Przejdź do treści
[TEST]

Poznaj stopień przygotowania Twojej organizacji do sprawozdawczości ESG. Rozpocznij test.

Publikacje Data publikacji: 02 czerwca 2025

5 pytań na Cyfrowy Start - Wywiad z #Wizlink®

Autor Magdalena Bryś Ekspertka ds. rozwoju innowacji, Departament Rozwoju Innowacji | Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Cyfrowy Start to cykl rozmów z polskimi firmami technologicznymi, które aktywnie wspierają cyfryzację sektora MŚP i dużych firm. Prezentujemy rozwiązania dostępne w ramach Partnerstwa Technologicznego PFR, pokazując, jak realnie wspomagają one transformację cyfrową innych przedsiębiorstw. Zapraszamy do rozmowy z Michałem Wawiórko, CEO firmy First Byte Sp. z o.o. (właściciela marki i narzędzia Wizlink®).

Jakie rozwiązania oferujecie w ramach Partnerstwa Technologicznego PFR?

Jesteśmy właścicielem marki i narzędzia Wizlink® - polskiego oprogramowania klasy RPA (Robotic Process Automation). W ramach Partnerstwa Technologicznego PFR oferujemy darmowy dostęp do naszej technologii oraz konsultacje z obszaru robotyzacji procesów.  Wizlink® to bardzo intuicyjne narzędzie klasy RPA, za pomocą którego buduje się tzw. roboty cyfrowe, które są w stanie odwzorowywać czynności wykonywane przez człowieka na ekranie komputera. Dzięki temu można zautomatyzować powtarzalne, żmudne i oparte na regułach zadania wykonywane przez pracowników oraz dokonać szybkiej integracji różnych systemów IT. Taki cyfrowy pracownik może działać 24/7 używając różnych systemów IT (CRM, ERP), aplikacji biznesowych (workflow, księgowych), plików (excel, pdf), rejestrów państwowych, baz danych lub innych. W tym czasie pracownicy mogą skupić się na innych obowiązkach, co pozwala zwiększyć efektywność oraz jakość pracy całego zespołu a w konsekwencji organizacji. Budowanie automatyzacji w oparciu o Wizlink® nie wymaga wiedzy programistycznej a jej wdrożenie jest ekspresowe. Inwestycja w robota z reguły zwraca się w ciągu paru miesięcy a nawet tygodni, co jest bardzo atrakcyjne szczególnie dla firm z sektora MŚP.

Z jakimi problemami w cyfryzacji najczęściej mierzą się firmy i jak im pomagacie?

Klientów, którzy interesują się wykorzystaniem robotów w swojej działalności można opisać głównie jako tych, którzy zmuszeni są korzystać z kilku systemów, które nie są ze sobą zintegrowane i wymagają żmudnego, ręcznego powielania danych między nimi. Są to również klienci, którzy używają na co dzień aplikacji, które nie zostały dobrze zaprojektowane i  wymagają wielu manualnych czynności w realizacji w nich zadań biznesowych. Ogólnie sprowadza się to do konieczności efektywniejszego zarządza czasem pracowników i ich potencjałem. Niejednokrotnie wykorzystanie robotów software’owych to jedyne wyjście naprzeciw problemowi braku rąk do pracy w organizacji.  Dzięki wykorzystaniu Wizlink® firmy są w stanie szybko i efektownie „zatrudnić” robota i zminimalizować powyższe trudności.

Dlaczego dołączyliście do Partnerstwa Technologicznego PFR i co Wam to daje?

Jesteśmy polską firmą działającą na rynku od ponad 15 lat. Od początku działalności rozwijamy kompetencje z obszaru RPA, czego efektem jest opracowanie intuicyjnego narzędzia, które jest dostosowanie do potrzeba szczególnie sektora MŚP.  Od lat inwestujemy w edukację i demokratyzujemy automatyzację, szczególnie w sektorze małych i średnich firm, w których dzięki niskiej barierze technologicznej i kosztowej, roboty mogą być wykorzystywane.  Partnerstwo Technologiczne PFR wpisuje się w naszą filozofię i pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dzięki temu możemy wspólnie wspierać polskie firmy w obszarze robotyzacji procesów.

Czy możecie podzielić się przykładem firmy, która skorzystała z Waszego rozwiązania i osiągnęła wymierne korzyści?

Z narzędzia Wizlink® obecnie korzysta kilkadziesiąt organizacji. Są to firmy prywatne jak i organizacje z sektora publicznego (samorządy, szpitale). Są to zarówno duże organizacje jak i małe firmy, działające w różnych obszarach. Przykładem firmy z sektora MŚP, która wykorzystuje na dużą skalę roboty software’owe, jest Unilink, który będąc największą multiagencją ubezpieczeniową w kraju, mierzy się z wieloma masowymi procesami, które muszą być dopasowanie do wymagań kilkudziesięciu TU posiadanych w ofercie. Ciągły wzrost skali działania powoduje zwiększenie ilości wykonywanych czynności operacyjnych i pociąga za sobą wzrost kosztów ich realizacji. Wykorzystanie technologii Wizlink® i robotyzacja kilkudziesięciu procesów usprawniło działanie zespołu w Dziale Operacji i zapewniło zachowanie ciągłości wielu procesów, niezależnie od frekwencji i bez konieczności wyznaczania zastępstw. Wdrożenie robotów programowych skróciło czas realizacji zadań, zmniejszyło ilość błędów i zwiększyło precyzję pracy z danymi. 

Jakie macie plany na rozwój i dalszą pomoc firmom w cyfryzacji?

Narzędzie jest ciągle rozwijane i udoskonalane. Skupiamy się na potrzebach użytkowników, którzy mają wpływ na nowe funkcjonalności. Śledzimy również rozwój AI. Dla nas bardzo ciekawym obszarem jest wykorzystanie Wizlink® z polskimi dużymi modelami językowymi (LLM) takimi jak Bielik czy PLLuM, szczególnie na potrzeby wąskiego i specjalistycznego wykorzystania. W ciągu ostatnich lat nawiązaliśmy współpracę z kilkoma uczelniami, gdzie studenci mają okazję w sposób praktyczny zapoznawać się z technologią RPA. Planujemy rozwój w tym kierunku, dzięki czemu zwiększamy świadomość na rynku odnośnie możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi w biznesie.

Firma Wizlink® dołączyła do inicjatywy PFR – Partnerstwa Technologicznego PFR, platformy, która łączy dostawców nowoczesnych narzędzi cyfrowych z firmami gotowymi na transformację technologiczną.

Więcej o firmie:  https://wizlink.eu/

Więcej o platformie na stronie: https://pfr.pl/partnertechnologiczny