Przejdź do treści
UWAGA

Znajdujesz się na nowej stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 23 września 2024

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce - wyzwania i szanse

Pięciu mężczyzn siedzących na krzesłach podczas konferencji
Pięciu mężczyzn siedzących na krzesłach podczas konferencji

19 września odbyło się Forum Polska 2035, poświęcone finansowaniu transformacji energetycznej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele sektora energetycznego, bankowości, sektora publicznego w tym instytucji rozwoju. W panelu pt. „Strategiczny okrągły stół finansowania transformacji i bezpieczeństwa energetycznego: liderzy sektora energetycznego, bankowego i politycy. Czy potrafią się dogadać?” omówiono kluczowe kwestie dotyczące źródeł finansowania transformacji. W dyskusji udział wziął m.in. Piotr Matczuk, prezes PFR.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas wystąpienia inaugurującego podkreślił, że polska transformacja energetyczna ma ogromne znaczenie dla rozwoju kraju, porównując jej wagę do przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Transformacja zapewni obniżenie rachunków za energię, zwiększenie stabilności systemu energetycznego oraz minimalizację ryzyka związanego z ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi. Motyka dodał, że transformacja energetyczna nie tylko sprzyja ochronie środowiska, ale też stanowi opłacalną inwestycję ekonomiczną.

Inwestycje w transformację rynku energetycznego do 2030 roku szacowane są na 700-900 mld zł, co stanowi ogromne koszty.  Brak inwestycji mógłby jednak prowadzić do jeszcze większych strat w przyszłości. Dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) podkreślił, że sektor bankowy nie będzie w stanie samodzielnie pokryć całych kosztów, dlatego ważne jest zapewnienie różnych źródeł finansowania. 

Oprócz banków komercyjnych istotną rolę odgrywa Bank Gospodarstwa Krajowego, który finansuje projekty z funduszy europejskich i Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a także oferuje długoterminowe pożyczki na zieloną transformację.

Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), zwrócił uwagę, że ważną rolę mogą odegrać także międzynarodowe instytucje finansowe. Wyraził przekonanie, że kapitał zagraniczny, w tym fundusze emerytalne, chętnie zaangażują się w procesy transformacyjne, jeśli zostaną odpowiednio wprowadzone. W jego ocenie, współpraca z międzynarodowymi inwestorami może przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Przedstawiciel Związku Banków Polskich szacuje, że przy obecnym poziomie kapitału i nadpłynności, polski sektor bankowy może mobilizować od 250 do 400 miliardów złotych na finansowanie transformacji energetycznej. Połączenie tych środków z funduszami publicznymi i wydatkami przedsiębiorstw umożliwi realizację celów do 2035-2040. Poza środkami finansowymi, osiągnięcie celów zależy także od dalszej współpracy sektora publicznego i finansowego oraz efektywnego dialogu między nimi.

Organizatorami Forum Polska 2035 są Związek Banków Polskich, Centrum Procesów Bankowych i Informacji oraz PAP Biznes.

Trzech mężczyzn siedzących na krzesłach