Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 17 maja 2020

Definicja pracownika stosowana na potrzeby kwalifikacji przedsiębiorstwa

Komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w sprawie definicji pracownika stosowanej na potrzeby kwalifikacji przedsiębiorstwa do udziału w rządowym programie „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”.

W nawiązaniu do zasad programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Program”), określonych w „Regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Regulamin”), Polski Fundusz Rozwoju S.A. zwraca uwagę, że:

  1. Decyzja notyfikacyjna  Komisji Europejskiej  wskazuje, że  mikro-, mały lub średni przedsiębiorca powinien być rozumiany zgodnie z definicją określoną w ustawie prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. (Dz. U. 2018 poz. 646), które z kolei wprost referuje do krajowej definicji pracownika.
  2. Stosownie do Regulaminu, na  potrzeby ustalenia statusu Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP, przez pracownika rozumie się osobę, która traktowana jest za pracownika na gruncie prawa polskiego. Oznacza to, że w celu ustalenia statusu Mikroprzedsiębiorcy lub MŚP, pracownikiem będzie wyłącznie osoba, o której mowa w art. 2 kodeksu pracy, tj. osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
  3. W celu obliczenia kwoty subwencji w przypadku Mikroprzedsiębiorców, Regulamin posługuje rozszerzającą definicją pracownika. W takim przypadku za pracowników uważa się bowiem również m.in. osoby współpracujące z przedsiębiorcą w oparciu o umowy cywilnoprawne, które zostały zgłoszone przez niego do ubezpieczeń społecznych.
  4. Zgodnie z Załącznikiem I do rozporządzenia 651/2014 w skład personelu wchodzą: (i) pracownicy, (ii) osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego, (iii) właściciele-kierownicy oraz (iv) partnerzy prowadzący  regularną  działalność  w  przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe.