Miejskie Innowacje #46 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W tym wydaniu piszemy m.in. o ostatnich dniach naboru wniosków w ramach Giełdy Miejskich Technologii, sposobie Zduńskiej Woli na efektywność energetyczną, starcie naboru w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, helsińskim sposobie na innowacje w sektorze ochrony zdrowia. Zapraszamy!
Informacje z Polski:
- Ostatnie dni naboru wniosków grantowych JST – Giełda Miejskich Technologii
- Ogłoszono Indeks Zdrowych Miast
- Oszczędność na prądzie? Zduńska Wola sięga po innowacje!
- Teleopieka dla seniorów w Łodzi
- Transformacja energetyczna polskich miast – nowe wyzwania i szanse
Informacje ze Świata:
- Start naboru w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej
- Otrzymaj wejściówkę na targi Smart City Expo World Congress w Barcelonie
- Wspólny bilet na transport w ramach KPO w Słowacji
- Helsinki testują innowacyjne rozwiązania w branży zdrowia
- Bruksela żegna się z korkami
Ostatnie dni naboru wniosków grantowych JST – Giełda Miejskich Technologii
Jeszcze tylko do 30 października gminy mogą składać wnioski grantowe, dzięki którym zyskają szansę na bezpłatne przetestowanie wybranego produktu z Giełdy Miejskich Technologii. Gminy, które uzyskają najwyższą punktację w naborze otrzymają finansowanie w wysokości do 50 tysięcy złotych, pozwalające sprawdzić działanie wskazanego produktu przez minimum pół roku. W każdym z zaplanowanych naborów łączna pula dostępnych środków to 300 tysięcy złotych. Na platformie znajduje się już prawie 70 różnych rozwiązań dla miast pozwalających m.in. na automatyzację procesów administracyjnych, optymalizację zarządzania infrastrukturą czy redukcję zużycia energii. Zapoznaj się z ofertami w katalogu produktów i wybierz rozwiązanie, które chcesz przetestować, a następnie wypełnij wniosek grantowy.
Ogłoszono Indeks Zdrowych Miast
Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które bardzo szeroko obrazuje, jak miasta podchodzą do kluczowych kwestii związanych ze zdrowiem swoich mieszkańców. Wskazuje, które samorządy inwestują w tworzenie zrównoważonej przestrzeni miejskiej, edukację, środowisko i inne ważne dla rozwoju jednostek aspekty. W tym celu, w ramach indeksu dokładnej analizie poddane zostały m.in.: realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy też jakość powietrza. Zgodnie z ogólnym zestawieniem Indeksu Zdrowych Miast Warszawa jest najzdrowszym miastem w Polsce 2022. Obok niej na podium znalazły się Opole i Chorzów.
Oszczędność na prądzie? Zduńska Wola sięga po innowacje!
Sztuczna inteligencja pomoże Zduńskiej Woli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania szkół. Miasto, jako pierwsze na świecie, chce mieć zeroemisyjny system edukacji podstawowej. System działa w jednej ze zduńskowolskich podstawówek od początku października. Zbiera dane o poborze energii z sieci oraz o energii wytwarzanej przez zainstalowane w szkole panele fotowoltaiczne. Pomiary z liczników przesyłane są przez internet do chmury i poddawane analizie w systemie Cleanstock. Zduńska Wola działa w duchu idei open innovation, traktując innowacje jako istotny impuls rozwojowy. Otrzymała tytuł Miasta Innowacji 2022 w plebiscycie Polskiej Agencji Prasowej. Zdobyła też złotą nagrodę w konkursie Innovation 2022.
Teleopieka dla seniorów w Łodzi
Opaska bezpieczeństwa to sprawdzona propozycja dla seniora. W sytuacji kryzysowej jej posiadacz może wysłać prośbę o pomoc do służb ratowniczych. Urządzenie przypomni o porze wzięcia leków. Zaś opiekun osoby starszej może na bieżąco – przez telefon czy tablet – monitorować stan zdrowia podopiecznego i jego położenie. W ramach programu „Korpus wsparcia seniorów” Łódź realizuje projekt „Teleopieka dla łódzkich seniorów”, którym objętych zostanie 500 mieszkańców w podeszłym wieku. Będą to osoby po udarach, zawałach, a także seniorzy narażeni na utratę przytomności, mający problemy z pamięcią wynikające z przebytych chorób lub zabiegów. Opaska wyposażona jest w kartę SIM, zatem umożliwia również na komunikację z centrum monitoringu i opiekunami. Program finansowany jest z budżetu państwa w ramach funduszu przeciwdziałania COVID-19.
Transformacja energetyczna polskich miast – nowe wyzwania i szanse
Związek Miast Polskich wraz z Polskim Funduszem Rozwoju organizuje w ramach Forum Rozwoju Lokalnego (FRL) seminarium online z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce” pod tytułem „Transformacja energetyczna polskich miast – nowe wyzwania i szanse”, które odbędzie się 27 października br. Podczas seminarium wskazane zostaną możliwe sposoby zmian w systemach energetycznych miast wraz z montażem finansowym. Omówiona zostanie kwestia - w oparciu o jakie zasoby i rozwiązania budować bezpieczny i stabilny system energetyczny.
Start naboru w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej
10 października rozpoczął się nabór w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (European Urban Initiative), który będzie oferował finansowanie na realizację innowacyjnych w skali UE działań miejskich. Tematem pierwszego naboru jest „Nowy Europejski Bauhaus”, dlatego zgłoszone projekty mogą dotyczyć budownictwa w duchu cyrkularności i neutralności energetycznej, ochrony dziedzictwa kulturalnego, dostępnego mieszkalnictwa czy rewitalizacji przestrzeni miejskich. Wnioski składać mogą jedynie miasta, a maksymalna kwota finansowania do 5 mln euro. Pierwszy nabór trwa do 19 stycznia 2023 roku.
Otrzymaj wejściówkę na targi Smart City Expo World Congress w Barcelonie
PFR dla Miast jest partnerem wydarzenia Smart City Expo World Congress w Barcelonie, czyli jednego z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń dla osób działających na rzecz obszaru inteligentnych miast. Konferencja jest kluczowym miejscem spotkań ekspertów i liderów najbardziej innowacyjnych miast, firm, ośrodków badawczych i organizacji międzynarodowych na świecie. Jako partner wydarzenia mamy możliwość przekazania naszym czytelnikom darmowych wejściówek na targi Smart City Expo. Aby zgłosić chęć udziału w największych targach smart city należy wysłać wiadomość na adres [email protected]
Wspólny bilet na transport w ramach KPO w Słowacji
Słowacja opublikowała założenia do ustawy o publicznym transporcie pasażerskiem, którego ideą jest stworzenie zintegrowanej taryfy dla kolei, autobusów dalekobieżnych i komunikacji miejskiej. Ministerstwo Transportu i Budownictwa zaprezentowało dokument, który jest niezbędny do osiągnięcia kamienia milowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Celem jest stworzenie zasad i rozwiązań, aby umożliwić podróżowanie na jednym bilecie wszystkimi środkami transportu publicznego. Obecnie linie kolejowe i autobusowe kursujące w tym samym czasie i na tej samej trasie mogę się pokrywać, co obciąża budżet administracji publicznej przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału publicznego transportu na rzecz indywidualnego transportu samochodowego. Szczegóły ustawy nie są jeszcze znane, konsultacje projektu rozpoczną się w grudniu.
Helsinki testują innowacyjne rozwiązania w branży zdrowia
Miasto Helsinki wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim oraz Uniwersytetem Metropolia na początku października zainaugurowało projekt Health Proof Helsinki, którego celem jest budowa ekosystemu innowacji w sektorze ochrony zdrowia. Finlandia mierzy się z problemami takimi jak starzenie społeczeństwa, spadek liczby urodzeń, a co za tym idzie odpowiednim przygotowaniem usług socjalnych i sektora służby zdrowia. Częściowo odpowiedzieć na te problemy mają technologie. Dzięki współpracy miasta, uniwersytetu i szpitala stworzona zostanie przestrzeń do testowania innowacyjnych produktów i usług.
Bruksela żegna się z korkami
Od połowy sierpnia Bruksela rozpoczęła realizację „Good Move”, która w znaczący sposób ograniczyła ruch samochodowy w centrum miasta. Projekt jest odpowiedzią miasta na rankingu, w którym zajmowało miejsce w niechlubnej czołówce najbardziej zakorkowanych miast Europy. Ograniczenie liczby aut w mieście poprawi stan jakości powietrza, ograniczy hałas, a także pozwoli zminimalizować korki i liczbę wypadków drogowych. Ciche ulice i udostępnienie przestrzeni pieszym wpłynie na poprawienie jakości życia oraz zwiększenie dostępności lokalnych usług.