Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 03 kwietnia 2023

Miejskie Innowacje #56 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W tym wydaniu znajdziecie informacje m.in. o aplikacji usprawniającej ruch drogowy we Wrocławiu, pliotażu platformy e-Płatności, czy też jak sprawdzić gdzie opłaca się zamieszkać. Dodatkowo przytaczamy wyniki rankigu miast innowacyjnych i pokazujemy, że miasta mogą być źródłem skalowalnych innowacji. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Przetestuj aplikację Deeptraffic we Wrocławiu 

Mieszkańcy Wrocławia mają obecnie możliwość przetestowania aplikacji Deeptraffic oraz podzielenia się swoją opinią dotyczącą jej użytkowania. Aplikacja na bieżąco informuje podróżnych o warunkach drogowych, przewidywanym czasie podróży oraz niespodziewanych zdarzeniach. Celem aplikacji jest wsparcie wrocławian w codziennym poruszaniu się po mieście. Dzięki przekazaniu kierowcom informacji o utrudnieniach z wyprzedzeniem, możliwe jest wybranie alternatywnej trasy i upłynnienie ruchu miejskiego. Platforma wykorzystuje technologie kooperacyjnych inteligentnych systemów transportowych (z ang. C-ITS, czyli Cooperative Intelligent Transport System) do zarządzania ruchem.

Jarocin Miastem Jutra 

W ramach współpracy bilateralnej Projektu Jarocin-Miastem Jutra odbyły się rozmowy z partnerską gminą Ås z Norwegii dotyczące użycia nowych technologiach w dziedzinie administracji publicznej i w samorządzie lokalnym. Na przykładzie dobrych praktyk biblioteki i muzeum w Jarocinie, debatujący zastanawiali się nad wykorzystaniem usług cyfrowych w sektorze kultury. Z kolei przedstawiciele gminy Ås zaprezentowali podjęte działania w obszarze integracji lokalnej społeczności. Wśród tematów rozmowy nie mogło zabraknąć prezentacji doświadczeń dotyczących planowania przestrzennego oraz systemów informacji geograficznej w Polsce i Norwegii. Ostatnim punktem spotkania była prezentacja systemów i programów informatycznych ułatwiających pracę w administracji oraz realizację usług online dla mieszkańców.

Pilotaż platformy e-Płatności 

Centralny Ośrodek Informatyki przygotował pilotaż umożliwiający JST przetestowanie platformy e-Płatności w aplikacji mObywatel. e-Płatności umożliwiającą obywatelom realizację zobowiązań finansowych online wobec urzędu. Platforma będzie zawierać katalog usług przygotowany na bazie potrzeb jednostek administracji publicznej. W ramach pilotażu mieszkańcy wybranych gmin będą mogli opłacić podatek od nieruchomości i podatek za najem lub dzierżawę gruntów Skarbu Państwa, oraz wnieść opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W dalszych krokach planowane jest również udostępnienie mieszkańcom płatności Blikiem w mObywatelu.

Ekologiczna energia w Żorach 

Samorządy na różne sposoby zachęcają mieszkańców do sięgania po bardziej ekologiczne źródła energii. Miasto Żory postanowiło przybliżyć mieszkańcom dostępne w tym zakresie nowe technologie i rozwiązania poprzez organizację targów EKO-STREFA 2023. Targi odbędą się 29 kwietnia 2023 r. i zostały zaplanowane z myślą o osobach poszukujących informacji na temat alternatywnych źródłach energii i alternatywnych rozwiązaniach. W Żorach zostaną zaprezentowane rozwiązania dotyczące m.in. termomodernizacji budynków, audytu energetycznego, czy świadectwa charakterystyki energetycznej.

Platforma GdzieZamieszkać 

Obywatele Ukrainy szukający miejsca stałego pobytu w Polsce i osoby myślące o przeprowadzce, mogą skorzystać z platformy GdzieZamieszkać. Jej zadaniem jest dostarczenie w prosty i intuicyjny sposób informacji na temat uśrednionych kosztów życia jakich można się spodziewać w różnych miejscowościach. Na platformie dostępne są również dane dotyczące średniego wynagrodzenia dla wybranych branż. Samorządowcy mogą używać danych na platformie do zachęcania mieszkańców do osiedlenia się w ich mieście.

Ranking najbardziej innowacyjnych miast  

W rankingu najbardziej innowacyjnych miast przygotowanym przez 2ThinkNow pierwsze miejsce po raz kolejny zajęło Tokio. Zdaniem ekspertów sukces Japonii był wieloskładnikowy, a przyczyniła się do niego szczególnie wieloletnia kultura innowacji. Koleje miasta w czołówce rankingu (Londyn, Nowy York, Paryż, Singapur i Los Angeles) łączy to, że prężnie działają w nich firmy technologiczne zajmujące się sztuczną inteligencją a także robotyką. Dolina Krzemowa, mimo problemów społeczno-ekonomicznych i bankowych ponownie weszła do pierwszej globalnej dziesiątki dzięki zagłębiu technologicznych startupów..

Portal MyCity dla mieszkańców Nowego Jorku

Miasto Nowy Jork uruchomiło dla swoich mieszkańców platformę MyCity , czyli przestrzeń cyfrową, w której nowojorczycy mogą sprawdzić uprawnienia i uzyskać dostęp do usług oraz świadczeń miejskich w różnych agencjach miejskich, np. dotyczących opieki nad dziećmi. Usługi cyfrowe zyskały na popularności od początku pandemii COVID-19. Obecnie Nowy Jork stara się poszerzać swoją ofertę technologiczną realizując przyjęte plany strategiczne.  

Miasta źródłem skalowanych innowacji 

Miasta, czyli ekosystemy połączonych struktur posiadają niezbędną skalę, zasięgi i zasoby, aby stać się polem testowych dla rozwiązań globalnych problemów. Rozwiązanie wyzwań w dużej skali bywa trudne, ze względu na niepewność rozwiązania i wymagane duże nakłady początkowe. Przykłady takich miast jak San Francisco i Chicago pokazują, że podjęta innowacja na małą skalę może stać się standardem w danej dziedzinie. To, co dziś wydaje się oczywiste, często zaczyna się od odważnego eksperymentu. Technologie, która dziś są powszechnie wykorzystywane zostały zaadoptowane w 2003 roku przez Chicago Center for Green Technology, które stało się pierwszym na świecie budynkiem miejskim, który otrzymał certyfikat LEED Platinum od USGBC.  

Innowacje z zakresu e-mobilności napędzają transformację energetyczną Rotterdamu  

Rotterdam otrzymał nagrodę E-Visionary przyznawaną przez AVERE (European Association for Electromobility) za podjęte wysiłki w dekarbonizacji, szczególnie w sektorze elektomobilności. Do działań podejmowanych przez miasto należy m.in. rozbudowa sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy dążenie do wyeliminowania aut spalinowych ze sprzedaży. W kolejnych krokach Rotterdam zamierza zachęcać mieszkańców, aby w większej części korzystali z aktywnej mobilności - poruszali się po mieście pieszo i rowerem, i używali z transportu publicznego i carsharingu.

Nauka obywatelska kluczem do czystego powietrza  

Organizacja Bloomberg Philanthropies wprowadziła w 2017 r. certyfikat What Works Cities, aby wyróżnić miasta w Stanach Zjednoczonych w największym stopniu napędzane danymi. Pierwszych dziewięć miast uzyskało certyfikat w 2018 r., a obecnie miast, które przeszły ścieżkę certyfikacji jest już 55. Uzyskanie certyfikatu to znacznie więcej niż uznanie. Miasta otrzymują także pakiet najwyższej klasy wsparcia dostępnego na każdym etapie ich przygody z danymi — niezależnie od tego, czy są już zaawansowanym poziomie, czy dopiero zaczynają. Jedną z korzyści programu jest możliwość przeprowadzenia samooceny w zakresie wykorzystania danych. Miasta, które wykonają test, mogą liczyć na współpracę z ekspertem, który pomoże im opracować plan działania dostosowany do potrzeb i aspiracji ich miasta oraz utrzymać zaangażowanie liderów miejskich. Program zapewnia również dostęp do zaangażowanej społeczności praktyków, umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń i pozwalającej przywódcom miast uczyć się od siebie i inspirować dobrymi praktykami.