Miejskie Innowacje #31 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W tym wydaniu piszemy m.in. o satelitach które pomogą obliczyć podatek od nieruchomości,gospodarce obiegu zamkniętego w Rybniku, eksperymentach ze sztuczną inteligencją w Helsinkach oraz zagrożeniach jakie niesie zanieczyszczenie hałasem. Zapraszamy!
Informacje z Polski:
- Satelity pomogą obliczyć podatek od nieruchomości
- Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny
- Pierwsza mikrosieć w Polsce
- Gospodarka o obiegu zamkniętym w Rybniku
- „Mobilny Urzędnik” dla seniorów i niepełnosprawnych
Informacje ze Świata:
- Helsinki eksperymentują ze sztuczną inteligencją
- Jak przybliżyć ideę cyfryzacji mieszkańcom?
- Sposoby na stworzenie bezpieczniejszego transportu publicznego
- Zanieczyszczenie hałasem największym zagrożeniem dla środowiska
- Miasta przyjazne pieszym z niższym wskaźnikiem cukrzycy i otyłości
Satelity pomogą obliczyć podatek od nieruchomości
W Gdańsku, dzięki systemowi obrazowania satelitarnego, będzie można skuteczniej weryfikować powierzchnie objęte obowiązkiem opodatkowania podatkiem od nieruchomości i analizować zapisy deklaracji podatkowych. Dotychczas inwentaryzacja miasta w różnych dziedzinach prowadzona była tradycyjnie przez specjalnie zatrudniane do tego celu osoby. Dzisiaj za pomocą technologii można wykonać te prace znacznie szybciej i już ze wstępnie wykonanymi analizami. Do wykonania raportów nie są przekazywane żadne dane osobowe. Porównanie otrzymanych informacji z bazą podatników odbywa się przez pracowników Wydziału Budżetu Miasta i Podatków, a każdy przypadek jest analizowany indywidualnie. Jako pierwszy z dostępnej technologii skorzystał Wrocław, jak działa system można przeczytać w artykule w Bazie Miejskich Innowacji.
Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny
W połowie lutego zaprezentowano wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków po kopalni KWK Wieczorek pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego. Zwycięska praca wykonana została przez AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina. Celem projektu jest stworzenie Dzielnicy Nowych Technologii, która w jednym miejscu skupiać będzie przedsiębiorców z branży e-sportu i gier komputerowych, a także nowych technologii. Zwycięscy konkursu będą mieć 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowej. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na koniec 2025r.
Pierwsza mikrosieć w Polsce
Pierwsza mikrosieć, czyli mała sieć elektroenergetyczna pozwalająca na zagwarantowanie, nawet w sytuacjach ekstremalnych, dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych została uruchomiona w Bytomiu. System znajdujący się na terenie dawnej kopalni Szombierki składa się z dwóch instalacji fotowoltaicznych, pięciu mikroturbin wiatrowych; agregatu gazowego, magazynu energii oraz innowacyjnej stacji transformatorowej. Sercem całej instalacji jest System Zarządzania Mikrosiecią (SZM) koordynujący pracę wszystkich elementów mikrosieci. Odpowiada on także za utrzymanie bilansu energetycznego i właściwych parametrów energii elektrycznej podczas pracy off-grid, czyli poza siecią energetyczną. Obecnie mikrosieć zapewnia energię elektryczną 54 gospodarstwom domowym.
Gospodarka o obiegu zamkniętym w Rybniku
W Rybniku powstanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, w ramach którego działać będzie sortowania, kompostownia, instalacja do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych i budowlanych. Główną inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, która w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska zagospodaruje odpady co w efekcie zapewni produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru. Inwestycja ma zagwarantować mieszkańcom stabilizację cen za odbiór odpadów i stabilizację procesu odbioru odpadów. Koncepcja wraz z kosztorysem i harmonogramem powstanie w czerwcu tego roku.
„Mobilny Urzędnik” dla seniorów i niepełnosprawnych
Do seniorów, osób z niepełnosprawnościami i schorowanych urzędnik przyjedzie do domu. Bardzo często osoby przez wiele lat nie są w stanie załatwić swoich spraw urzędowych z uwagi na to, że mają ograniczenia w sferze mobilności, percepcji lub nie mają kogo prosić o pomoc. Dzięki nowej inicjatywie łódzkiego magistratu sprawy urzędowe poszczególni mieszkańcy będą mogli załatwić w domu, w tym potwierdzić profil zaufany, który da większą niezależność w przyszłym kontakcie z urzędami.
Helsinki eksperymentują ze sztuczną inteligencją
Stolica Finlandii zdecydowała się na wdrożenie systemu testowania rozwiązań AI, które pozwoliło na poznanie ich możliwości, jak i ograniczeń. Podczas przeprowadzonych 3-miesięcznych sprintów przetestowane zostały technologie (o maksymalnej wartości 10 000€) odpowiadające na problemy zgłaszane przez pracowników urzędu, dotyczyły one m.in.: wsparcia dla osób poszukujących pracy, planowania zmian w ośrodkach pomocy społecznej, stworzenia spersonalizowanego przewodnika turystycznego czy analizy sytuacji na przejściach dla pieszych. Po przeprowadzonym teście, w zależności od jego rezultatów technologia może zostać rozwinięta lub wdrożona centralnie, a także udostępniona innym miastom.
Jak przybliżyć ideę cyfryzacji mieszkańcom?
Władze Örebro w Szwecji zdają sobie sprawę, że dla części mieszkańców cyfryzacja kończy się na szerokim wykorzystaniu smartfonów. Aby dać możliwość każdemu chętnemu na odkrywanie i eksperymentowanie z cyfrowymi narzędziami na ulice miasta wyjechał specjalny autobus, który ma pełnić rolę mobilnego punktu spotkań. Autobus przeznaczony jest dla wszystkich grup wiekowych i oferuje różnego rodzaju narzędzia cyfrowe, z których można skorzystać przy wsparciu doświadczonych opiekunów. 4 lata wcześniej Örebro testowało stacjonarną przestrzeń cyfrowych spotkań, a jego ewaluacja pokazała, że nie tylko promuje równość, ale również jedynie w 2021 roku ponad 50 osób z dzielnicy Vivalla otrzymało zatrudnienie lub rozwinęło własną działalność dzięki rozwiniętym kompetencjom cyfrowym.
Sposoby na stworzenie bezpieczniejszego transportu publicznego
Uniwersytet w Nowym Jorku przeprowadził serię warsztatów, których głównym celem było wypracowanie prostych rekomendacji w jaki sposób uczynić transport publiczny bezpieczniejszym. W ramach 3 warsztatów, w których uczestniczyła zróżnicowana grupa 65 uczestników wskazano, że należy zająć się projektowaniem stacji i przystanków w zakresie dobrego oświetlenia, jak i dostępności dla osób z problemami ze wzrokiem lub słuchem, wprowadzeniem taryf rodzinnych, które uczynią transport publiczny przystępniejszym dla rodzin, rozwinięciem systemu współdzielonej mobilności dla rodzin z dziećmi (np. rowery z fotelikiem dla dziecka) oraz wykorzystywaniem danych dot. różnic w korzystaniu z transportu publicznego wg płci w celu przyszłych procesów planowania.
Zanieczyszczenie hałasem największym zagrożeniem dla środowiska
Według najnowszego raportu ONZ zanieczyszczenie hałasem miejskim pojawia się jako jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Wynika to z faktu, że niesie za sobą konsekwencje uszkodzenia zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. ONZ przytacza coraz więcej dowodów, że narażenie na hałas może skutkować nie tylko ubytkami słuchu, ale również jest czynnikiem rozwoju zaburzeń sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Autorzy raportu krytykują reaktywne podejście do redukcji hałasu i wzywają do ściślejszej współpracy między urbanistami a ekspertami od akustyki środowiskowej, a także promowania pozytywnych krajobrazów dźwiękowych, które są korzystne dla zdrowia.
Miasta przyjazne pieszym z niższym wskaźnikiem cukrzycy i otyłości
Przegląd 170 badań wskazuje, że ludzie mieszkający w miastach, w których spacery i jazda na rowerze są bezpieczne i wygodne, są mniej narażeni na otyłość czy cukrzycę. Badanie przeprowadzone na grupie ponad 30 tys. osób wskazało, że otyłość w przyjaznych pieszym miastach była o 10 p.p. mniejsza niż w miastach, gdzie chodzenie nie było najkorzystniejszą opcją. Inna badania skupione na analizie wyników krwi wskazały natomiast, że osoby z normalnym poziomem cukru we krwi na początku badania były o 20% bardziej narażone na objawy stanu przedcukrzycowego osiem lat później, jeśli mieszkały na obszarach mniej przyjaznych dla pieszych.