Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Publikacje Data publikacji: 04 marca 2024

Miejskie Innowacje #78 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Rowery miejskie ustawione w szeregu
Rowery miejskie ustawione w szeregu
Autor Dagmara Brzeziecka Specjalistka ds. rozwoju miejskich innowacji, PFR dla Miast | PFR S.A.
Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Polska

Nowy system rezerwacji wizyt w Pile

Biletomat i aplikacja służąca rezerwacji wizyt zostały uruchomione w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Pile. Nowy system kolejkowy ma celu usprawnienie obsługi klientów oraz zmniejszenie czasu oczekiwania. Dzięki aplikacji mobilnej, która można pobrać na smartfony z systemem Android lub iOS, klient może wygodnie zarezerwować termin wizyty, a nowy biletomat umożliwia ustawienie się w tradycyjnej kolejce, zapewniając wydruk biletu z informacją o numerze stanowiska obsługującego.

Metrorower – największy system rowerów miejskich w Polsce

Metrorower to całoroczny i nowoczesny system wypożyczalni miejskich rowerów, stworzony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię we współpracy z firmą Nextbike. Jest to największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie system, umożliwiający mieszkańcom korzystanie z rowerów, docelowo na terenie 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki Metrorower użytkownicy mają dostęp do nowoczesnych jednośladów wyposażonych w nadajnik GPS, co ułatwia korzystanie z systemu oraz swobodne przemieszczanie się pomiędzy stacjami w różnych miejscowościach. Projekt uzupełnia istniejący system Transport GZM i umożliwia mieszkańcom posiadającym bilety średniookresowe lub długookresowe bezpłatne korzystanie z rowerów 60 minut dziennie.  

Forum Kierowników IT w Administracji 

Już w dniach 22-24 kwietnia 2024 roku odbędzie się IX Forum Kierowników IT w Administracji w Zakopanem. To wydarzenie zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin, aby omówić kluczowe kwestie dotyczące transformacji cyfrowej administracji. Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum będzie rosnąca rola wirtualnych asystentów i robotyzacji procesów w urzędach. W kontekście tego zagadnienia uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o najnowszych trendach i praktykach związanych z automatyzacją w administracji publicznej. Podczas spotkania poruszane będzie także bieżące wyzwania związane z Cybersecurity Toolset, implementacją dyrektywy NIS2, czy też kompetencjami niezbędnymi do wdrożenia EZD RP w podmiocie publicznym. 

Unowocześnienia w strefie płatnego parkowania w Poznaniu 

Poznaniu przygotowuje się do wprowadzenia innowacyjnych zmian w strefie płatnego parkowania, obejmujących elektroniczne parkometry oraz e-kontrole oparte na skanowaniu numerów rejestracyjnych pojazdów. Do końca czerwca 2024 roku w mieście zostanie zainstalowanych 200 nowoczesnych parkomatów, umożliwiających płatności kartą lub blikiem za parkowanie, w zamian za to, zostanie wycofanych 249 parkomatów starego typu. Ponadto, wprowadzenie e-kontroli pozwoli na skuteczną weryfikację opłat za parkowanie, wdrażane innowacje mają na celu poprawę jakości usług oraz usprawnienie funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Poznaniu. 

Rośliny inwazyjne w geoportalu Województwa Wielkopolskiego 

https://sipww.pl/pl/aktualnosci/2024/02/dane_przyrodnicze_amunatcoll_it_dostepne_w_dostepne_w_sipww/ 
Dane dotyczące obecności roślin inwazyjnych, takich jak nawłoć kanadyjska czy czeremcha amerykańska, zostały udostępnione w Systemie Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego, w ramach subportalu "Ochrona przyrody". Nowa warstwa danych jest rezultatem integracji SIPWW z systemem AMUNATCOLL IT, co umożliwia wielowymiarową analizę i śledzenie wpływu tych gatunków na ekosystemy. Obecność roślin inwazyjnych stanowi poważne zagrożenie dla bioróżnorodności i stabilności ekosystemów, dlatego integracja tych danych pozwala na lepsze zrozumienie i monitorowanie sytuacji środowiskowej w regionie.


Świat 

Wzorce i zalecenia dotyczące Gospodarki Obiegu Zamkniętego

W ramach Policy Lab, który był facylitowany przez NetZeroCitiesEU, 21 miast badało złożoności praktyk gospodarki obiegu zamkniętego, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki obiegu zamkniętego w budownictwie oraz redukcji odpadów plastikowych, opracowując kompleksowy zestaw zaleceń politycznych dla decydentów UE i władz krajowych w tym zakresie. Zebrane wnioski zaowocowały wydaniem pierwszego Policy Brief Mission Cities. Ten dokument przedstawia kompleksowy zestaw zaleceń skierowanych do decydentów UE i władz krajowych, z dogłębnymi analizami wyzwań regulacyjnych, z którymi miasta borykają się podczas wdrażania inicjatyw z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.

Akceleracja innowacyjnych rozwiązań dla administracji publicznej

Bootcampy GovTech Connect to nowa inicjatywa dla europejskich startupów, które chcą rozwinąć swoje technologiczne rozwiązania dla sektora publicznego. Program oferuje wsparcie dla startupów na wczesnym etapie, pomagając im tworzyć innowacyjne produkty, które adresują kluczowe wyzwania sektora publicznego. Zaplanowane są również Bootcampy skoncentrowane na rozwijaniu Smart Cities oraz Bootcampy dedykowane Europie Wschodniej, które zapewniają platformę dla startupów do implementacji inteligentnych rozwiązań miejskich.

Europejska mapa wdrożeń z zakresu gospodarki cyrkularnej

Partnerstwo DUT, wspierane przez firmę Sweco, poszukuje najlepszych przykładów praktyk z zakresu cyrkularnej gospodarki miejskiej, aby stworzyć bazę danych i mapę najlepszych przypadków. Aby zgłosić przeprowadzone w mieście wdrożenie, wystarczy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie internetowej Partnerstwa DUT. Gospodarka cyrkularna w miastach odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu negatywnego wpływu na środowisko poprzez ograniczenie zużycia surowców naturalnych i produkcję odpadów, co przyczynia się do budowy bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska społeczności miejskich.

Analiza danych w sektorze publicznym - kurs

Program Digital Europe umożliwia odbycie darmowego kursu BDTI Essentials (ang. Big Data Test Infrastructure), który oferuje możliwość wsparcia rozwoju sektora publicznego opartego na danych oraz nauki o nich. Uczestnicy zdobędą praktyczne doświadczenie z narzędziami o otwartym kodzie źródłowym i nauczą się wykorzystywać otwarte źródła danych do rozwiązywania rzeczywistych problemów. Ponadto kurs przyczynia się do realizacji Programu Digital Europe, koncentrując się na rozwijaniu umiejętności cyfrowych zgodnie z Europejskim Rokiem Umiejętności.

Nowe sposoby walki z bezdomnością w miastach 

Odpowiadając na rosnący problem bezdomności, przywódcy miast dostrzegają konieczność poszukiwania nowych rozwiązań. Dlatego wiele miast zaczyna eksperymentować ze strategiami opartymi na większej współpracy społecznościowej i odważnym przywództwie, aby skuteczniej rozwiązywać ten problem. Miasto Londyn opracowało kartę mającą na celu zakończenie bezdomności na ulicach poprzez zaangażowanie ponad 100 firm, organizacji charytatywnych, grup społecznych i religijnych. Natomiast Topeka (Kansas) przeprowadza sesje ideacyjne z szerokim spektrum mieszkańców, aby opracować rozwiązania oparte na zaangażowaniu społeczności. Te miasta demonstrują, że poprzez współpracę społeczną i wyznaczanie konkretnych celów, walka z bezdomnością staje się bardziej skuteczna.