Definicja pracownika stosowana na potrzeby kwalifikacji przedsiębiorstwa
Komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w sprawie definicji pracownika stosowanej na potrzeby kwalifikacji przedsiębiorstwa do udziału w rządowym programie „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”.
W nawiązaniu do zasad programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Program”), określonych w „Regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Regulamin”), Polski Fundusz Rozwoju S.A. zwraca uwagę, że:
- Decyzja notyfikacyjna Komisji Europejskiej wskazuje, że mikro-, mały lub średni przedsiębiorca powinien być rozumiany zgodnie z definicją określoną w ustawie prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 646), które z kolei wprost referuje do krajowej definicji pracownika.
- Stosownie do Regulaminu, na potrzeby ustalenia statusu Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP, przez pracownika rozumie się osobę, która traktowana jest za pracownika na gruncie prawa polskiego. Oznacza to, że w celu ustalenia statusu Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP, pracownikiem będzie wyłącznie osoba, o której mowa w art. 2 kodeksu pracy, tj. osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
- W celu obliczenia kwoty subwencji w przypadku Mikroprzedsiębiorców, Regulamin posługuje rozszerzającą definicją pracownika. W takim przypadku za pracowników uważa się bowiem również m.in. osoby współpracujące z przedsiębiorcą w oparciu o umowy cywilnoprawne, które zostały zgłoszone przez niego do ubezpieczeń społecznych.
- Zgodnie z Załącznikiem I do rozporządzenia 651/2014 w skład personelu wchodzą: (i) pracownicy, (ii) osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego, (iii) właściciele-kierownicy oraz (iv) partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe.