Jak przygotować miasta na sytuacje kryzysowe? Dołącz do bezpłatnego programu Akademia PFR dla Miast – zgłoszenia do 8 października!
Z uwagi na skutki powodzi, z którymi mierzą się miasta południowej Polski oraz ogromne zaangażowanie samorządów, instytucji i mieszkańców w niesienie pomocy, przedłużamy rekrutację do Akademii PFR dla Miast do 8 października. Szczególną uwagę warto zwrócić na moduł poświęcony miejskiej rezyliencji, który oferuje uczestnikom warsztaty z ekspertami, pomagające wypracować strategię działania w sytuacjach kryzysowych. Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz na stronie programu.
Nowe zjawiska atmosferyczne, anomalie pogodowe, wyzwania ochrony zdrowia, starzejące się społeczeństwo oraz wyzwania związane z energią i cyberbezpieczeństwem pokazują, że przygotowanie miasta na kryzysy nie może być odkładane na później. Miasta, które potrafią szybko reagować, adaptować się do sytuacji i skutecznie zarządzać zasobami, minimalizują straty i dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.
Czy kryzysom można przeciwdziałać? Jak się przygotować? Jakie narzędzia technologiczne mogą pomóc samorządom? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uczestnicy otrzymają podczas warsztatów Akademii PFR dla Miast. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 29-30 października br. w Warszawie.
Działanie w sytuacji kryzysowej
Jednym z modułów do wyboru w tegorocznej edycji Akademii jest Miejska Rezyliencja – seria warsztatów, które uczą, jak budować odporność miasta na różnorodne kryzysy. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak wykorzystać sztuczną inteligencję w zarządzaniu kryzysowym, jak tworzyć plany zarządzania kryzysowego, jak przystosowywać się do zmian klimatycznych, np. poprzez budowanie infrastruktury krytycznej z wykorzystaniem nowych technologii, oraz jak chronić systemy miejskie przed atakami cybernetycznymi.
Dbałość o zrównoważony rozwój
Drugi moduł tematyczny to ESG – zapewnia aktualną wiedzę na temat technologii klimatycznych, rozwoju społeczności i transformacji energetycznej. Uczestnicy poznają technologie takie jak Digital Twin, GIS oraz zasady placemakingu, a także wezmą udział w warsztatach z audytu energetycznego i mozaiki klimatycznej. Program uczy praktycznych umiejętności, które pomagają wdrażać zasady ESG w zarządzaniu miastem, co jest kluczem do ich zrównoważonego rozwoju.
Niezależnie od tego, czy uczestnik wybierze jako główny moduł ESG, czy Miejską Rezyliencję, jego program warsztatów zostanie wzbogacony o projektowanie innowacyjnych usług, czyli naukę tworzenia nowoczesnych rozwiązań dla miast, które poprawiają jakość życia mieszkańców.
Udział w Akademii jest bezpłatny, a rekrutacja trwa do 8 października. To szansa na rozwój umiejętności i zdobycie praktycznej wiedzy, którą można wdrożyć w swoim samorządzie. Zajęcia odbywają się w modelu hybrydowym. Program zakończy się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego zdobyte kompetencje, co dodatkowo wyróżnia jego uczestników.
Miasta średniej wielkości (5-100 tys. mieszkańców) mogą delegować swoich przedstawicieli. Proces rekrutacji przewiduje przyjęcie maksymalnie dwóch kandydatów z każdego samorządu. Szczegółowe informacje o programie i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie programu.
Partnerami programu są: CBRE, inPost, PolCam oraz MindMade (Grupa WB)
Partnerem medialnym jest Havas PR.