Przejdź do treści
UWAGA

Znajdujesz się na nowej stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 09 września 2024

Hack the Climate - Narzędzia rozwoju zielonych miast

Widok na ulotkę "Hack the climate"
Widok na ulotkę "Hack the climate"

Zmiany klimatyczne stawiają przed miastami i samorządami nowe wyzwania, które wymagają nowoczesnych, skutecznych rozwiązań. W odpowiedzi na te potrzeby Polski Fundusz Rozwoju wraz z norweskim partnerem Nordic Edge przygotował wyjątkową publikację Hack the Climate. Narzędzia rozwoju zielonych miast skierowaną do przedstawicieli samorządów i innowatorów tworzących rozwiązania w obszarze zielonych technologii. To kompleksowy przewodnik przedstawiający metodykę tworzenia innowacji w oparciu o realne wyzwania, które mogą pomóc miastom w adaptacji do zmian klimatu. 

Publikacja dostarcza kluczowych informacji na temat wdrażania rozwiązań technologicznych, które odpowiadają na najważniejsze wyzwania klimatyczne zidentyfikowane przez polskie i norweskie samorządy w ramach projektu Hack the Climate. Dzięki temu materiały te stanowią nieocenione wsparcie dla samorządów, które chcą skutecznie przeciwdziałać skutkom zmian klimatu na poziomie lokalnym. 

Co znajdziesz w środku? 

  • Opis metodyki Design Thinking – w publikacji przedstawiamy główne zasady myślenia projektowego oraz poszczególne etapy tego procesu wraz z praktycznymi wskazówkami dla projektowania usług publicznych z uwzględnieniem potrzeb użytkowników. Możesz pobrać za darmo narzędzia takie jak mapa interesariuszy czy profilu tzw. persony z których korzystaliśmy w ramach międzynarodowych warsztatów Hack the Climate: warsztaty Service Design dla polskich i norweskich miast 
  • Praktyczne przykłady – Opis konkretnych wyzwań miejskich i rozwiązań, które zostały wypracowane i zaimplementowane w ramach hackathonu wdrożeniowego wraz z opisem doświadczeń odpowiedzialnych za wdrożenie przedstawicieli samorządów oraz twórców narzędzi programistycznych. Możesz zapoznać się z nimi również w naszym wirtualnym repozytorium.
     

Dla kogo jest ta publikacja?

  • Dla przedstawicieli samorządów - jeżeli jesteś zaangażowany w rozwój strategii klimatycznych w swoim mieście, publikacja ta dostarczy Ci niezbędnych narzędzi i wiedzy, aby skutecznie realizować cele związane z adaptacją do zmian klimatu. Dzięki materiałom zawartym w narzędziowniku będziesz mógł wprowadzić metodykę myślenia projektowego w swoim urzędzie i precyzyjnie definiować wyzwania z jakimi mierzy się miasto w szerszym kontekście interesariuszy. Jeśli chciałbyś przetestować metodę Design Thinking pod okiem doświadczonych trenerów oraz przygotować projekt innowacyjnej usługi publicznej, zachęcamy do zapisania się na listę oczekujących Akademii PFR dla Miast oraz dowiedzenia się więcej o module ESG w Miastach
  • Dla twórców rozwiązań green tech – publikacja pokaże Ci w jaki sposób możesz aktywnie wpływać na swoje otoczenie poprzez współpracę z samorządami. Jeśli pracujesz nad rozwiązaniem, które mogłoby odpowiadać na miejskie wyzwania dołącz do listy oczekujących nt. najnowszego projektu PFR dla Miast dedykowanego miejskim innowatorom, czyli Urban Tech Hub. O szczegółach projektu powiadomimy Cię w pierwszej kolejności. 

Zmiany klimatyczne to wyzwanie, które wymaga szybkiego i zdecydowanego działania ze strony samorządów. Dzięki publikacji Hack the Climate. Narzędzia rozwoju zielonych miast masz szansę wyposażyć swoje miasto w najnowsze narzędzia informatyczne, które pomogą w skutecznej adaptacji do nowych realiów. Otwórz drzwi do innowacji i spraw, by Twoje miasto stało się liderem w walce ze zmianami klimatu!

Nie czekaj – zapoznaj się z publikacją już teraz i zacznij wdrażać nowoczesne rozwiązania na poziomie lokalnym. Razem możemy zmienić przyszłość naszych miast na lepsze!

Poznaj repozytorium rozwiązań Hack the Climate

GreenGo Rzeszów

Aplikacja mobilna GreenGo stworzona przez zespół Green City Initiative, która wykorzystuje metody gratyfikacji wyboru alternatywnych środków transportu poprzez zdobywanie punktów i udostępnienie miastu możliwości oferowania nagród w postaci zniżek na atrakcje miejskie takie jak m.in.: lokalne wydarzenia kulturalne (kino, teatr, strefy rekreacyjne). Aplikacja ponadto umożliwia przeliczenie kosztów i emisji zanieczyszczeń związanych z potrzebami w zakresie codziennego transportu oraz pokazuje alternatywne wskaźniki dla wyboru komunikacji miejskiej jako głównego środka transportu.

Interaktywna Mapa Bierunia

Interaktywna mapa Bierunia to platforma online za pomocą której mieszkańcy mogą zdobywać informacje o planowanych w mieście inwestycjach ale też wyrażać za jej pomocą swoją opinię i dzielić się pomysłami. Powstałe narzędzie ma potencjał przekształcenia codziennej pracy urzędu i poprawy komunikacji z mieszkańcami. Opracowana przez zespół Citified platforma oferuje kilka kluczowych modułów zaprojektowanych w celu wypełnienia luki komunikacyjnej między władzami miasta a jego mieszkańcami.

Predykcje spływu nawozów (Setesdal / Stavanger)

Zespół Continua stworzył rozwiązanie oparte na modelu przewidywania spływu nawozów z pola na podstawie prognozy pogody. Zawiera ono moduły umożliwiające przekazywanie tych informacji użytkownikom – system alertów i mapę. Dane wyjściowe mogą być wykorzystywane w dowolnym rozwiązaniu mapującym w całej społeczności rolniczej, w tym we wszystkich narzędziach planistycznych, a także w innych narzędziach analitycznych

Drzewa Sulejówka

Rozwiązanie stworzone przez zespół HotDots ma na celu uświadomienie mieszkańcom miasta wartości drzew rosnących na ich terenach i zachęcenie do ograniczenia wycinek. Jest złożone z kilku modułów online, takich jak formularz zgłaszania wycinki drzewa, kalkulator wyceny drzewa oraz interaktywnej mapy dla geoportalu. Narzędzie to umożliwia bardziej świadome zarządzanie roślinnością i wspiera podejmowanie decyzji związanych z ochroną i zazielenianiem obszarów miejskich. W ramach rozwiązania dostępny jest również kalkulator świadczonych przez drzewa usług ekosystemowych – wyceny wartości drzewa w pieniądzu.

Chcesz przetestować któreś z rozwiązań w swoim mieście?

Napisz do nas na [email protected]

 

Pobierz publikację Hack the Climate. 
Narzędzia rozwoju zielonych miast.