Miejskie Innowacje #1 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata z ostatnich dwóch tygodni. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach o samorządach oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
Tym razem przeczytacie m.in. o rezultatach pracy 200 programistów podczas Hackathonu dla Miast, wykorzystaniu technologii blockchain przez służby ratownicze w jednym z polskich samorządów, nowych przestrzeniach do spędzania czasu przez młodzież w czasie kwarantanny oraz ograniczaniu emisji CO2 poprzez zmiany w kodzie budowlanym.
4 problemy średnich miast rozwiązane w 48 godzin
W dniach 20-23 listopada odbył się Hackathon dla Miast – inicjatywa PFR i GovTech Polska, w ramach której 200 programistów z całej Polski opracowywało rozwiązania dla czterech wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta. Zwycięzcy w każdej z czterech kategorii stworzyli aplikacje pomagające m.in. wybierać najbardziej opłacalne źródło ciepła, mierzyć ruch w mieście, bezpiecznie ewidencjonować odpady i prowadzić biznes online lokalnym mikroprzedsiębiorcom. Zwycięskie zespoły po przetestowaniu rozwiązań w miastach otrzymają 30 000 zł.
Miasto-gąbka odpowiedzią na wyzwania zmian klimatu
Odpowiednie gospodarowanie wodą opadową jest coraz ważniejszym wyzwaniem, przed którymi stoją miasta na całym świecie w obliczu postępujących zmian klimatu. Obserwatorium Polityki Miejskiej przeanalizowało przykłady polskich i zagranicznych projektów w temacie błękitno-zielonej infrastruktury. W artykule można dowiedzieć się m.in. o Gdańskiej Polityce Retencji Miejskiej oraz ciekawej inicjatywie Grow Green realizowanej na wrocławskim osiedlu Ołbin.
Zielona energia w gniazdkach mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego
Projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego, o którym pisaliśmy w Bazie Miejskich Innowacji, wchodzi w kolejny etap realizacji. Sieć energii odnawialnej w ostatnich tygodniach została doprowadzona do pierwszych budynków wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej – płynący w niej prąd pochodzi m.in. z biomasy drzewnej. Energia ta jest tańsza o około 15-20% i do końca tego roku będzie z niej mogło skorzystać ponad 100 indywidualnych odbiorców.
Technologia blockchain wpiera służby ratunkowe w Olsztynie
W Olsztynie pomyślnie zakończono testy SmartKey, rozwiązania umożliwiającego służbom ratowniczym wejście do dowolnego budynku chronionego w mieście bez konieczności namierzania posiadacza kluczy lub oczekiwania na pozwolenie. SmartKey jest oparty o technologię blockchain Ethereum, która daje bezpieczeństwo właścicielom i mieszkańcom budynków. Olsztyn jest jednym z pierwszych samorządów na świecie, w którym zostanie wdrożone to rozwiązanie.
Wnioski z funkcjonowania e-hulajnóg w Krakowie
Urządzenia transportu osobistego (UTO), a w szczególności elektryczne hulajnogi szturmem weszły do polskich miast korzystając z próżni prawnej. Świadczenie usług wynajmu UTO nie jest regulowane w polskim ustawodawstwie, co prowadzi do negatywnych skutków np. w postaci nieprawidłowego parkowania pojazdów. IRMiR rozpoczął badanie rynku e-hulajnóg od Krakowa, w którym działa obecnie sześciu operatorów. Analiza ma na celu opracowanie rekomendacji dotyczących funkcjonowania UTO w polskich miastach.
Testy elektrycznej drogi w Szwecji
W mieście Lund (Szwecja) rozpoczęto testy projektu EVolution Road – drogi, która umożliwia ładowanie baterii autobusów podczas jazdy. Głównym celem projektu jest skrócenie czasu postoju na ładowanie pojazdów oraz zmniejszenie liczby baterii trakcyjnych w celu ograniczenia kosztów eksploatacji. Odcinek testowy ma długość jednego kilometra – do 2022 roku przez jeden tydzień w miesiącu trolejbusy będą testowo ładowały się na elektrycznym buspasie będąc w ruchu.
Smart City Expo z pandemią w centrum uwagi
Największa konferencja dotycząca inteligentnych miast w Europie skupiła się na wpływie pandemii na konieczność cyfryzacji w samorządach oraz ekologicznej odnowie. Prelegenci rozmawiali także o społecznych kwestiach z tym związanych, np. dostępności do usług cyfrowych i edukacji. Lacina Koné, prezes Smart Cities Africa, zwrócił uwagę na fakt, że 49% mieszkańców Afryki nie korzysta z dostępnych usług, głównie ze względu na brak odpowiednich urządzeń mobilnych.
Co robi młodzież w czasie kwarantanny?
Discord, Roblox i Minecraft w czasie kwarantanny zastępują młodzieży place zabaw, boiska i szkoły. Choć przebywanie w przestrzeni cyfrowej nie jest niczym nowym, dopiero w czasie pandemii nasza rozrywka zaczęła przenosić się prawie wyłącznie do sieci. Wielu młodych ludzi przechodzi ten czas znacznie lepiej niż dorośli – przysposobili sobie środowisko internetowe i poznali jego możliwości już wiele lat temu. Artykuł pozwala poznać potrzeby, przyzwyczajenia i trendy wśród pokolenia Z.
Kradzież rowerów osiąga historyczne wyżyny
W Stanach Zjednoczonych kradzież rowerów w okresie od marca do września 2020 roku wzrosła o 68% w stosunku do poprzedniego roku. Jak radzą z tym sobie miasta? Wielu samorządowców przyznaje, że problem nie jest priorytetowy w czasach pandemii i trudno znaleźć jedno skuteczne rozwiązanie. Część miast inwestuje w nową infrastrukturę do bezpiecznego przechowywania rowerów, natomiast niektóre stawiają na edukację – opisywanym przykładem jest inicjatywa Bike Theft Reduction w Milwaukee.
Kod budowlany może pomóc miastom ograniczyć zmiany klimatu
Produkcja cementu powoduje 5% światowych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Produkowany z niego beton stanowi średnio 80% materiału budowlanego wykorzystywanego w miastach. Marin County w Kalifornii postanowiło ograniczyć emisje miejskich projektów poprzez wprowadzenie nowych zasad do kodu budowlanego dotyczących składu betonu. Takie podejście promuje wykorzystanie nowych, mniej emisyjnych technologii konstrukcyjnych.