Przejdź do treści
UWAGA

Znajdujesz się na nowej stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 16 października 2024

ESG w MŚP: wyzwania i bariery na drodze do transformacji

Kobieta z kubkiem rozmawiająca z dwom mężczyznami
Kobieta z kubkiem rozmawiająca z dwom mężczyznami

Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju obejmuje również sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które mierzą się z większymi wyzwaniami w tym obszarze niż duże firmy. Do najpowszechniejszych barier należą m.in. ograniczone zasoby finansowe, brak wykwalifikowanej kadry oraz know-how związanego z wdrażaniem praktyk ESG w firmie.

Z raportu BGK „ESG w opiniach i działaniach polskich przedsiębiorców z sektora MŚP” (kwiecień 2024) wynika, że choć MŚP często zwracają uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju i ESG, to w większości przypadków nie mają one istotnego wpływu na podejmowane decyzje – aż 89% badanych firm nie uwzględnia ESG w swoich decyzjach biznesowych lub robi to w minimalnym stopniu. Średnie przedsiębiorstwa częściej niż mikro i małe firmy włączają zagadnienia ESG do swoich strategii i modeli biznesowych. Główną przeszkodą w uwzględnianiu ESG w dokumentach strategicznych jest brak odpowiednich zasobów, kompetencji oraz wiedzy. Wśród firm, które nie wdrożyły jeszcze ESG do swoich strategii, ponad połowa (54%) wskazuje właśnie na te braki jako kluczowy problem.

Odpowiedzią na aktualne potrzeby PFR stworzył warsztaty „Strategia raportowania ESG dla MŚP”, przygotowane we współpracy z ESG Institute Ich celem jest pomoc przedsiębiorcom w zdobyciu wiedzy i kompetencji w obszarze raportowania zrównoważonego rozwoju.

Czym jest standard VSME i co oznacza dla polskich przedsiębiorców?

Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nienotowanych na giełdzie, EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) opracował dobrowolne standardy raportowania – tzw. VSME. Są one uproszczoną wersją obowiązujących standardów ESRS, dostosowaną do specyfiki mniejszych firm. Standard VSME ma na celu wspieranie MŚP w:

  • budowaniu bardziej zrównoważonej gospodarki z naciskiem na zaangażowanie społeczne,
  • poprawie zarządzania w obszarze wyzwań środowiskowych i społecznych,
  • ułatwieniu dostępu do finansowania.

7 godzin praktycznych warsztatów – co zyskasz?

Warsztaty mają na celu dostarczenie przedsiębiorcom narzędzi i wiedzy niezbędnej do zrozumienia wpływu ESG na firmę oraz samodzielnego tworzenia raportów zgodnych ze standardem VSME. Dzięki praktycznemu podejściu dowiesz się, jak zwiększyć konkurencyjność swojej firmy poprzez zrównoważony rozwój. Program obejmuje:

  • Czym jest standard VSME? Wyjaśnienie podstaw i jego zastosowania.
  • Dlaczego ESG jest kluczowe dla MŚP? Zrozumienie znaczenia ESG dla przyszłości Twojej firmy.
  • Jak raportować ESG? Poznasz zasady i wymagania dotyczące raportowania.
  • Praktyczne przygotowanie raportu ESG – wskazówki, najlepsze praktyki i przykłady.
Warsztat 1

Wprowadzenie do ESG i środowiska regulacyjnego
 

  • Zrozumienie ogólnych regulacji ESG.
  • Budowanie przewagi konkurencyjnej na ESG.
  • Interesariusz w obszarze ESG.
  • Przełożenie regulacji ESG na sektor MŚP. 
Warsztat 2

Standard ESG VSME i ocena obecnych działań firm
 

  • Standard VSME - struktura i zastosowanie.
  • Powiązanie standardu VSME z oczekiwaniami interesariuszy ESG.
  • Analiza stanu ESG w firmach uczestników.
Warsztat 3

Budowanie raportu ESG na podstawie standardu VSME
 

  • Zrozumienie procesu tworzenia raportu ESG.
  • Praktyczne tworzenie raportu ESG.
  • Zaplanowanie indywidualnego planu działania na bazie warsztatów.

Uczestnicy warsztatów poznają nowe wymagania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które wynikają ze współpracy z dużymi firmami i instytucjami finansowymi. Te większe podmioty są zobowiązane do raportowania działań związanych ze zrównoważonym rozwojem, uwzględniając przy tym także swoich klientów i dostawców. Oznacza to, że MŚP muszą dostosować się do tych standardów, by utrzymać współpracę i spełnić rosnące oczekiwania partnerów biznesowych. Szkolenie pomoże zrozumieć, jak te zmiany wpłyną na działalność firm i jak skutecznie im sprostać.

Wiedza od ekspertki i liderki ESG

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Orłowskauznana liderka w dziedzinie ESG z ponad 25-letnim doświadczeniem. Swoją wiedzę i praktykę zdobywała na kluczowych stanowiskach w firmach takich jak Skanska, WABCO, HP, Google i Olympus, łącząc unikalne kompetencje z obszarów ESG, HR, finansów i operacji. Jako założycielka ESG Institute, Agnieszka pomaga firmom tworzyć strategie oparte na zrównoważonym rozwoju, a także współpracuje ze stowarzyszeniem ABSL, kierując działaniami związanymi z ESG. Ponadto, współpracuje z Biurem Rzecznika MŚP i wykłada na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jest również certyfikowaną Corporate Social Responsibility Manager (CSRM™).
Dzięki doświadczeniu ekspertki, uczestnicy zdobędą wiedzę między innymi o praktycznym przygotowaniu raportu ESG oraz poznają standardy ESG.

Jak dołączyć do warsztatów?

Warsztaty „Strategia raportowania ESG dla MŚP” skierowane są do właścicieli, menedżerów oraz specjalistów w małych i średnich przedsiębiorstwach, którzy zajmują się zrównoważonym rozwojem, raportowaniem, ochroną środowiska, kwestiami technicznymi, finansami czy relacjami inwestorskimi. Jeśli szukasz praktycznych rozwiązań dotyczących obliczania, monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych w swojej firmie, te warsztaty są dla Ciebie! Możesz dołączyć indywidualnie, zdobywając cenne narzędzia, które pomogą Twojej firmie rozwijać się w zgodzie z ESG.

Masz pytania? Napisz do nas na [email protected] i dowiedz się, czy warsztaty odpowiadają na Twoje potrzeby.

Informacja o organizatorze

Warsztaty są realizowane w ramach programu Sieć Firm Przyszłości PFR, który jest skierowany do przedsiębiorstw szukających wsparcia w cyfryzacji, rozwoju innowacji i zrównoważonemu rozwojowi poprzez dostarczenie im wiedzy, narzędzi i kompetencji. Dowiedz się więcej o programie na stronie Sieci Firm Przyszłości.