Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Publikacje Data publikacji: 15 września 2024

Miejskie Innowacje #92 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Widok zabudowy miejskiej z lotu ptaka
Widok zabudowy miejskiej z lotu ptaka
Autor Dagmara Brzeziecka Specjalistka ds. rozwoju miejskich innowacji, PFR dla Miast | PFR S.A.
Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym przeglądem miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W tej edycji prezentujemy innowacyjne inicjatywy oraz projekty wpływające na zarządzanie miastami i poprawę jakości życia mieszkańców.

Piszemy o wdrożeniach w Polsce takich jak wielkoskalowej pompie ciepła w Rzeszowie, bezpłatny transporcie publiczny w Sępólnie Krajeńskim oraz rozbudowanej funkcji monitorowania jakości powietrza. Nie zabrakło również ciekawych przykładów ze Świata takich jak mobilna biblioteka z rowerami w Liverpoolu czy projekt Modułowej Społeczności Mieszkaniowej w Peterborough.

Polska 

Wielkoskalowa pompa ciepła ogrzeje mieszkańców Rzeszowa 

W Rzeszowie powstanie pierwsza w Polsce wielkoskalowa pompa ciepła, która będzie wykorzystywać oczyszczone ścieki jako źródło energii. Inwestycja o mocy 14 MWt, realizowana przez PGE, ma kosztować około 76 milionów złotych i zostanie ukończona w 2027 roku. Projekt ten jest częścią strategii dekarbonizacji PGE i ma przyczynić się do zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne. Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreślił, że inwestycja wpisuje się w działania miasta na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.

Badanie Klimatu Rowerowego  

Rozpoczęły się ogólnopolskie Badania Klimatu Rowerowego 2024, organizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA). Mieszkańcy gmin, w tym Wołomina, mogą wyrazić swoje opinie na temat warunków jazdy rowerem poprzez wypełnienie anonimowej ankiety online. Badanie ma na celu zebranie informacji o jakości infrastruktury rowerowej i codziennych doświadczeniach użytkowników. Wyniki zostaną ogłoszone na konferencji "Samorządy Przyjazne Życiu" w 2025 roku.

Bezpłatny transport publicznych w kolejnej gminie 

Sępólno Krajeńskie dołączy do grona gmin oferujących bezpłatny transport publiczny. Od 1 stycznia przyszłego roku władze gminy planują uruchomienie darmowych przejazdów dla mieszkańców, z priorytetem dla dzieci dojeżdżających do szkół. Pomysł ten pojawił się podczas niedawnej kampanii wyborczej i obecnie trwają przygotowania do jego realizacji. Jeśli w szkolnych autobusach będą wolne miejsca, mieszkańcy będą mogli korzystać z transportu, umożliwiającego dojazd do centrum Sępólna i powrót do miejsca zamieszkania.

Poszukiwanie gmin do współpracy na rzecz adaptacji do zmian klimatu

Projekt LIFE CITY ADAP3 poszukuje gmin zainteresowanych współpracą na rzecz adaptacji do zmiany klimatu, realizowaną we współpracy z sektorem prywatnym. Głównym celem jest włączenie celów klimatycznych do planów CSR przedsiębiorstw oraz tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych (PPP) dla działań adaptacyjnych. W projekcie uczestniczą gminy z Hiszpanii i Włoch, a działania obejmują m.in. realizację pilotażowych projektów adaptacyjnych i promowanie zielonej infrastruktury. Partnerzy mogą liczyć na wsparcie techniczne i finansowe w ramach współpracy z sektorem biznesu.

Sprawdź jakoś powietrza w aplikacji mObywatel 

11 września 2024 roku aplikacja mObywatel zaktualizowała funkcję Jakość powietrza, oferując użytkownikom nowe usprawnienia. W nowej wersji punkty pomiarowe na mapie są teraz kolorowane zgodnie z oceną jakości powietrza, a użytkownicy mogą korzystać z wyszukiwarki oraz zapisywać do dziesięciu ulubionych punktów. Monitoring jakości powietrza jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczeń, które mogą wpływać na zdrowie ludzi, zwłaszcza osób z problemami oddechowymi, dzieci i seniorów.

Świat 

Szwedzka platforma zmienia nawyki transportowe i promuje rowerową kulturę w Helsingborgu

Szwedzki startup Nudgd wprowadza innowacyjne rozwiązania w Helsingborgu,  używając nauki behawioralnej do promowania bardziej zrównoważonych wyborów transportowych. Ich platforma Smart Nudges Mobility dostarcza spersonalizowane „nudge” (delikatne przypomnienia) użytkownikom, np. poprzez wiadomości tekstowe z propozycjami tras rowerowych czy śledzenie postępów online. Celem jest ułatwienie przesiadki z samochodów na alternatywne środki transportu, takie jak rowery czy piesze spacery, poprzez zmniejszenie przepaści między intencją a działaniem. W Helsingborgu platforma została wykorzystana głównie w szkołach podstawowych, aby zachęcić dzieci, rodziców i pracowników do aktywnego transportu, co przyczyniło się do zwiększenia liczby osób korzystających z rowerów i zmniejszenia zanieczyszczeń.

Rola obywatelstwa energetycznego w sprawiedliwej transformacji 

ETH Zurich zaprasza na wydarzenie online podsumowujące projekt ENCLUDE: Energy Citizenship for Inclusive and Just Transition, które odbędzie się 25 września 2024 r. w przestrzeni LaVallee w Brukseli oraz online (wydarzenie hybrydowe). Po ponad 3 latach  badań nad analizą i operacjonalizacją koncepcji obywatelstwa energetycznego, nadszedł czas na podsumowanie podjętych działań. Program będzie obejmował zarówno sesje plenarne, jak i warsztaty w mniejszych grupach (sesje plenarne będą transmitowane online). Podczas sesji poruszone zostaną takie tematy jak "Obywatelstwo energetyczne dostępne dla wszystkich", narzędzia wypracowane przez ENCLUDE oraz przyszłość obywatelstwa energetycznego w kontekście transformacji energetycznej.

Urban Hub Europe już działa! 

Wystartowała strona Urban Hub Europe, czyli sieć centrów innowacji miejskich  rozlokowanych w całej Europie, które mają na celu zapewnienie platformy do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i rozwiązaniami, umożliwiając dostęp do nowych rynków i partnerstw transgranicznych. Zadaniem będzie Przyspieszamy wdrażanie innowacyjnych pomysłów i produktów, jednocześnie ułatwiając międzynarodowe skalowanie udanych rozwiązań.

Mobilna biblioteka z... rowerami! 

Nowy projekt L5 Bike Library, wspierany przez Combined Authority, umożliwia rodzinom, zwłaszcza z dziećmi w wieku 2-10 lat, bezpłatne wypożyczanie rowerów. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 9,7 tys. funtów zainstalowano kontener na rowery i panele słoneczne, co pozwala na elastyczne przemieszczanie się biblioteki po regionie Liverpool. Projekt ma pozytywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny młodych ludzi, a także pomaga rodzinom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup rowerów. L5 Bike Library to jedno z wielu działań mających na celu promowanie aktywnego transportu w regionie.

Innowacyjne budownictwo komunalne 

Miasto Peterborough otrzymało prestiżową nagrodę Peter J. Marshall Innovation Award za projekt Modułowej Społeczności Mieszkaniowej, który ma na celu rozwiązanie problemu bezdomności. Inicjatywa, rozpoczęta w maju 2023 roku, obejmowała budowę 50 modułowych domów oraz centrum usługowego na terenie poddanym rewitalizacji. Projekt z powodzeniem zaangażował mieszkańców, osiągając 98% wskaźnik wprowadzenia się oraz znaczne zmniejszenie liczby wezwań służb ratunkowych.