Strategia Compliance

PFR S.A. jako spółka działająca w ramach Systemu Instytucji Rozwoju, dokłada należytej staranności do realizacji nałożonych na nią obowiązków zmierzających do zwiększania potencjału i rozwoju gospodarczego Polski.

Strategia Compliance określa ramy zgodności działalności Polskiego Funduszu Rozwoju, zarówno z wymogami powszechnie obowiązującego prawa, normami, regulacjami wewnętrznymi, jak i standardami rynkowymi.

Zapoznaj się z pełną treścią dokumentu Strategii Compliance Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.

 

Pobierz dokument

System Zgodności

Zgodność z prawem stanowi fundament każdego rozwoju. PFR wdraża System Zgodności (CMS), który ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i stabilności organizacji, a także wzmocnienie jej fundamentów w wymagającym otoczeniu, zarówno makroekonomicznym, jak i regulacyjnym. PFR jako instytucja działająca w ramach i na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, jak i ustawy o Systemie Instytucji Rozwoju, realizuje zadania zmierzające do zwiększenia potencjału gospodarczego Polski poprzez działania inwestycyjne i rozwojowe. 

Strategia Compliance określa ramy zgodności działalności Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarach takich jak:
 

description
Zgodność z powszechnie obowiązującym prawem
business_center
Zgodność z etycznymi zasadami prowadzenia działalności
business
Zgodność z rekomendacjami i standardami rynkowymi
checklist
Zgodność z regulacjami wewnętrznymi

Hierarchiczny system regulacji wewnętrznych

Zgodność z przepisami prawa

Wszystkie regulacje wewnętrzne PFR są uchwalane i aktualizowane z uwzględnieniem wymogów wynikających z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Zasada ta stosowana jest do wszelkich regulacji, niezależnie od ich umiejscowienia w hierarchii systemu regulacji wewnętrznych. 

 

Zobacz schemat hierarchii dokumentów
Grafika przedstawiająca białe stopnie podium

Kluczowe obszary zgodności

PFR dokłada należytej staranności do realizacji procesu zarządzania ryzykiem braku zgodności.

Proces zarządzania ryzykiem braku zgodności realizowany jest w zgodzie z najlepszymi praktykami obowiązującymi na rynku. PFR minimalizuje ryzyko braku zgodności poprzez działania:

  • prewencyjne - służące zapobieganiu wystąpienia ryzyka braku zgodności;
  • analityczne - polegające na weryfikacji i analizie zidentyfikowanego ryzyka braku zgodności w tym podjęcia działań naprawczych zmierzających do wyeliminowania ryzyka braku zgodności;
  • detekcyjne - zmierzające do wykrycia, badania i zarządzania ryzykiem braku zgodności.

Zero tolerancji dla korupcji

Polski Fundusz Rozwoju S.A. jako instytucja koordynująca działania Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju na gruncie ustawy o systemie instytucji rozwoju dokłada szczególnej uwagi do przeciwdziałania korupcji pod każdą postacią. 

Realizując zadania nałożone na niego na mocy ustawy, ale także Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dokłada starań do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego, jako warunku dla rozwoju kraju.

„Zero tolerancji dla korupcji” nadrzędną zasadą

O tę zasadę opiera się zapewnienie uczciwego i transparentnego działania na rzecz rozwoju kraju, równoznaczne z budową zaufania, jak i poczucia bezpieczeństwa obywateli wobec państwa i prawa, a w konsekwencji działań podejmowanych przez PFR na rzecz rozwoju gospodarczego Polski.

Każdy uczestniczący w procederze korupcji podlega karom przewidzianym w polskim prawie, a PFR będzie współpracował w tym zakresie z odpowiednimi organami państwa.

Grupa osób trzymające dłonie nad puzzlami

Konflikt interesów

PFR prowadzi swą działalność w sposób transparentny i zmierzający do efektywnego zarządzania konfliktem interesów.

W celu przeciwdziałania konfliktom interesów, jak i właściwego zarządzenia nimi, PFR wdrożył odpowiednie mechanizmy zarządcze, odzwierciedlone we właściwych regulacjach wewnętrznych, w tym Polityce zapobiegania i zarządzania konfliktami interesów.

Przez konflikt interesów należy rozumieć faktyczną lub potencjalną sytuację, która może prowadzić do sprzeczności interesów PFR i interesów osobistych pracowników, w szczególności w przypadku, w którym interesy osobiste pracowników kolidują lub mogłyby kolidować z należytą i właściwą realizacją obowiązków służbowych.

Zasady dotyczące zarządzania konfliktem interesów w PFR mają na celu:

dangerous
Identyfikację sytuacji faktycznych lub potencjalnych, które stanowią lub mogą stanowić konflikt interesów
handshake
Wskazanie istotnych metod i trybu postępowania w zakresie zapobiegania, identyfikowania oraz zarządzania konfliktem interesów
people_alt
Budowę świadomości w organizacji w zakresie należytego postępowania w przypadku faktycznej lub potencjalnej kolizji interesów

Pracownicy PFR są zobowiązani do zgłoszenia możliwości wystąpienia potencjalnego lub rzeczywistego konfliktu interesów.

  • Zarządzanie konfliktem interesów z mocy ustawy:
    PFR S.A. jako spółka zarządzająca na mocy ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi wdraża rozwiązania i regulacje w celu zapobiegania i zarządzania konfliktami interesów.
  • Zarządzanie konfliktem interesów – dobra praktyka:
    PFR S.A. dokłada należytej staranności do dochowania transparentności i obiektywności podejmowanych działań, w związku z czym wdrożył mechanizmy zapobiegania i zarządzania konfliktem interesów w ramach procesu zakupowego oraz wyboru dostawców.

Budowa kultury zgodności

PFR w ramach wdrożonego Systemu Zgodności podejmuje działania zmierzające do budowy organizacji opartej o określony system wartości, odzwierciedlony zarówno w regulacjach wewnętrznych, jak i przede wszystkim w bieżącej działalności spółki.

Budowa percepcji zgodności, tj. odpowiedzialności za działanie w zgodzie z powszechnie obowiązującym prawem, regulacjami wewnętrznymi, standardami rynkowymi, jak i przede wszystkim normami etycznymi, oparta została na programie szkoleń i spotkań wewnętrznych z pracownikami PFR.

Szkolenia i spotkania z pracownikami PFR

  • Wydarzenia dedykowane budowaniu świadomości Compliance w PFR.
  • Szkolenia z zakresu Compliance, zarówno wstępne, jak i cykliczne poświęcone wybranym aspektom zgodności.

PFR w ramach systemu zgodności korzysta m.in. z:

filter_1
Dobrych Praktyk

Spółek Notowanych na GPW 2021

filter_2
Rekomendacji H

Komisji Nadzoru Finansowego

filter_3
Rekomendacji Z

Komisji Nadzoru Finansowego

filter_4
Zasadach Ładu Korporacyjnego

dla Instytucji Nadzorowanych

filter_5
Norm

Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, m.in.: ISO: 37301:2021

filter_6
Wytycznych CBA

w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (Compliance) w sektorze publicznym

Nadrzędne wartości PFR

PFR w swojej bieżącej działalności kieruje się nadrzędnymi wartościami, które są zgodne z normami etycznymi i sprzyjają budowaniu wewnętrznych i zewnętrznych relacji.

Traktujemy innych w swojej pracy tak samo, jak chcielibyśmy być traktowani. Szanujemy i doceniamy pracę innych, wsłuchując się w ich potrzeby. Współpracując, dzielimy się doświadczeniem i informacjami, aby zaufanie było fundamentem rozwoju polskiego społeczeństwa i gospodarki.

Analizujemy i rozumiemy otaczającą nas rzeczywistość, potrafimy powiązać własne zadania z celami zespołu i firmy, tak aby osiągać zamierzone rezultaty, a we wszystkich działaniach mamy na uwadze dobro Polski. Wyciągamy wnioski ze swoich sukcesów i porażek oraz podejmujemy konieczne ryzyko. Realizujemy to, co zadeklarowaliśmy w sposób konsekwentny, bez oglądania się na innych.

Konsekwentnie dążymy do realizacji celów, dostarczając naszym klientom produktów i usług najwyższej jakości. Jesteśmy zawsze przygotowani, a sprawy doprowadzamy do końca.

Tworzymy nowe idee, usługi oraz rozwiązania przez co wspieramy rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. Śledzimy najnowsze trendy i wykraczamy poza utarte schematy myślenia i działania. Przekraczamy granicę osiągając niezwykłe i nowe rezultaty.