Aktualności Data publikacji: 04 października 2022

Giełda Miejskich Technologii – przetestuj rozwiązanie IT w Twoim mieście za darmo!

Uroczystą inauguracją w Centralnym Domu Technologii działanie rozpoczęła Giełda Miejskich Technologii. To platforma łącząca firmy oferujące rozwiązania IT dla miast z samorządami, które takich technologii poszukują. Portal internetowy to jednak nie wszystko – miasta już od 17 października będą mogły składać wnioski o granty na sfinansowanie testów wybranego produktu. Jak działa Giełda i co zrobić, by otrzymać grant?

Giełda Miejskich Technologii powstała z potrzeby wsparcia samorządów we wdrażaniu projektów technologicznych w miastach i gminach. Nowe narzędzie pozwala oszczędzić czas, ułatwia procesy decyzyjne oraz daje szansę na pozyskanie bezzwrotnego finansowania.  

Działanie Giełdy Miejskich Technologii zainaugurował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

"W ramach PFR dla Miast staramy się wspierać samorządy w rozwoju kompetencji związanych z wdrażaniem nowych technologii. Giełda Miejskich Technologii ma być próbą rozwiązania problemu dystansu pomiędzy firmami technologicznymi, szczególnie tymi młodymi, a sferą samorządową. Obecnie zauważamy istniejące w procesie nabywania usług technologicznych bariery – często zakupy te są dokonywane w ramach procesu zamówień publicznych, który nie zawsze jest przyjazny. Dodatkowo po stronie przedsiębiorców istnieje problem ze zdefiniowaniem potrzeb samorządów, a z kolei po stronie samorządowej brak jest wiedzy, jakie rozwiązania są dostępne na rynku, a mamy w ostatnich latach w Polsce niesamowity rozwój rozwiązań technologicznych będących na światowym poziomie

- wskazał Paweł Borys

Podczas inauguracji Giełdy nie mogło zabraknąć także przedstawiciela Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które jest partnerem Giełdy, jak również adresatów platformy, czyli samorządowców. O technologiach, które już funkcjonują i zmieniają zarządzanie miastami opowiedziały przedstawicielki Kielc – Anna Dwurnik oraz Wrocławia – Izabela Piekielnik.

Jak działa Giełda Miejskich Technologii?

Świeżo uruchomiona platforma jest miejscem prezentacji różnorodnych rozwiązań informatycznych, podzielonych na obszary tematyczne np. inteligentne zarządzanie oświetleniem miejskim i zużyciem mediów, komunikacja z mieszkańcami, zarządzanie transportem publicznym czy automatyzacja procesów administracyjnych. Gminy zainteresowane wdrożeniem rozwiązania wybranego poprzez Giełdę Miejskich Technologii mogą aplikować o grant na jego testowanie i bezpłatnie korzystać z oferty dostawcy nawet przez 12 miesięcy. 

Jak wskazał podczas gali inaugurującej działanie Giełdy Miejskich Technologii Paweł Grzegorczyk – p.o. dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju, rzadko kiedy samorządy mają możliwość przetestować działanie rozwiązań technologicznych, przed ich zakupem. – Pilotaże nie są czymś powszechnym w samorządach. Często wdrażane są od razu duże, kosztowne projekty. Chcemy, by gminy i miasta miały możliwość zapoznania się z rozwiązaniem i tym, jak działa w praktyce, a po roku świadomie zdecydować się na jego zakup – powiedział Paweł Grzegorczyk.

Giełda już działa, dlatego istnieje możliwość założenia profilu i zapoznania się z możliwościami, które oferuje. Przedsiębiorcy już od kilku dni mogą dodawać swoje rozwiązania dedykowane smart city, zaś samorządy będą mogły aplikować a o pierwsze granty od 17 do 30 października br. O terminach naborów będziemy przypominać m.in. poprzez nasz Miejski Newsletter, na który można zapisać się wchodząc na tę stronę.

Łącznie w pięciu planowanych naborach samorządy mogą pozyskać aż 1,5 mln zł. Na platformie gminy mogą znaleźć rozwiązania IT w modelu usługowym, których wdrożenie i testowanie jest możliwe w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Jak korzystać z Giełdy Miejskich Technologii? 

To proste. Każda gmina może bezpłatnie założyć swój profil na platformie i zapoznać się z katalogiem produktów, zawierającym wyselekcjonowane rozwiązania informatyczne, przedstawione w przystępny i usystematyzowany sposób. Samorząd może wybrać z katalogu dowolny produkt, który chciałby przetestować i ma szansę zrobić to całkowicie bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek online o mikrogranty w wysokości do 50 tysięcy zł. Gminy, które uzyskają pozytywny wynik otrzymają finansowanie na wdrożenie wybranego produktu i testowanie go we wskazanym okresie.

Więcej informacji znajduje się na stronie gieldamiejskichtechnologii.pl

Zespół PFR przygotował dla samorządów także krótki e-book, w którym znajdują się inspirujące przykłady na wykorzystanie technologii w miastach. Bezpłatny e-book z opisami ciekawych wdrożeń innowacji jest już do pobrania