Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Publikacje Data publikacji: 09 września 2024

Miejskie Innowacje #90 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Widok na rower postawiony wzdłuż chodnika
Widok na rower postawiony wzdłuż chodnika
Autor Dagmara Brzeziecka Specjalistka ds. rozwoju miejskich innowacji, PFR dla Miast | PFR S.A.

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W naszej prasówce znajdziecie informacje o nowoczesnych inicjatywach, interesujących projektach oraz najnowszych trendach w zarządzaniu miastami.

W tym tygodniu piszemy o wdrożeniach, w tym o powstającym mikrohubie logistycznym we Wrocławiu oraz zielonych przystankach w Wadowicach. Szczególnie polecamy zapoznanie się z innowacją w Wiśniczu, gdzie w ramach zielonej rewitalizacji zainstalowano szyby fotowoltaiczne.

Dodatkowo, zachęcamy do odkrycia wdrożeń na świecie, takich jak projekt wzmocnienia rezyliencji infrastruktury krytycznej w Kapsztadzie, wykorzystanie sztucznej inteligencji w urzędach miejskich oraz nowo powstającym Centrum Technologicznym w Bostonie.

Informacje z  Polski:

Informacje ze Świata:

Zielona logistyka: we Wrocławiu powstaje Mikrohub

We Wrocławiu powstaje pierwszy Mikrohub, który ma odciążyć historyczne centrum miasta i promować zeroemisyjne dostawy. Zlokalizowany w podziemnym parkingu Narodowego Forum Muzyki, Mikrohub będzie służył jako punkt przeładunkowy, gdzie towary z samochodów dostawczych będą przeładowywane na rowery cargo, by bezemisyjnie docierały do odbiorców w centrum. Projekt, wspierany przez władze miejskie, Uniwersytet Ekonomiczny oraz firmy kurierskie, jest częścią większego planu mającego na celu poprawę logistyki i zrównoważony rozwój miasta. Mikrohub ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. 

Ostatnia szansa na zgłoszenie do konkursu Eco-Miasto 2024

Już tylko do 31 sierpnia 2024 roku trwa nabór zgłoszeń do konkursu Eco-Miasto, który wyróżni miasta za innowacyjne rozwiązania w zakresie miejskiej rezyliencji. W tegorocznej edycji oceniane będą projekty z takich obszarów jak efektywność energetyczna, zrównoważona mobilność, gospodarka wodna, gospodarka obiegu zamkniętego oraz zielono-błękitna infrastruktura. Konkurs ma na celu promowanie rozwiązań, które poprawiają adaptacyjność miast do zmian klimatycznych i ekologicznych wyzwań. Jury konkursu, składające się z ekspertów, oceni innowacyjność i wpływ zgłoszonych projektów na zrównoważony rozwój miejskich obszarów.   

Zielone przystanki w Wadowicach

Wadowice planują znaczną modernizację przystanków komunikacji publicznej, wprowadzając innowacyjny projekt „zielonych przystanków”, który rozpocznie się w przyszłym roku. Nowe wiaty będą zawierały roślinność, a obszar wokół przystanków zostanie wzbogacony o łąki kwietne, ogrody deszczowe oraz budki dla dzikich zwierząt, takie jak jeże i wiewiórki. Projekt, który pochłonie ponad 270 tys. zł, z czego większość będzie pochodzić z dotacji zewnętrznych, ma na celu nie tylko poprawę estetyki, ale także zwiększenie odporności gminy na zmiany klimatyczne. Dodatkowo, planowane są akcje edukacyjne oraz współpraca międzyregionalna w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury. 

Poza metropolią. Przyszłość małych i średnich miast

Pleszew zaprasza na trzecią edycję ogólnopolskiej konferencji Poza metropolią. Przyszłość małych i średnich miast, która odbędzie się 5 września i skoncentruje się na przyszłości małych i średnich miast. W programie znajdą się dyskusje na temat wyzwań takich jak kryzys demograficzny, zmiany klimatyczne i rozwój polityki mieszkaniowej, a także prezentacje ekspertów, w tym socjolożki Joanny Erbel i reportażysty Filipa Springera. Ważnym głosem w dyskusji o przyszłości małych i średnich miast będą także doświadczenia ekspertów, osób ze świata biznesu i tych, którzy z pasją i zaangażowaniem badają potencjał małych i średnich miast od wielu lat. Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja online do 2 września. 

Zielona rewitalizacja: szyby fotowoltaiczne w Wiśniczu

Zamek w Wiśniczu zainstaluje innowacyjne szyby fotowoltaiczne w oknach Sali Balowej, które będą ogrzewać pomieszczenie przy użyciu energii słonecznej. Wymiana okien, która była konieczna z powodu ich złego stanu, ma także poprawić efektywność energetyczną i komfort użytkowania sali w okresie jesienno-zimowym. Szyby fotowoltaiczne, które zostaną zainstalowane w zamku, to nowoczesna technologia łącząca funkcje ogniw słonecznych z tradycyjnymi szybami okiennymi. Tego rodzaju szyby są wyposażone w specjalną warstwę ogniw fotowoltaicznych, które przetwarzają energię słoneczną na elektryczność. 

Widok na miasto z napisem "Świat- Miejskie Innowacje"

 

Rośnie popularność trolejbusów w transporcie zeroemisyjnym

Rosnąca rola trolejbusów w zrównoważonym transporcie miejskim jest widoczna w wielu krajach europejskich, takich jak Szwajcaria, Francja, Włochy, Polska i Czechy. Miasta inwestują w modernizację swoich flot i rozwój infrastruktury trolejbusowej, co ma na celu zmniejszenie emisji i zwiększenie elastyczności pojazdów dzięki nowoczesnym technologiom, jak baterie. Przykłady nowych projektów obejmują zamówienie 40 nowych trolejbusów przez Tallin oraz modernizację floty w Meksyku. Przemysłowi liderzy, tacy jak Solaris i Škoda, dostarczają innowacyjne pojazdy, wspierając transformację energetyczną transportu publicznego. 

Od starego browaru do centrum innowacji w Pilźnie

W czeskim Pilźnie powstało nowe centrum innowacji, które powstało z przebudowy starego browaru, w którym wynaleziono piwo pilsner. Projekt, finansowany przez politykę spójności Unii Europejskiej, został zrealizowany przez miasto Pilzno, które od pięciu lat adaptowało przestrzeń na potrzeby rosnącej społeczności innowatorów. Tech Tower oferuje współdzielone przestrzenie, warsztaty i wsparcie dla startupów oraz współpracuje z uczniami i studentami, zapewniając mentoring i fundusze na rozwój projektów. Celem jest zatrzymanie młodych talentów w regionie oraz wspieranie ich dalszej edukacji i działalności przedsiębiorczej. 

Wzmocnienie rezyliencji: infrastruktura krytyczna w Kapsztadzie

Miasto Kapsztad, po długotrwałym kryzysie związanym z dostępem do wody pitnej, wprowadziło Urban Health Programme, które monitoruje programy poprawiające zdrowie i warunki życia mieszkańców. Dzięki mapowaniu nierówności związanych z ochroną zdrowia, miasto chce lepiej zrozumieć, kto jest bardziej narażony na zagrożenia sanitarne i klimatyczne. Program ten wpływa na planowanie infrastruktury, m.in. projekty oszczędzania wody i ochładzania miasta w czasie upałów oraz inicjatywy przeciwko ubóstwu energetycznemu. W ramach Urban Power, Kapsztad przekształca miejskie obiekty w centra dostępu do energii, wspierające komfort lokalnej społeczności. 

Sztuczna inteligencja w urzędach miejskich – jak ją wykorzystać?

Rola sztucznej inteligencji zyskuje na znaczeniu również w samorządach. 

Konsultantka ds. AI Nima Karshenas, w rozmowie z DG Cities, przedstawia praktyczne zastosowania tych technologii, takie jak analiza danych, tłumaczenie tekstów, czy automatyzacja zadań programistycznych, które mogą poprawić efektywność działań w urzędach. Zwróciła uwagę na potrzebę ostrożności w korzystaniu z LLM, ze względu na ich skłonność do generowania nieścisłości. Podkreśla też, że AI powinna być traktowana jako narzędzie wspierające pracowników, a nie ich zastępujące. 

Jeśli na co dzień pracujesz w samorządzie i chcesz nauczyć się wykorzystania AI, już teraz zapisz się na listę oczekujących do Akademii PFR dla Miast i rozwiń swoje kompetencje w tym zakresie.  

Nowe Centrum Technologiczne w Bostonie

Boston właśnie otworzył nowy, przełomowe Centrum Technologiczne, które łączy nowoczesność z historycznym urokiem miasta. Boston Technology Hub, powstały we współpracy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), jest imponującym kompleksem, który zapewnia przestrzeń dla startupów, inkubatorów oraz akceleratorów. Budynek, z fasadą nawiązującą do morskiej historii miasta, jest również przykładem zrównoważonego rozwoju, posiadającym certyfikat LEED Gold. Otwarcie hubu już zostało dobrze przyjęte przez lokalne startupy i firmy technologiczne, umacniając Boston jako centrum innowacji.