Definicja Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP stosowana na potrzeby kwalifikacji przedsiębiorstwa
Komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w sprawie definicji Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP stosowanej na potrzeby kwalifikacji przedsiębiorstwa do udziału w rządowym programie „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”.
W nawiązaniu do zasad programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Program”), określonych w „Regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Regulamin”), Polski Fundusz Rozwoju S.A. zwraca uwagę, że zgodnie z Regulaminem dla określenia statusu Mikroprzedsiebiorcy lub MŚP należy brać pod uwagę udział przedsiębiorstwa powiązania z innymi podmiotami, w tym:
- Przedsiębiorca zainteresowany uzyskaniem wsparcia w ramach Programu, w celu przyporządkowania swojej działalności do kategorii Mikroprzedsiębiorca lub MŚP w rozumieniu Regulaminu powinien:
a. ustalić, czy spełnia warunki do uznania prowadzonej przez siebie działalności za Mikroprzedsiębiorstwo lub MŚP w zakresie: - i. kryterium zatrudnienia (liczba zatrudnianych pracowników),
ii. kryterium finansowego (wysokość obrotu oraz sumy bilansowej),
iii. powiązań łączących przedsiębiorcę z innymi podmiotami.
b. zweryfikować, czy prowadzona przez przedsiębiorcę działalność spełnia warunki określone w Regulaminie ubiegania się o udział w Programie odpowiednio dla: a.mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu definicji "Mikroprzedsiębiorcy" wskazanej w § 1 Regulaminu; oraz b.MŚP w rozumieniu w rozumieniu definicji "MŚP" wskazanej w § 1 Regulaminu. - Powiązania przedsiębiorstw oceniane są zgodnie z zasadami opisanymi w Regulaminie. Beneficjent ustalając swój status jako Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP musi więc zweryfikować w tym zakresie status przedsiębiorstwa (Mikroprzedsiębiorstwo lub MŚP), sprawdzając, czy zachodzą po jego stronie relacje z innymi przedsiębiorstwami, tj.:
- Komunikat. Tarcza Finansowa PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstwa.w przypadku gdy przedsiębiorstwo posiada Przedsiębiorstwa Powiązane (zgodnie z definicją zamieszczoną § 1 Regulaminu) -dolicza się w całości dane Przedsiębiorstw Powiązanych, b.w przypadku, gdy przedsiębiorstwo posiada Przedsiębiorstwa Partnerskie (zgodnie z definicją zamieszczoną § 1 Regulaminu) -dolicza się dane Przedsiębiorstw Partnerskich proporcjonalnie do procentowego udziału w kapitale lub prawach głosu.
- Relacje łączące Beneficjenta z innymi przedsiębiorstwami mogą zachodzić również za pośrednictwem innych przedsiębiorstw oraz osób fizycznych i ich grup, jeżeli prowadzą one swoją działalność lub część działalności na tym samym rynku właściwym lub rynkach pokrewnych.
- Na potrzeby ustalenia statusu Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP, należy uwzględniać również dane tych przedsiębiorstw, w ramach których zachodzą w/w relacje powiązania lub partnerstwa. W praktyce mogą to być zatem również przedsiębiorstwa, które łączą relacje np. rodzinne lub branżowe, o ile spełniają przesłanki zakwalifikowania ich jako powiązane lub partnerskie.
- Dla celów ustalenia statusu przedsiębiorstwa oraz oceny relacji powiązania lub partnerstwa PFR zaleca zapoznanie się wytycznymi zamieszczonymi w Załączniku I do Rozporządzenia 651/2014Komisji Europejskiej.