Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 06 kwietnia 2022

Comiesięczne zestawienie informacji o oszczędnościach Polaków - kwiecień 2022 r.

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • Zgodnie z danymi o podaży pieniądza M3, wartość depozytów gospodarstw domowych w drugim miesiącu br. ukształtował się na poziomie 882.932 mln PLN. Luty 2022 r. był więc kolejnym miesiącem, po styczniu br., w którym wartość depozytów gospodarstw domowych w ujęciu miesięcznym zmniejszyła się (-1,0%). Styczniowy spadek (-0,7% mdm.) był pierwszym od stycznia 2019 r., z kolei poprzednie dwa następujące po sobie spadki miały miejsce w październiku-listopadzie 2013 r. Wartość depozytów nadal jednak pozostawała znacznie wyższa w ujęciu rocznym – w lutym +8,4% rdr. 
  • W żadnym kraju Unii Europejskiej w lutym 2022 r. nie odnotowano dodatniego poziomu realnego oprocentowania depozytów bieżących. Rosnący poziom inflacji, wraz z utrzymującym się niskim oprocentowaniem depozytów, sprawił że ujemne realne oprocentowanie depozytów pogłębiło się w prawie wszystkich krajach UE – wyjątek stanowiła Polska i Holandia. Wynikało to jednak z lutowego spłycenia deflacji w tych krajach, a nie faktycznego wzrostu oprocentowania depozytów.
  • Luty 2022 r. był trzynastym z rzędu miesiącem, w którym wartość aktywów netto OFE – w ujęciu rocznym – wzrosła. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym odnotowano drugie z rzędu zmniejszenie wartości aktywów. Wartość aktywów OFE na koniec drugiego miesiąca 2022 r. roku wyniosła 167.651,5 mln PLN, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 10,1%. W porównaniu do stycznia br. wartość aktywów była o 9,3% mniejsza. 
     

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu o oszczędnościach Polaków.