Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 08 sierpnia 2023

Miejskie Innowacje #65 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W ostatnim wydaniu wspominamy o funduszach na adaptację miast do zmian klimatu, platformie danych "Metropolie w liczbach", nowym bilecie metropolitalnym w Krakowie, czy forum poświęconym digital twin w miastach.  

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

Platforma danych "Metropolie w liczbach"

Projekt "Metropolie w liczbach" poświęcony Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz obszarom metropolitalnym przedstawia nową interaktywną platformę analityczną. Platforma umożliwia dogłębną analizę i monitorowanie społeczno-ekonomicznej sytuacji zarówno na poziomie obszarów metropolitalnych, jak i poszczególnych miast i gmin. Dane statystyczne z GUS obejmują 10 kluczowych obszarów, takich jak demografia, rynek pracy, przedsiębiorczość, edukacja, transport czy zdrowie. Platforma ma służyć informowaniu, planowaniu lokalnych strategii oraz śledzeniu procesów metropolizacji skupionej wokół największych miast od 2018 roku w cyklach półrocznych i rocznych. 

Adaptacja miast do zmian klimatu

Dnia 31 lipca rozpoczął się nabór projektów skierowanych na dostosowanie miast Polski Wschodniej do wyzwań wynikających ze zmian klimatu. Poprzez inwestycje zwiększające zieloną przestrzeń i redukujące skutki zabetonowania miast, region dąży do podniesienia jakości życia oraz ochrony bioróżnorodności. W ramach nowego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) do roku 2029 przewidziano alokację aż 255 mln euro na projekty adaptacyjne. Konkurs o budżecie 550 mln złotych skierowany jest do miast średnich oraz tych z subregionów o najwyższej kumulacji gmin zmarginalizowanych. Nabór potrwa od 31 lipca do 31 października 2023 roku, a realizację konkursu nadzoruje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

"Miasta. Ludzie. Przyszłość." Konferencja Eco-Miasto 2023

Konferencja Eco-Miasto 2023, pod hasłem "Miasta. Ludzie. Przyszłość.", skupi się na wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących wyzwań cywilizacyjnych i środowiskowych towarzyszących współczesnemu rozwojowi miast. W ramach 10. edycji Programu Eco-Miasto, centralnym tematem będzie partycypacyjny model zrównoważonego rozwoju miejskiego, zachęcający mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu przestrzeni, wyrażania opinii oraz wpływania na strategie rozwoju. Konferencja poruszy także tematy związane ze zmianami klimatycznymi, zieloną transformacją, a także wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak Internet rzeczy i sztuczna inteligencja, w celu efektywnego zarządzania miastem. 

Ekologiczne budynki w Mysłowicach

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaprezentowało innowacyjny budynek o ekologicznym charakterze w Mysłowicach. Projekt, będący efektem przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, opracowanego przez firmę DMDmodular p.s.a. oraz miasto Mysłowice, przyniesie 29 nowoczesnych mieszkań wyposażonych w innowacyjne technologie ekologiczne. Nowatorska konstrukcja, oparta na modułach 3D, jest zgodna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, dąży do oszczędzania energii i redukcji emisji dwutlenku węgla. Budowa, finansowana ze środków Funduszy Europejskich, jest częścią większego programu wsparcia zrównoważonego rozwoju miast.  

Bilet metropolitalny w Krakowie

Od sierpnia w mieście wchodzi w życie bilet metropolitalny, który zapewnia pełną integrację komunikacji miejskiej, transportu kolejowego i autobusowego w Krakowie oraz w gminach objętych porozumieniem "obwarzanka krakowskiego". Nowa taryfa oferuje różnorodne stawki, umożliwiając podróżowanie pociągami, tramwajami i autobusami na jednym bilecie, co ma usprawnić i ułatwić mobilność mieszkańców i turystów. Miesięczne bilety metropolitalne obejmują zarówno strefy miejskie, jak i podmiejskie, dając podróżnym dostęp do szerokiej sieci komunikacyjnej. 

Autonomiczne dostawy w Tallinie

Estońska firma Bolt, lider w dziedzinie dostaw rowerowych i skuterowych, we współpracy z ekspertami od autonomicznej mobilności, firmą Starship Technologies, wprowadza do użytku małe autonomiczne pojazdy dostawcze w Tallinie. Klienci będą mieli możliwość wygodnej i szybkiej dostawy za pomocą jednego przycisku, a po przybyciu autonomicznego robota wystarczy nacisnąć inny przycisk, aby odebrać zamówienie. To kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju transportu i przyjaznych dla środowiska miast, a choć na razie rozwiązanie to nie dotarło do Polski, dynamiczny rozwój Bolta sugeruje, że podobne autonomiczne pojazdy mogą wkrótce zawitać także do polskich miast.  

Forum poświęcone digital twin w miastach

Inicjatywa ASCEND (Accelerating poSitive Clean ENergy Districts) zaprasza na International Forum On Urban Digital Twins, które odbędzie się w Monachium 12 września 2023 roku w ramach Munich Urban Colab. Wydarzenie jest organizowane przez Landeshauptstadt München oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium i skupi się na obecnym wykorzystaniu technologii  cyfrowych bliźniaków w miastach, aktualnym stanie nauki, badań oraz standaryzacji. To forum jest częścią 18. Międzynarodowej konferencji 3DGeoInfo, która odbędzie się w Monachium w dniach od 12 do 14 września 2023 roku i odbędzie się w Katedrze Geoinformatyki Uniwersytetu Technicznego w Monachium. 

Ateny walczą z miejską wyspą ciepła

Zmiany klimatyczne sprawiają, że stajemy w obliczu coraz bardziej ekstremalnych warunków pogodowych. Ateny podejmują kroki mające na celu zwalczanie efektu miejskiej wyspy ciepła. Miasto zwiększa swoją zieloną i niebieską infrastrukturę, tworzy kieszonkowe parki i renowuje rzymski akwedukt. Aplikacja mobilna prowadzi obywateli i odwiedzających po najchłodniejszych trasach spacerowych. Wszystkie te środki i zobowiązanie do zwiększenia zielonej przestrzeni miasta z 15 do 30 procent podkreślają wszechstronne podejście Aten do łagodzenia skutków wzrastających temperatur.  

Bridge for Cities 2023: Przyspieszanie działań klimatycznych poprzez innowacje miejskie

Organizowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Przemysłu (UNIDO) "Bridge for Cities" to coroczne forum, którego celem jest promowanie realizacji Agendy 2030 ds. Zrównoważonego Rozwoju w miastach. Wydarzenie ma na celu zjednoczenie interesariuszy miejskich z miast, aby omówić najnowsze rozwiązania w dziedzinie rozwoju miejskiego i zastanowić się, w jaki sposób innowacje miejskie mogą napędzać działania klimatyczne i tworzyć bardziej zrównoważone, odporne i przyjazne miasta. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-5 września w Wiedniu.   

Interaktywne centrum dla dzieci w Derby

Nowe pionierskie centrum dla dzieci z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami otworzyło się w centrum miasta Derby. Imbue to centrum nauki gier i technologii dla młodych ludzi w wieku od ośmiu do 18 lat, którzy mają SEND, potrzeby związane z zdrowiem psychicznym lub społecznym lub borykają się z trudnościami w angażowaniu się w edukację ogólnokształcącą. To włączające centrum jest wyposażone w najnowocześniejszą technologię immersyjną, która oferuje wiele ekscytujących i angażujących aktywności, umożliwiając jednostkom naukę i rozwijanie nowych umiejętności, jednocześnie bawiąc się w bezpiecznym i zabezpieczonym środowisku.