Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Aktualności Data publikacji: 17 maja 2020

Interpretacja pojęcia przychodów ze sprzedaży przedsiębiorstwa

Komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w sprawie interpretacji pojęcia przychodów ze  sprzedaży przedsiębiorstwa w rządowym programie „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw".

W nawiązaniu do zasad programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Program”), określonych w regulaminie ubiegania się o udział wprogramie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Regulamin”), poniżej   prezentujemy informacje w zakresie interpretacji pojęcia „przychody ze sprzedaży” (lub „obroty gospodarcze”), o których mowa w Regulaminie, wszczególności w Rozdziale II, par. 5, ust. 1 oraz Rozdziale III, par. 10, ust. 8, pkt. a):

  1. Przychody ze sprzedaży są różnie określane w zależności od  formy  prawnej oraz przyjętegosposobu   ewidencji   księgowej   i   podatkowej,zgodnie   z   właściwymi przepisami prawa stosowanymi przezBeneficjenta.
  2. Poprzez przychody  ze  sprzedaży (obroty  gospodarcze),  określone  w  Regulaminie, należy rozumieć:

a. sprzedaż towarów i usług wykazaną w deklaracji VAT-7–w  stosunku  do Beneficjentów będących   czynnymi podatnikami VAT rozliczającymi się miesięcznie;
b. sprzedaż towarów i usług wykazaną w deklaracji  VAT-7K (w zakresie przychodu za rok 2019) lub ewidencji JPK_VAT (w zakresie przychodu za dany miesiąc) – w stosunku do Beneficjentów, będących czynnymi podatnikami VAT rozliczającymi się kwartalnie
c. przychód z innych źródeł (tzw. przychód operacyjny) w rozumieniu ustawy CIT albo przychód w  rozumieniu ustawy PIT, stanowiące podstawę do obliczenia zaliczki na podatek CITlub PIT – w stosunku do Beneficjentów1:

  • będących czynnymi podatnikami VAT wystawiającymi faktury VAT marża (w tym beneficjentów, którzy wykazali co najmniej jedną fakturę objętą obowiązkiem VAT marży),
  • będących czynnymi podatnikami VAT rozliczającymi się kasowo,
  • świadczących tylko i wyłącznie czynności zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe),
  • niebędących podatnikami VAT (w tym beneficjentów zwolnionych podmiotowo z VAT), oraz
  • rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

d. kwotę oszacowaną przez Beneficjenta na podstawie wystawionych faktur lub rachunków – w stosunku do beneficjenta korzystającego z karty podatkowej (niebędącego czynnym podatnikiem VAT).

  1. PFR prosi Beneficjentów o precyzyjne określanie wartości przychodu ze sprzedaży (obrotu gospodarczego), zgodnie z zasadami określonymi w pkt. 2 powyżej. Jest to szczególnie istotne w zakresie określania warunku spadku sprzedaży oraz na potrzeby obliczenia wartości Subwencji Finansowej. Przychody ze sprzedaży są weryfikowane przez PFR we współpracy z Ministerstwem Finansów przed udzieleniem Subwencji Finansowej. Jeżeli w niektórych przypadkach weryfikacja danych o przychodach ze
    sprzedaży nie jest możliwa w momencie udzielania Subwencji Finansowej, podstawą wypłaty jest oświadczenie Beneficjenta, które może podlegać następczej procedurze weryfikacji przez PFR we współpracy z organami administracji skarbowej.
1W   przypadku   transakcji   wymiany   walut   dokonywanych   przez   podmioty prowadzące  działalność gospodarczą polegającą na kupnie isprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie isprzedaży (działalność kantorowa),za przychód ze sprzedaży należy uznać zrealizowany wynik w okresie miesięcznym.  Wynik  ten  rozumiany  jest  jako  różnica  pomiędzy  wartością  sprzedaży  danej  waluty awartością zakupu danej waluty w tym miesiącu.