej i wspieraniu ich rozwoju m.in. poprzez poszerzenie wachlarza i jakości oferowanych usług. Chcielibyśmy podziękować zarządowi PKL oraz naszym współinwestorom, czyli tatrzańskim gminom, za ich zaangażowanie, które pomogło zwiększyć atrakcyjność zarówno spółki, jak również całego regionu. Spółka ma nadal duży potencjał rozwoju oraz atrakcyjne plany na przyszłość, PFR będzie naturalnym partnerem, który jako długoterminowy inwestor wprowadzi ją w okres dalszego wzrostu. 

Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślił: - Planowana inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak np. kolejka na Kasprowy Wierch, współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach, z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz ku zadowoleniu krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry.

[1] Polski Fundusz Rozwoju SA zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 100% udziałów w spółce Altura Sàrl, będącej właścicielem 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA.

PARP
Poprzedni artykuł
PSA, PFR oraz IFM INVESTORS wspólnie nabyli DCT Gdańsk
Dział Analiz PFR prezentuje raport o Białorusi
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO