Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 13 grudnia 2024

Chartbook Handlu Zagranicznego Niemcy-Polska - grudzień 2024 r.

Autor Andrzej Kochman Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

USA jest od 2015 r. najważniejszym odbiorcą towarów niemieckich. Ewentualne wprowadzenie ceł przez Stany Zjednoczone na niektóre dobra niemieckie może mieć daleko idące skutki dla gospodarki niemieckiej oraz pośrednio polskiej. Dla Polski Niemcy są największym rynkiem zbytu (27,8% udziału w 2023 r.). (strona 5)

Polska jest czwartym największym dostawcą dóbr na rynek niemiecki. Pomiędzy 2020 a 2023 r. największy wzrost dostaw na rynek Niemiecki z Polski, wśród znaczących działów, odnotowano w paliwach mineralnych (wzrost o +128,6%), produktach chemicznych (wzrost o +121,9%) oraz produktach zawierających tytoń (wzrost o +82,8%). (strona 7)

W drugą stronę Polska jest piątym największym rynkiem zbytu dla Niemiec. Pomiędzy 2020 a 2023 r. największy wzrost dostaw na rynek Polski z Niemiec odnotowano w paliwach mineralnych (wzrost o +141,9%) oraz w pojazdach nieszynowych i ich częściach (wzrost o +96,0%). (strona 6)
 


Pomiędzy statystyką niemiecką a polską istnieje asymetria. Zgodnie ze statystykami ITC Niemcy posiadały w 2023 r. nadwyżkę handlową z Polską w wysokości 9,2 mld EUR. Jednocześnie według statystyk GUS to Polska miała w 2023 r. miała nadwyżkę w handlu z Niemcami w wysokości 30,3 mld EUR.(strona 8)

Do przyczyn powyższej asymetrii można zaliczyć:

  1. W ramach handlu wewnątrz unijnego (INTRASTAT) podmioty dokonujące dużych transakcji (powyżej określonych progów) muszą ją je raportować. Natomiast jeśli dochodzi do sytuacji gdy „duży” polski podmiot dokonuje masowej sprzedaży na rynek niemiecki to ją ujmuje w raportach, natomiast rozdrobnieni niemieccy klienci dokonujący zakupów poniżej progów już takiego obowiązku nie  mają.
  2. Różnice klasyfikacyjne w statystyce niemieckiej i polskiej, w których eksportowane z polski dobro jest inaczej klasyfikowane niż to samo dobro u niemieckiego importera w jego rachunkach. (strona 18)
Niemcy

Sprawdź, jak kształtuje się gospodarka Niemiec

W raporcie znajduje się przegląd aktualnych danych oraz porównanie, jak na tle krajów UE wypadają Niemcy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Pobierz raport