PFR w organizacjach
Chcemy kształtować zrównoważoną przyszłość i bezpieczeństwo Polski także dzięki uczestnictwu w organizacjach krajowych i międzynarodowych. Sprawdź w jakich inicjatywach uczestniczymy.
Organizacja skupia firmy współpracujące z ONZ oraz tworzące strategie i działania w oparciu o polityki ONZ, w szczególności w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju i Dziesięć Zasad United Nations Global Compact dotyczących czterech obszarów: prawa człowieka, standardy pracy, ochrona środowiska, przeciwdziałanie korupcji.
D20-LTIC jest stowarzyszeniem zrzeszającym wiodące światowe instytucje rozwoju, przede wszystkim z państw należących do grupy G20. Jego celem jest zachęcanie do współpracy i tworzenie warunków sprzyjających długoterminowym inwestycjom, które wspierają zrównoważony wzrost gospodarczy. Klub powstał w 2009 z inicjatywy francuskiego CDC, włoskiego COP, niemieckiego KFW oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Obecnie w skład D20-LTIC wchodzi 21 podmiotów, które dysponują łączną sumą bilansową przekraczającą 5,4 bln dol. PFR dołączył do organizacji w czerwcu 2018.
ILPA jest stowarzyszeniem branżowym z siedzibami w Waszyngtonie i Toronto, skupiającym komandytariuszy instytucjonalnych (tzw. LPs) w klasie aktywów PE. Do organizacji należy ponad 500 instytucji zarządzających łącznie 2 bln dol., co stanowi około 50% wszystkich aktywów PE na świecie. Stowarzyszenie jest jedyną globalną organizacją zajmującą się wyłącznie ochroną interesów LPs i ich beneficjentów poprzez edukację, występowanie w ich imieniu i organizację wydarzeń. PFR jest członkiem ILPA od maja 2018.
Invest Europe (znany dawniej jako EVCA) to największe stowarzyszenie na świecie reprezentujące europejskie fundusze private equity (PE), venture capital i infrastrukturalne oraz ich inwestorów, w tym część największych funduszy emerytalnych i ubezpieczycieli w Europie. Invest Europe jest zaangażowany w tworzenie opiniowanie regulacji oraz ustaw z obszaru inwestycji, dostarczanie analiz dotyczących roli swoich członków w gospodarce i badania trendów i zmian w branży. Stowarzyszenie publikuje również Professional Standards Handbook, stanowiący zestaw norm i wytycznych dla branży PE. PFR stał się członkiem organizacji w styczniu 2018.
Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) zrzesza inwestorów private equity i venture capital aktywnych w Polsce. Jest też otwarte dla innych osób, firm i instytucji zainteresowanych rozwojem polskiego sektora private equity / venture capital. Celem PSIK jest ułatwianie inwestycji, wspieranie rozwoju sektora private equity / venture capital w Polsce i reprezentacja interesów tego sektora.
Grupa robocza ds. zielonych obligacji (w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF)
Określenie konkretnych działań i środków, które należy podjąć w perspektywie krótko i średnioterminowej, aby uwolnić potencjał zielonych i zrównoważonych instrumentów dłużnych w Polsce wśród przedsiębiorstw, inwestorów i jednostek samorządu terytorialnego.
Grupa robocza ds. stosowania Taksonomii UE (w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF)
Grupa Robocza postawiła sobie cel przełożenia technicznego języka rozporządzenia (UE) 2020/852 ws. taksonomii i wymogów, które z niego wynikają na praktyczne wskazówki i podpowiedzi dla przedsiębiorców.
W ramach Grupy Roboczej funkcjonują dwa zespoły robocze:
- Zespół ds. minimalnych gwarancji – zespół opracowuje propozycję praktycznego poradnika dla podmiotów rynkowych w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE.
- Zespół ds. interpretacji kryteriów technicznych Taksonomii UE dla budownictwa i nieruchomości – zespół przygotowuje dokument z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami (FAQ) dotyczącymi interpretacji kryteriów Taksonomii UE dla działalności związanych z budownictwem i nieruchomościami.
Grupa robocza ds. raportowania/danych ESG (w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF)
Celem grupy roboczej będzie podjęcie działań mających na celu usprawnienie raportowania ESG przez polskie spółki, zarówno publiczne jak i te nienotowane na giełdzie. Wsparcie dla prac Grupy zapewnia Ministerstwo Finansów wraz z doradcami wyłonionymi przez Komisję Europejską – Wise Europa
Grupa robocza ds. badań, edukacji i szkoleń w obszarze zrównoważonych finansów (w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF)
Określenie konkretnych działań i środków, które należy podjąć w perspektywie krótko- i średnioterminowej w celu wzmocnienia kompetencji polskiego rynku kapitałowego w zakresie zrównoważonego finansowania.
Grupa robocza ds. transformacji klimatycznej
Grupa robocza powołana na poziomie Grupy PFR której celem jest planowanie i koordynowanie działań na rzecz transformacji energetycznej.
Grupa robocza ds. koordynowania prac związanych ze Strategią Grupy PFR
Grupa robocza powołana na poziomie Grupy PFR której celem jest planowanie i koordynowanie działań z zakresu przygotowania i monitorowania strategii Grupy PFR.
Grupa robocza ds. działań na rzecz odbudowy Ukrainy
Grupa robocza powołana na poziomie Grupy PFR której celem jest planowanie i koordynowanie działań na rzecz odbudowy Ukrainy.
Grupa robocza ds. koordynowania prac w zakresie sposobu komunikacji oferty produktowej Grupy PFR
Grupa robocza powołana na poziomie Grupy PFR której celem jest planowanie i koordynowanie działań na rzecz spójnego spójnego zakresu oraz sposobu komunikacji oferty produktowej PFR.
Rada do spraw Współpracy z Ukrainą (przy KPRM)
Do zadań Rady należy zapewnienie uspójnienia informacji o działaniach podejmowanych na rzecz odbudowy Ukrainy. Rada będzie m.in.:
- analizować propozycje działań dotyczących wsparcia Ukrainy w procesie odbudowy kraju i proponować rozwiązania, które będą służyły wspieraniu współpracy Polski z Ukrainą;
- monitorować kroki podejmowane w strukturach Unii Europejskiej związane ze wspieraniem Ukrainy;
- dokonywać przeglądu i analizy działań organów administracji rządowej, innych instytucji państwowych oraz inicjatyw różnych środowisk, które będą służyły wspieraniu Ukrainy w procesie odbudowy, w celu wypracowania najlepszych efektów podejmowanych działań.
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV prowadzony przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV prowadzony przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pełni rolę Zespołu CSIRT poziomu krajowego odpowiadającego za koordynację procesu reagowania na incydenty komputerowe występujące w obszarze wskazanym w art. 26 ust 7 ustawy z dnia 5 lipca 2018 roku o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.