Miejskie Innowacje #63 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.
W najnowszym wydaniu piszemy o nowym Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych, dostępnym mieszkalnictwie oraz narzędziu dla lepszego zarządzania odpadami komunalnymi.
Informacje z Polski:
- Transport publiczny w miejskich obszarach funkcjonalnych
- Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych oficjalnie otwarte
- Warsaw Booster: moc akceleracji innowacyjnych rozwiązań w stolicy
- Lokalne muzeum jest pominikiem rezyliencji mieszkańców
- Lato w mieście: schroń się w cieniu drzew
Informacje ze Świata:
- Dokument kierunkowy dotyczący zrównoważonej turystyki w miastach
- Stolica Bangladeszu zmienia się w miasto gąbkę
- Dostępne mieszkalnictwo w Europie
- Lokalne muzeum jest pominikiem rezyliencji mieszkańców
- Narzędzie dla lepszego zarządzania odpadami komunalnymi
Transport publiczny w miejskich obszarach funkcjonalnych
Aktualny raport dotyczący systemu publicznego transportu zbiorowego (PTZ) w miastach i obszarach funkcjonalnych dostarcza istotnych informacji na temat jego funkcjonowania i rozwoju. Badania przeprowadzone przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR wykazały, że systemy PTZ działają w 70% badanych miast, w tym we wszystkich dużych miastach, 96% średnich miast i ponad połowie małych ośrodków. W raporcie zwraca się również uwagę na nierówności w dostępności transportu publicznego między miastem-rdzeniem a gminami w strefie zewnętrznej obszarów funkcjonalnych. Istnieje niewielka liczba gmin, które mają bezpośrednie połączenia komunikacją publiczną z rdzeniem, co stanowi problem w integracji miejskich obszarów funkcjonalnych.
Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych oficjalnie otwarte
Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych zostało oficjalnie otwarte na terenie Politechniki Warszawskiej oraz w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu. Projekt, rozpoczęty w grudniu 2018 roku, otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości ponad 18 mln zł. Centrum ma na celu wspieranie badań z zakresu geoinformacji i inżynierii geoprzestrzennej, a także ułatwianie komercjalizacji badań oraz współpracę pomiędzy naukowcami. Dane geoprzestrzenne stanowią niezwykle cenny materiał, który może znacząco wspomagać miasta w prowadzeniu analiz rozwoju przestrzennego.
Warsaw Booster: moc akceleracji innowacyjnych rozwiązań w stolicy
Sztuczna inteligencja odgrywa dominującą rolę w tegorocznej edycji miejskiego programu Warsaw Booster, który wsparcie miasta dla małych firm. Z 130 startupów, które zgłosiły chęć udziału w programie aż 52 opiera swoje pomysły na tej zaawansowanej technologii. Projekty związane ze sztuczną inteligencją mają na celu rozwiązanie wyzwań związanych z zrównoważonym rozwojem miasta i poprawę jakości życia mieszkańców. Wszystkie 45 startupy zakwalifikowane do programu otrzymają możliwość doskonalenia kompetencji biznesowych, budowania relacji z otoczeniem biznesowym oraz szansę na wsparcie finansowe.
Zduńska Wola: karty miejskie w telefonie każdego mieszkańca
Zduńska Wola staje się pionierem w Polsce, przenosząc miejskie karty, takie jak Karta Mieszkańca, Karta Seniora i Miejska Karta Rodziny, do aplikacji mObywatel. Dzięki temu mieszkańcy miasta nie muszą już nosić ze sobą plastikowych kart, a zniżki i uprawnienia będą dostępne cyfrowo. Inicjatywa ma na celu usprawnienie życia mieszkańców i wykorzystanie nowych technologii w celu podniesienia jakości usług. Aplikacja mObywatel, w której dostępne są teraz miejskie karty, umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych online i zapewnia dostęp do cyfrowych dokumentów. Wkrótce użytkownicy będą mieli dostęp do ulepszonej wersji aplikacji mObywatel 2.0, która wprowadzi nowe dokumenty i usługi.
Lato w mieście: schroń się w cieniu drzew
Podczas upalnych dni wiele miast doświadcza zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, gdzie temperatury są wyższe niż na obszarach wiejskich. W takich sytuacjach aplikacje takie jak ShadeApp mogą okazać się niezastąpione. ShadeApp pozwala nam zaplanować nasz dzień, uwzględniając nasłonecznienie danego miejsca oraz pomaga uniknąć nadmiernego narażenia na działanie promieni słonecznych. Korzystanie z aplikacji jest niezwykle proste - wystarczy wpisać adres miejsca, dla którego chcemy zobaczyć zacienienie, a następnie wybrać odpowiednią godzinę i datę. Mapa uwzględnia zarówno cienie rzucane przez budynki, jak i przez drzewa czy ukształtowanie terenu. Dzięki temu możemy bez trudu zaplanować nasze aktywności na świeżym powietrzu.
Dokument kierunkowy dotyczący zrównoważonej turystyki w miastach
Członkowie partnerstwa tematycznego Agendy Miejskiej UE dot. zrównoważonej turystyki przygotowali dokument kierunkowy dla partnerstwa. Dostarczenie dokumentu kierunkowego stanowi ważny etap dla koordynatorów i członków partnerstwa, które skupia się na specyficznych zagadnieniach związanych z turystyką w miastach jako istotnym składniku zrównoważonego rozwoju społeczno-kulturowego i gospodarczego. Partnerstwo dąży również do wykorzystania metody współtwórczego i partnerskiego procesu. Realizacja dokumentu przyczyni się do wyznaczenia dobrych praktyk w tym zakresie i wzorców dla innych miast UE.
Stolica Bangladeszu zmienia się w miasto gąbkę
Covent of Mayors udostępniło case study z miasta Dhaka, stolicy Bangladeszu, które jak wynika z przeprowadzonego badania - zmienia się w miasto gąbkę, aby walczyć ze zmianami klimatu. Lokalna administracja podjęła znaczące inicjatywy w celu adaptacji i ograniczenia skutków powodzi z jakimi miasto się boryka. Koncepcja "miasta gąbki" stała się strategią zrównoważonego zarządzania zużyciem wody w mieście poprzez absorpcję, przechowywanie i ponowne wykorzystanie nadmiaru wody w celu zmniejszenia ryzyka powodzi. Działania podejmowane przez władze miasta mają na celu wzmocnienie odporności miasta i ochronę przed skutkami zmian klimatu, poprzez poprawę systemu odprowadzania wody, tworzenie terenów zieleni absorpcyjnej oraz budowę odpornych na powodzie infrastruktury.
Dostępne mieszkalnictwo w Europie
Odbył się kongres “Affordable Housing Initiative Finance Summit”, skupiający się na dostarczeniu konkretnych pomysłów dotyczących "dostępnych, przystępnych i odpowiednich mieszkań". Wydarzenie, zorganizowane przez Europejskie Konsorcjum Mieszkań Przystępnych, Housing Europe i l'Union social pour l'Habitat (USH), gromadzi dostawców mieszkań, decydentów politycznych i podmioty finansowe w celu omówienia trudności związanych z finansowaniem budownictwa mieszkaniowego. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie remontu i budowy 100 przystępnych dzielnic mieszkalnych do 2030 roku. Uczestnicy szczytu podkreślili znaczenie wzmocnienia finansowania publicznego, zrównoważonych modeli biznesowych i wymiany doświadczeń w celu zwiększenia dostępności przystępnych mieszkań.
Lokalne muzeum jest pominikiem rezyliencji mieszkańców
Centrum Historii Greenwood Rising Black Wall Street w Tulsie, Oklahoma, to muzeum, które upamiętnia tragiczną kartę historii tego miasta, jednocześnie celebrując siłę społeczności. Architekci, chcieli uszanować historię, jednocześnie pokazać ją w inny, nowy sposób poprzez materiały i formę. Można to zobaczyć na przykładzie użycia cegły, która jest tradycyjnie używana w regionie. Równocześnie zostały zastosowane nowoczesne materiały takie jak włókno szklane i multimedialna fasada symbolizująca nowy rozdział w historii Greenwood. .
Narzędzie dla lepszego zarządzania odpadami komunalnymi
UnHabitat udostępnił narzędzie Waste Wise Cities Tool (WaCT) które prowadzi użytkowników przez 7 kroków, tak aby zebrać dane dotyczące komunalnych odpadów stałych generowanych, zbieranych i zarządzanych w kontrolowanych przez miasta obiektach. Narzędzie zapewnia przewodnik i instrukcję wykorzystania ankiet w celu określenia całkowitej generacji odpadów, kwestionariuszy do identyfikacji łańcucha odzysku oraz kryteriów do sprawdzania poziomu kontroli środowiskowej obiektów zarządzania odpadami w mieście. Narzędzie pomaga więc w realizacji między innymi 11 Celu zrównoważonego rozwoju: Zrównoważone miasta i społeczności.