Przejdź do treści
UWAGA

Znajdujesz się na nowej stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Publikacje Data publikacji: 10 września 2024

Miasto jako przestrzeń testowa

Widok na kolorowe budynki
Widok na kolorowe budynki
Autor Weronika Wesołowska Ekspertka ds. rozwoju miejskich innowacji, PFR dla Miast | PFR S.A.

Miasta stoją przed szerokim zakresem wyzwań, od transportu i mieszkalnictwa, po zużycie energii i gospodarkę odpadami. Te złożone kwestie wymagają innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu miasta stają się naturalnymi przestrzeniami doświadczalnymi dla innowacyjnych rozwiązań i technologii. Samorządy lokalne często mogą charakteryzować się większą elastycznością i otwartością na eksperymenty, co pozwala na szybsze wdrażanie i iterację nowych pomysłów. Skuteczne innowacje testowane w miastach mogą być skalowane i powielane w innych obszarach miejskich na całym świecie, prowadząc do szerokich korzyści i rozwiązań globalnych wyzwań. 

Jedna z pięciu inicjatyw przewodnich Nowej Europejskiej Agendy Innowacji ma na celu wsparcie rozwoju głębokich innowacji technologicznych (deep tech) poprzez tworzenie przestrzeni eksperymentalnych i wprowadzenie ich na rynek poprzez zamówienia publiczne na innowacje.  

  • Żywe laboratoria (living lab) opierają się na współtworzeniu oraz na doświadczeniu i zaangażowaniu użytkowników i obywateli.Taki model wdrożony został np. w Warszawie przez zespół Wydziału Wsparcia Innowacji BRG, a w ramach warszawskiego laboratorium innowacji funkcjonuje Food Lab poświęcony uzupełnieniu i poszerzenie dotychczasowych działań miasta na rzecz zrównoważonej polityki żywnościowej i ograniczaniu marnowania żywności. Warszawski Food Lab obecnie skupia się na wspieraniu dwóch grup, dla których problem marnowania żywności jest szczególnie istotny: stołecznych lokali gastronomicznych oraz organizacji charytatywnych, które otrzymują darowizny i przygotowują posiłki dla potrzebujących. W przypadku pierwszej grupy, uczestnicy Food Labu, we współpracy z warszawskimi przedsiębiorcami, opracowują i testują rozwiązania, które pozwolą na przedłużenie trwałości produktów poprzez odpowiednie przechowywanie oraz bezpieczne przekazywanie nadwyżek żywności. 
  • Piaskownice regulacyjne (regulatory sandboxes) to systemy umożliwiające testowanie innowacji w kontrolowanym środowisku świata rzeczywistego, które mogą obejmować tymczasowe poluzowanie obowiązujących przepisów przy jednoczesnym zachowaniu celów regulacyjnych, takich jak bezpieczeństwo i ochrona konsumentów. Potencjał piaskownic technologicznych zauważyła Łódź, czyli stolica polskiego fintechu. Miasto już po raz drugi jest organizatorem jednego z największych programów akceleracyjnych. W ramach #TechSandBox  startupy o wysokim potencjale technologicznym mają szansę na przeprowadzenie pilotażu lub wdrożenia w jednej z miejskich spółek lub u partnerów programu. Rekrutacja do kolejnej edycji programu trwa do 13 października 2024.  
  • Przestrzeń testowa (testbed) - w kontekście testowania miejskich innowacji, słowo "testbed" oznacza specjalnie zaprojektowaną przestrzeń lub środowisko, w którym można testować i oceniać nowe rozwiązania, technologie lub usługi przed ich pełnym wdrożeniem. "Testbed" zapewnia warunki zbliżone do rzeczywistych, umożliwiając przeprowadzenie pilotażowych projektów oraz weryfikację ich efektywności i funkcjonalności w kontrolowanym, lecz realistycznym otoczeniu miejskim. Dzięki temu innowacyjne pomysły mogą być dokładnie sprawdzone, zoptymalizowane i dostosowane do specyficznych potrzeb miejskich społeczności, zanim zostaną wprowadzone na szeroką skalę. 

Helsinki to jedno z miast, które udostępnia swoje zasoby jako przestrzeń testową dla innowacji. Testbed Helsinki zapewnia firmom i podmiotom RDI szeroki wachlarz możliwości rozwoju i testowania nowych innowacji, produktów i usług. W ramach inicjatywy możliwe jest zarówno zgłoszenie swojego pomysłu na testowanie rozwiązania jak i odpowiedź na wyzwanie przedstawione przez miasto w ramach otwartych naborów. Kluczowe obszary działalności przestrzeni testowej to mobilność, ekonomia cyrkularna czy zdrowie i dobrostan. Dział Rozwoju Gospodarczego Biura Wykonawczego Miasta Helsinki koordynuje i wdraża działania związane z rozwojem miasta i platformą testową. Ściśle współpracuje z wydziałami miejskimi oraz firmami i przedsiębiorstwami należącymi do Helsinki City Group. Helsińska firma zajmująca się innowacjami Forum Virum Helsinki działa jako centralny partner we wdrażaniu praktycznych działań przestrzeni testowej. 

Podobna inicjatywa funkcjonuje również w estońskim Tallinie. Test in Tallin został uruchomiony, aby zaprosić firmy z całego świata do przetestowania swoich inteligentnych rozwiązań na ulicach Tallina w trzech głównych obszarach: mobilności, efektywności energetycznej i energii odnawialnej. Miasto zezwala na testy analizując każde zgłoszenie indywidualnie. Po zatwierdzeniu propozycji z urzędnikami miejskimi i ekspertami, wsparcie miasta we wdrażaniu rozwiązań obejmuje m.in. przypisanie odpowiedniej lokalizacji lub jednostki usługowej do testów oraz zaangażowanie specjalistów miejskich, pracowników lub grup klientów w test. 

Czy Twoje miasto jest gotowe na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań? Dołącz do naszej sieci Urban Test Hub – Miejskie Przestrzenie Testowe i otwórz swoje miasto na nowe rozwiązania. 

Zgłoś swoje miasto i wyzwania 

Pracujesz nad nowym rozwiązaniem dla miast i potrzebujesz konsultacji z ekspertami dla jego dalszego rozwoju? A może chciał(a)byś przekonać się czy Twój produkt lub usługa mają szansę na wdrożenie w mieście? Urban Tech Hub to nowy projekt PFR dla Miast, którego głównym celem jest wspieranie twórców oferujących produkty lub usługi zorientowane na poprawę jakości życia w przestrzeni miejskiej. Zachęcamy do zapisania się na listę oczekujących! O szczegółach projektu powiadomimy Cię w pierwszej kolejności.

Zapisz się na listę oczekujących