KPO to reformy i inwestycje, które rozpoczęły się po 1 lutego 2020 roku i zakończą do 31 sierpnia 2026 roku.
Pieniądze z KPO w wysokości 267 mld zł pochodzą z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który jest częścią Planu Odbudowy dla Europy. Aby je otrzymać, Polska podpisała dwie umowy z Komisją Europejską: na część grantową oraz pożyczkową.
Techniczny charakter działań
PFR została powierzona rola o charakterze technicznym, polegająca m. in. na dokonywaniu wypłat w ramach części dotacyjnej KPO.
Transfer środków
Rola PFR ogranicza się do przekazywania środków do uprawnionych odbiorców wypłat zgodnie ze składanymi zleceniami wypłat przez Instytucje Odpowiedzialne za Realizację Inwestycji (IOI) oraz Jednostki Wspierające (JW).
PFR nie ma możliwości podejmowania merytorycznych decyzji odnośnie realizowanych inwestycji w ramach KPO oraz dokonywania wypłat na rzecz uprawnionych podmiotów.
Decyzje merytoryczne w zakresie przyznawania środków na poszczególne przedsięwzięcia podejmowane są przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wyznaczone do tego organy – IOI i JW.
Centrum KPO
Bezpieczny transfer środków
Na podstawie zawartej umowy, PFR udostępnił IOI oraz JW Centrum KPO, czyli system teleinformatyczny umożliwiający szybkie i bezpieczne tworzenie oraz przekazywanie PFR zleceń wypłaty środków dla projektów.
Zrealizowane wypłaty
*Środki przekazane do dnia 10.10.2024 r. instytucjom odpowiedzialnym za realizację inwestycji, w tym 5,3 mld zł ze środków pochodzących ze zwrotów nieumorzonych subwencji lub spłat wsparcia finansowego udzielonego na realizację rządowego programu Tarcz Finansowych.