Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Aktualności Data publikacji: 22 września 2023

HackSQL: znamy miasta i ich wyzwania

Szklane budynki na tle nieba
Szklane budynki na tle nieba

Już tylko tydzień dzieli nas od spotkania podczas HackYeah w Krakowie. Organizatorzy są gotowi na wyjątkowo liczną frekwencję i mają ambitny cel - pobicie rekordu świata w największym maratonie programowania. To będzie niesamowite wydarzenie pełne kreatywności, nauki i możliwości nawiązania cennych kontaktów. Czekamy z niecierpliwością na to spotkanie i na to, co uczestnicy HackYeah przygotują podczas tego wyjątkowego wydarzenia!  

W ramach Programuj Miasta z GovTech by PFR, przygotowaliśmy dla uczestników darmowe kody rejestracyjne “Programuj_Miasta” i 4 wyzwania HackSQL HackSQL na podstawie zgłoszeń miast, które koncentrują się na edukacji i przedsiębiorczości w miastach. W efekcie, wyzwania HackSQL stawiają przed uczestnikami hackathonu ambitne cele związane z poprawą jakości życia mieszkańców miast i tworzeniem warunków do rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacji.

HackSQL: Kutno - uDane kształcenie złotówki 

Miasto Kutno zgłosiło wyzwanie stworzenia systemu pozwalającego ocenić jakość kształcenia w danej jednostce oświatowej w stosunku do faktycznie poniesionych nakładów finansowych. W ramach wyzwania należy zaproponować system wyliczania Kluczowego Wskaźnika Efektywności, odzwierciedlającego koszty jakości kształcenia w przeliczeniu na jednego ucznia. 

Do dyspozycji Zespołów będą dane z System Informacji Oświatowej, sprawozdania finansowe, czy wyniki egzaminu 8-klasisty (z j. polskiego, matematyki i j. obcego) pozwalające wyliczyć koszt pozycji dotyczący 1 stanina (osiągnięcia wyniku na egzaminie).  

Zadaniem programistów będzie przygotowanie systemu lub programu umożliwiającego zbieranie, analizę i monitorowanie danych, tak aby móc zarządzać budżetem oświatowym w sposób bardziej efektywny i ułatwić poszukiwanie oszczędności w prowadzeniu szkół.  

Wspólnie przyjęty wskaźnik to możliwość porównania z innymi podobnymi jednostkami samorządu terytorialnego. Grupą docelową rozwiązania są organy prowadzące szkoły, dyrektorzy szkół podstawowych i rodzice uczniów. Wprowadzenie takiego systemu może być skalowalne i zastosowane w innych miastach i gminach. 

HackSQL: Świdnica - Młodzi w Mieście 

Miasto Świdnica postawiło przed programistami zadanie stworzenia platformy korelacji zawodów proponowanych przez szkolnictwo zawodowe w regionie a potrzebami kadrowymi pracodawców. W Świdnicy, jak i innych polskich miastach wstępuje zjawisko emigracji młodych i najbardziej przedsiębiorczych mieszkańców, brak współpracy lokalnej społeczności. Ponadto następuje likwidacja kształcenia zawodowego jako zaplecza dla małych i średnich lokalnych firm, jest ono niedostosowane do potrzeb pracodawców i brakuje danych w zakresie zawodów deficytowych na lokalnym rynku pracy.  

Platforma ma wesprzeć rozwój kariery zawodowej młodzieży oraz zapewnić lokalnym przedsiębiorcom wykwalifikowaną kadrę. Programiści otrzymają dane szkół, przedsiębiorców, instytucji i fikcyjne profile potencjalnych użytkowników. 

Główną grupę docelową stanowią uczniowie oraz osoby do 30-tego roku życia, które są w trakcie lub zakończyły edukację i nie rozpoczęły kariery zawodowej lub ją dopiero planują. Grupa ta szuka informacji potrzebnych do wyboru swojej własnej ścieżki kariery zawodowej oraz aktualnym zapotrzebowaniu na rynku pracy.   

Z rozwiązania będę mogli skorzystać samorządy świadomie zarządzające oświatą i relacjami ze światem biznesowym, dyrektorzy placówek oświatowych wraz z ich uczniami, czy lokalni przedsiębiorcy. 

HackSQL: Kołobrzeg - Kampus Kompetencji Przyszłości  

Kołobrzeg, jak i wiele innych miast w Polsce, stoi przed wyzwaniem dotyczącym braku ośrodka edukacji wyższej. Idące za tym konsekwencje to brak dostępu do ekosystemu, które tworzą ośrodki akademickie na styku z biznesem, poprzez m.in.: koła naukowe, projekty badawcze, programy stażowe i praktyki biura karier, środowisko akademickie, projekty współpracy między uczelnią, a biznesem. 

W konsekwencji, oferta rynku pracy i rozwoju, szczególnie dla osób w wieku 18-35 lat, która nie wyjechała na studia np. z przyczyn ekonomicznych, jest bardzo ograniczona do lokalnej gospodarki, w przypadku Kołobrzegu: turystyki, hotelarstwa i gastronomii. 

Kołobrzeg poszukuje rozwiązania, które będzie wspierać w budowaniu społeczności osób zainteresowanych rozwojem osobistym i zawodowym, w środowisku i projektach oraz strukturach, wzorowanych na akademickich, w szczególności współpracy z małym i większym biznesem. Programiści będą mieli do dyspozycji dane związane z problemem, np. statystyki zatrudnienia, ankietowe wyniki, dane geoprzestrzenne.  

Rozwiązanie ma pozwolić na rozwijanie kompetencji przyszłości, doświadczenia zawodowego, zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy, zwiększenie przedsiębiorczości wśród mieszkańców, większą współpracę pomiędzy lokalnymi sektorami gospodarki. Dla ekosystemu miejskiego oznacza to wzrost potencjału rozwojowego, utrzymanie młodych talentów lub zwiększenie atrakcyjności oferty dla nich po powrocie ze studiów i tworzenie bardziej różnorodnej lokalnej gospodarki. 

HackSQL: Stargard - Starship. Zostań Junior Developerem 

Miasto Stargard zauważyło, że wśród młodych mieszkańców, barierą wejścia na rynek pracy jest brak rozwoju nowoczesnych kompetencji, w tym cyfrowych, oraz niski poziom postaw przedsiębiorczych. W raporcie wykonanym przez Miasto Stargard wraz z ManpowerGroup, wskazano, iż w szkołach ponadpodstawowych naukę kontynuuje ponad 4200 osób. Grupa ta nie ma okazji na rozwijanie kompetencji cyfrowych ani na kształtowanie postaw przedsiębiorczych. 

Celem projektu jest więc umożliwienie uczniom szkół ponadpodstawowych nabycie kompetencji i wejście na rynek IT, oraz umożliwienie realizowania własnych projektów. Aplikacja wypracowana podczas hackathonu (aplikacja do edukacji oraz prezentacji projektów młodych low code/no code developerów) ma umożliwić realizowanie szkoleń, rozwiązywanie miejskich wyzwań (generowanych przez samorząd bądź biznes) za pomocą umiejętności nabytych przez uczestników kursów.  

Projekt będzie oparty o wykorzystanie ogólnodostępnych danych, np. liczby uczniów poszczególnych szkól oraz danych opracowanych w sposób metodyczny w raporcie.

Programiści mogą już teraz zgłaszać swoje udział w rozwiązywaniu wyzwań podczas największego stacjonarnego hackathonu w Europie – HackYeah, który odbędzie się w dniach 29.09-01.10 w Tauron Arenie w Krakowie. Dla uczestników HackSQL przygotowaliśmy specjalny kod: "Programuj_Miasta" umożliwiający darmową rejestrację.

Strona projektu HackSQL