Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 25 lipca 2023

Miejskie Innowacje #64 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W najnowszym wydaniu piszemy o innowacjach społecznych w Gdańsku, infrastrukturze krytycznej miast, gospodarce odpadami komunalnymi, czy ochładzaniu miast w lato dzięki zastosowanym innowacjom budowalnym. 

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Innowacje Społeczne INNaczej

Zakończyła się szósta edycja Programu Innowacji Społecznych INNaczej w Gdańsku. Głównym celem tego programu jest zachęcanie do prezentowania pomysłów wychodzących od samej społeczności. Innowacje te mają na celu poprawę jakości życia w lokalnej społeczności lub rozwiązanie konkretnych problemów społecznych. Autorzy najbardziej obiecujących innowacyjnych projektów (wśród nich znajdują się takie inicjatywy jak Bank Słoików, Taniec w pudełku, Zamigaj kulturalnie, Gimnastyka Montessori), wybranych w konkursie, otrzymują wsparcie zarówno merytoryczne, jak i finansowe. Dzięki tej pomocy są w stanie zrealizować swoje pomysły i sprawdzić, czy przynoszą oczekiwane rezultaty.

Innowacje w samorządach – warsztaty

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje cykl spotkań pt. „Innowacje w samorządach. Wyzwania, narzędzia i metody pracy”. Jej kluczowym celem jest podsumowanie aktywności Agencji związanych z samorządami oraz omówienie wspólne wypracowanych kluczowych wytycznych, które staną się fundamentem dla projektowania nowatorskich narzędzi wsparcia administracji samorządowej. Spotkania adresowane są do przedstawicieli samorządów - zarówno osób zarządzających, jak i pracowników z obszarów, dla których ważnym elementem w najbliższych latach będą innowacje. Najbliższe spotkanie planowane jest 24 sierpnia 2023 roku w Białymstoku, a kolejne w Katowicach, Gdańsku i Poznaniu.  

Inteligentne miasta to zielone miasta?

W ramach cyklu „Zielona Gospodarka” organizowanego przez Puls Biznesu odbyła się debata pt. “Inteligentne miasta to zielone miasta?”. Maciej Staszak (Emitela) opowiedział między innymi o systemie zdalnego i zautomatyzowanego odczytu wodomierzy, który nie tylko pozwala w prosty sposób pozyskać informację o zużyciu wody, ale umożliwia szybie wykrycie wycieków, co ostatecznie prowadzi do mniejszego zużycia wody. Anną Filipowicz (Orlen) podkreślała, że “nierzadko to właśnie samorządy jako pierwsze zgłaszają się po opracowywane przez nas rozwiązania, co bardzo nas cieszy”. Dostępne jest nagranie z całości debaty.   

Infrastruktura Krytyczna Miast

23-25 października 2023 r. w Rytrze (Beskid Sądecki) odbędzie się III edycja Międzynarodowej Konferencji „Infrastruktura Krytyczna Miast”. Organizatorem wydarzenia jest Spółka Sądeckie Wodociągi. Jeden z bloków konferencji zostanie poświęcony innowacjom i perspektywie rozwoju. Będzie on obejmował takie zagadnienia jak nowoczesne materiały dla infrastruktury krytycznej, sztuczną inteligencję i systemy predykcji, nowe technologie produkcyjne, oraz Sustainable Development Goals (SDGs).  

V Samorządowe Forum Gospodarki Odpadami

W Gdańsku, w dniach 6-8 września odbędzie się V Samorządowe Forum Gospodarki Odpadami. Forum dedykowane jest przedstawicielom samorządów, spółek komunalnych, instytucji, organizacji i firm działających w sektorze gospodarki odpadami, w tym firm związanych z termicznym przekształcaniem odpadów. Tematami przewodnimi forum będzie selektywna zbiórka odpadów, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz potencjał uzyskiwania energii z odpadów komunalnych. Dla uczestników przewidziana jest wizyta studyjna do Zakładu Utylizacyjnego i na terenie budowy Portu Czystej Energii w Gdańsku.  

Zrównoważona turystyka w oparciu o dane

Komisja Europejska ogłosiła, że wspierać będzie wymianę danych i innowacje w turystycznym ekosystemie UE. Posłużyć do tego ma nowa wspólna europejska przestrzeń danych związanych z turystyką, która umożliwi przedsiębiorstwom i organom publicznym dzielenie się różnorodnymi danymi. Przestrzeń danych dotyczących turystyki będzie ułatwiać wymianę informacji z różnych źródeł, takich jak przedsiębiorstwa, władze lokalne i środowiska akademickie. Ponadto, będzie promować dostęp do danych dla różnych użytkowników, w tym pośredników biznesowych, zarządzających obszarami turystycznymi oraz dostawców usług turystycznych, w celu lepszego wykorzystania danych i wsparcia decyzji związanych z zrównoważoną ofertą turystyczną.  

Prezentacja projektów CityxChange

Na zakończenie projekt +CityxChange w którym uczestniczyły takie miasta jak Trondheim, Limerick, Alba Iulia, Písek, Sestao, Smolyan and Võrul, odbędzie się prezentacja wypracowanych projektów i zdobytego doświadczenia. Zrealizowane pilotaże dotyczyły takich zagadnień jak tworzenie wspólnego rynku energii, budowanie lokalnych wspólnot, rekomendacji dotyczących nowych modeli biznesowych. Podczas połączonego wydarzenia z Scalable Cities będzie również okazja do poznania innych projektów z Smart Cities and Communities. Innowacyjne podejścia zostaną odkryte, wiedza będzie wymieniana, a uczestnicy zostaną włączeni w dynamiczną społeczność zaangażowaną w kształtowanie miast przyszłości.  

Dni Mobilności UE

Urban Mobility Days 2023, odbędą się w dniach 4-6 października w Sewilli, Hiszpanii. Wydarzenie stanowi forum dla polityków, władz lokalnych, przedstawicieli przemysłu oraz praktyków z branży transportu miejskiego, którzy razem z Komisją Europejską będą dyskutować i dzielić się pomysłami na przyszłość zrównoważonej, innowacyjnej i sprawiedliwej mobilności miejskiej w Europie. W związku z tym, że 2023 rok jest Europejskim Rokiem Umiejętności, Urban Mobility Days skupią się szczególnie na kompetencjach związanych z transportem. To wydarzenie jest organizowane w związku z nadchodzącą prezydencją hiszpańską w Radzie Unii Europejskiej. 

Nowe kursy EIT Urban Mobility Academy

EIT Urban Mobility Academy udostępniła darmowe kursy dotyczące takich zagadnień jak: “Elektryfikacja mobilności miejskiej: Jak osiągnąć sukces?”, Zielona infrastruktura miejska: wprowadzenie” oraz “Podstawy mobilności miejskiej” Kursy udostępnione przez EIT Urban Mobility Academy są dostępne dla szerokiego spektrum odbiorców. Mogą z nich skorzystać osoby związane z branżą transportu i mobilności miejskiej, jak również pracownicy instytucji publicznych, badacze, studenci, przedsiębiorcy, czy po prostu osoby zainteresowane tematyką zrównoważonej mobilności i rozwoju miejskich infrastruktur. 

Innowacje budowlane sposobem na upał w mieście

o w rzeczywistości przyczynia się do nasilenia tego problemu. Jak donosi Leslie Hook z "Financial Times", do 2050 roku dwie trzecie gospodarstw domowych na świecie będzie korzystało z klimatyzacji, co będzie wymagać dodatkowej zdolności produkcyjnej energii elektrycznej równoważnej obecnej zdolności łącznej Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii. Generowanie tej dodatkowej energii elektrycznej przyczyni się do przyszłych emisji dwutlenku węgla, ale jak pokazuje reportaż Financial Times innowacje budowlane i użycie odpowiednich materiałów może nam pomóc w utrzymaniu chłodu w sposób zrównoważony.