Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 31 stycznia 2022

Miejskie Innowacje #28 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o podsumowaniu pilotażu autonomicznego pojazdu w Gdańsku, naborze miast partnerskich do Urban In, rynku dark-store'ów w Amsterdamie oraz potencjale bibliotek jako hubów przedsiębiorczości. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Efektywne energetycznie budownictwo z NCBR

NCBR ogłasza konkurs dla gmin, które chcą zostać partnerem realizacji przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Konkurs jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich i miejsko-wiejskich (w tym gmin na prawach powiatu), których liczba mieszkańców nie przekracza 200 000 mieszkańców. Centrum chce wyłonić dwie gminy, które przeznaczą nieruchomości na budowę dwóch demonstratorów budynków efektywnych energetycznie. Mają być to domy wielorodzinne dla młodych rodzin oraz dla seniorów. Zgłoszenia gmin przyjmowane będą do 21 lutego 2022 roku.

Energia z ludzkich kroków

Do Polski dotarło kolejne rozwiązanie, które pozwala generować czystą energię tam, gdzie inne rozwiązania nie mają szans. Płytki podłogowe Pavegen to technologia, która podbija cały świat, gdyż pozwala produkować energię z ludzkich kroków. Płytki zastosowanie znalazły w przestrzeni miejskiej, obiektach sportowych oraz instytucjach edukacji, a od niedawna można się na nie natknąć w polskich sklepach. Na rynku dostępne są od 2017 roku i już wtedy zaledwie trzy kroki były w stanie zasilić żarówkę przez ponad minutę. Rozwiązanie nie tylko pomaga generować i magazynować czystą energię, ale także zwraca uwagę klientów i włącza ich kroki w proces dekarbonizacji sklepu.

Autonomiczny bus na cmentarzu w Gdańsku – podsumowanie pilotażu

Pilotaż ośmioosobowego autonomicznego busa na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku trwał 30 dni, od 7 października do 12 listopada, z wyłączeniem okresu Święta Zmarłych. Jeździł 5 godzin dziennie, wykonując trzy przejazdy na godzinę, po trasie o długości 2,2 km, na której zlokalizowano cztery przystanki. Przeprowadzony pilotaż miał na celu analizę możliwości technicznych i ryzyka związanego z jazdą bez operatora pojazdu, percepcji człowieka w stosunku do bezzałogowego busa czy wymagań sieci komunikacyjnej (5G lub 4G) dla zdalnie sterowanej jazdy. Bus został dobrze oceniony przez pasażerów, problemem okazało się jednak zapewnienie stabilnego łącza internetowego na terenie pilotażu, co zakłócało pracę zdalnego operatora pojazdu. 

Urban_In. Miasto dla każdego – nabór miast partnerskich

Do 7 lutego trwa nabór miast partnerskich w konkursie Urban In. Miasto dla każdego. Jednostki samorządu terytorialnego mogą zgłaszać wyzwania miejskie w ramach trzech obszarów tematycznych: miasto dostępne, miasto zielonej transformacji oraz miasto odporne na kryzysy. Wybrane wyzwania miejskie staną się tematem prac konkursowych, a zwycięskie prace zostaną wdrożone w miastach. Nad rozwiązaniami będą pracować młodzi profesjonaliści w wieku 23-35 lat, którzy mają pomysł na konkretne rozwiązanie, odpowiadające wyzwaniom przedstawionym przez miasta, a na wdrożenie wybranych projektów została przeznaczona pula 75 tys. zł.

Energia z odpadów drogą dla polskiego ciepłownictwa

Produkcja ciepła w Polsce zdominowana jest przez paliwa kopalne, a zdecydowana większość instalacji jest nieefektywna energetycznie. Polska mierzy się również z problemem zagospodarowania odpadów, który staje się coraz większym kosztem zarówno dla gmin, jak i końcowych użytkowników – czyli mieszkańców. Jako odpowiedź na powyższe problemy Polski Fundusz Rozwoju powołał dedykowany program „Energia z Odpadów”, który powstał w ramach PFR Green Hub. Aby sprostać wymaganiom efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych konieczna będzie przebudowa tych już istniejących, zwiększająca wytwarzanie ciepła z OZE i kogeneracji oraz wykorzystanie ciepła z odpadów.

Plan Londynu na zerową emisyjność

W styczniu 2022 roku burmistrz Londynu Sadiq Khan ustanowił nowe cele, aby w najbliższej dekadzie miasto osiągnęło zerową emisyjność. Działanie to poprzedzone zostało analizami przeprowadzonymi przez ekspertów z Element Energy, którzy zidentyfikowali potencjalne ścieżki, które pomogą zredukować emisje i polepszyć jakość powietrza, a także zredukować nierówności społeczne i zwiększyć jakość życia mieszkańców Londynu. Nowy Plan zakłada prawie 40% zmniejszenie całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynków, co wymaga właściwej izolacji ponad 2 mln domów i 250 tys. budynków niemieszkalnych, instalacji 2,2 mln pomp ciepła, ok. pół miliona budynków podłączonych do sieci ciepłowniczych i niemal 30% spadek liczby samochodów w mieście. Pełen raport dostępny jest pod linkiem.

Mieszkańcy Berlina chcą miasta bez samochodów

Po 2021 rok z pewnością przygotował miasta mierzenie się z różnymi wyzwaniami, jak np. skutki zmian klimatycznych czy rozwijająca się pandemia COVID. Mimo wielu przeciwności, wiele miast rozwinęło się w zakresie zrównoważonego zarządzania, większych inwestycji w infrastrukturę rowerową czy walki z wykluczeniem cyfrowym. Przewiduje się, że oprócz doskonalenia powyższych aspektów, miasta w 2022 roku zmierzą się również z następstwami zwiększonej aktywności samochodów kurierskich, wdrażania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym czy rozwojem cyberbezpieczeństwa.

Amsterdam blokuje rozwój rynku dark store’ów

Amsterdam prawdopodobnie jest pierwszym miastem na świecie, które zdecydowało się zahamować rozwój usług polegających na dostarczaniu produktów spożywczych bezpośrednio do klienta w kwadrans z mini-magazynów nazywanych powszechnie dark store'ami. Władze miasta wprowadziły obowiązujący zakaz na rok, w trakcie którego odbędą się dyskusje jak powinny wyglądać docelowe regulacje. Decyzja podjęta została na podstawie skarg okolicznych mieszkańców na hałas, skutery wykorzystywane przez całą dobę przez kurierów, a także na nieestetyczny wygląd dark store’ów. Dyskusja o tym, jak dark store'y wpływają na miasta i komfort życia mieszkańców, prowadzona jest nie tylko w Holandii.

Biblioteki jako huby lokalnej przedsiębiorczości

W czasie pandemii wiele bibliotek zyskało miano kluczowych graczy w rozwoju ekonomicznym regionu. Pilotaż projektu został przeprowadzony na koniec 2019 roku, gdy biblioteka w Baltimore powołała Akademię Przedsiębiorczości – intensywny 7 tygodniowy kurs prowadzący uczestników przez cały proces zakładania firmy. Pandemia przyniosła jednak rekord w ilości nowo założonych firm, a statystyki pokazały, że wśród założycieli są głównie imigranci, Latynosi i osoby bez wykształcenia średniego i to tym odbiorcom poświęcone zostały kolejne programy bibliotek zjednoczonych w ramach inicjatywy Libraries Build Business. Inicjatywa obejmuje 13 bibliotek, gdzie każda prowadzi własny program dopasowany do potrzeb społeczności.

Korea Południowa rozwija infrastrukturę smart city w mniejszych miastach

Ministerstwo Transportu w Korei Południowej powołało do życia projekt o wartości 215 milionów dolarów, w ramach którego 64 małe i średnie miasta wyposażone zostaną w infrastrukturę smart city. Rząd zamierza współpracować z mieszkańcami wytypowanych miast nad rozwojem platform i konkretnych usług odpowiadających na ich potrzeby. Platforma smart city pozwala łączyć infrastrukturę miejską przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, autonomicznych technologii i dużych zbiorów danych gromadzonych za pomocą rozmieszczonych czujników i przetwarzanych w czasie rzeczywistym. Na podstawie zebranych informacji włodarze miast mogą podejmować szybkie decyzje w razie problemów i analizować dane w celu ustalenia planów na przyszłość.