Przejdź do treści
[TEST]

Poznaj stopień przygotowania Twojej organizacji do sprawozdawczości ESG. Rozpocznij test.

Aktualności Data publikacji: 04 czerwca 2025

Cyberbezpieczeństwo na tablicy. Ruszyła VI edycja Konkursu na scenariusz lekcji „Edukacja Jutra”

W świecie, w którym technologia staje się nieodłącznym elementem codzienności, a cyfrowe kompetencje są równie ważne jak umiejętność czytania i pisania, edukacja nie może pozostawać w tyle. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju po raz kolejny wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, ogłaszając szóstą już edycję ogólnopolskiego Konkursu Edukacja Jutra – inicjatywy, która na stałe wpisała się w kalendarz roku szkolnego jako przestrzeń dla kreatywnych, zaangażowanych nauczycieli.

Pomysł na Konkurs Edukacja Jutra narodził się z przekonania, że szkoła może – i powinna – reagować na zmieniający się świat. Został stworzony do tego, by wspierać nauczycieli, którzy nie boją się wyzwań, eksperymentują z metodami nauczania i potrafią przekładać złożone tematy na język zrozumiały i ciekawy dla uczniów. Co roku organizatorzy wybierają inne zagadnienie, które nie tylko jest ważne, ale ma realny wpływ na życie młodych ludzi. W tej edycji jednak powrócili do tematu, który nie traci na aktualności – cyberbezpieczeństwa. To obszar, którego znaczenie rośnie z dnia na dzień, a jego zrozumienie staje się kluczową kompetencją XXI wieku. Dlatego zachęcają nauczycieli i edukatorów ze wszystkich etapów nauczania do dzielenia się autorskimi pomysłami na lekcje, które w angażujący sposób pokazują uczniom, jak poruszać się po cyfrowym świecie bezpiecznie i świadomie.

Misją konkursu jest promocja zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz urządzeń ekranowych, a także wzmacnianie uczniów i nauczycieli w zdobywaniu kompetencji z zakresu cyberbezpieczeństwa i higieny cyfrowej. Proponowane tematy scenariuszy obejmują m.in. ochronę danych firmowych, szkolnych i osobowych, zapobieganie atakom technicznym i socjotechnicznym (takim jak phishing czy ransomware), bezpieczne korzystanie z Internetu, kont i urządzeń, cyfrową higienę oraz profilaktykę stresu cyfrowego, a także ochronę przed współczesnymi formami oszustw online – na przykład wykrywaniem deepfake’ów, fałszywych stron płatności czy weryfikacją sprzedawców internetowych.

To już kolejna edycja konkursu Edukacja Jutra, która powstaje we współpracy z Allegro – firmą, która na co dzień stawia na odpowiedzialne korzystanie z technologii i wspiera inicjatywy promujące świadome, bezpieczne zachowania w sieci. Dzięki temu partnerstwu jeszcze mocniej podkreślany jest praktyczny wymiar edukacji cyfrowej i jej znaczenie dla realnego życia młodych ludzi. – Jesteśmy dumni, że ponownie jesteśmy Partnerem Konkursu Edukacja Jutra. Tegoroczna edycja jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ koncentruje się na jednym z kluczowych obszarów zarządzania w Allegro – cyberbezpieczeństwie. Poprzez udział w takich projektach, wspieramy nauczycieli w ich misji przygotowania uczniów do bezpiecznego korzystania z zasobów cyfrowych, a najmłodszych wyposażamy w niezbędne umiejętności potrzebne do odpowiedzialnego korzystania z technologii – podkreśla Marta Mikliszańska, dyrektorka ds. polityki publicznej w Grupie Allegro.

Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej angażujących pomysłów na 45-minutowe lekcje. Uczestnicy proszeni są o przygotowanie trzech elementów: scenariusza w duchu STEAM, prostego testu wiedzy (pre- i posttestu) oraz krótkiej ankiety ewaluacyjnej. Dzięki temu powstają materiały gotowe do zastosowania w praktyce, o realnym wpływie na codzienną pracę w szkole.

W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie aktywni zawodowo nauczyciele. Scenariusze można przesyłać do 30.06.2025 r. Zgłoszenie należy złożyć poprzez formularz na stronie projektu.

– Cyberbezpieczeństwo stanowi istotny aspekt codziennego życia każdego z nas. Poprzez konkurs pragniemy promować nauczycieli, którzy na swoich lekcjach chcą zwracać szczególną uwagę uczniów na bezpieczeństwo online, aby kształtować postawy odpowiedzialnego korzystania z sieci już od najmłodszych lat – mówi Karol Izdebski, koordynator projektu.

Na autorów pięciu najlepszych scenariuszy w dwóch kategoriach (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) czekają bony o wartości 3 000 zł. Zwycięskie prace zostaną opublikowane w otwartej bazie edukacyjnej Centralnego Domu Technologii, a ich autorzy będą mieli okazję poprowadzić webinaria o swoich lekcjach. Dodatkowo dwa najlepsze zgłoszenia konkursowe (po jednym z każdej kategorii) zostaną wyróżnione poprzez zaproszenie całej klasy autora scenariusza do CDT, gdzie eksperci CERT Allegro przeprowadzą warsztaty zainspirowane lekcją opartą na nagrodzonym scenariuszu.

Prace zgłoszone do konkursu zostaną ocenione przez komisję konkursową pod kątem wartości merytorycznej i poprawności treści scenariusza, atrakcyjności formy – czyli oryginalności i innowacyjności pomysłu, zgodności z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej, trafnego i dobrze uzasadnionego powiązania z tematyką cyberbezpieczeństwa, a także interdyscyplinarnego charakteru lekcji, uwzględniającego elementy STEAM.

Wszystkie szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie projektu. Dołącz i pokaż, jak można uczyć na miarę jutra!

Partnerem projektu jest Centralny Dom Technologii oraz firma Allegro.