Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Badanie partycypacji Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE)

Sprawdź, jaką funkcję pełni PFR w badaniu poziomu partycypacji PPE

Pracowniczy program emerytalny (PPE) to dodatkowe, dobrowolne świadczenie oferowane pracownikom przez pracodawcę. Rola Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z PPE wskazana została w art. 23a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (z późniejszymi zmianami).

Potrzeba badania partycypacji

Prawie wszyscy pracodawcy zobowiązani się do utworzenia i prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Wyjątek stanowią m.in. pracodawcy, którzy prowadzą PPE i odprowadzają składki podstawowe do programu w wysokości co najmniej 3,5% o ile w programie znajduje się co najmniej 25% zatrudnionych u tego Pracodawcy. 

Uprawnienie do niestosowania przepisów ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Przestaje ono obowiązywać począwszy od dnia:

  • zawieszenia naliczania i odprowadzania składek podstawowych do PPE w okresie przekraczającym 90 dni,
  • ograniczenia wysokości odprowadzanych składek podstawowych do PPE poniżej 3,5% wynagrodzenia,
  • likwidacji PPE,
  • opóźnienia w odprowadzaniu składek podstawowych do PPE przekraczającego 90 dni, które wynikło z celowego działania podmiotu zatrudniającego,
  • następującego po dniu 1 stycznia lub 1 lipca danego roku, jeśli według stanu na ten dzień w PPE uczestniczy mniej niż 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie.

Przekazywanie oświadczeń do PFR

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy mają obowiązek przekazać do PFR oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) zatrudnionych u danego pracodawcy dwa razy w danym roku kalendarzowym.

filter_1
Oświadczenie o stanie na dzień 1 stycznia

należy przekazać do 31 stycznia 

filter_2
Oświadczenie o stanie na dzień 1 lipca

należy przekazać do 31 lipca

Forma przekazania oświadczenia

Oświadczenie pracodawcy o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych, należy przekazać elektronicznie (z wykorzystaniem formularza) lub w postaci papierowej.

Komputer, notes i kubek z kawą stojące na biurku

Poprzez formularz

W celu sprawnej realizacji tego obowiązku, PFR umożliwia przekazanie danych w sposób elektroniczny, za pomocą specjalnego formularza.
Złożenie wymaganego ustawą oświadczenia jest możliwe po zalogowaniu się za pomocą numeru NIP i kodu TOKEN, który jest nadawany indywidualnie dla każdego pracodawcy prowadzącego PPE. 

Zachęcamy do korzystania z tego kanału przekazywania informacji. Uzupełnienie danych zajmuje ok. 2-3 minuty.

Pisemnie lub mailowo

Oświadczenie może również zostać złożone w formie papierowej lub poprzez e-mail. 

W takim przypadku powinno ono zawierać dane takie jak nazwa pracodawcy, NIP, REGON, liczba pracowników oraz uczestników PPE zatrudnionych u pracodawcy, data oświadczenia.

Takie oświadczenie można przekazać na adres korespondencyjny PFR S.A., lub na adres: [email protected]. Przekazując dane poprzez e-mail, dokument należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Zapraszamy do kontaktu

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu poprzez infolinię dostępną pod nr (+48) 22 703 43 63. 

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 17.00, (opłata zgodnie z cennikiem operatora).

Zadzwoń