Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Publikacje Data publikacji: 09 grudnia 2024

Miejskie Innowacje #97 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Autor Dagmara Brzeziecka Specjalistka ds. rozwoju miejskich innowacji, PFR dla Miast | PFR S.A.
Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

Polska

Radom inwestuje w nowoczesną mobilność miejską

Radom realizuje projekt „Rozwój infrastruktury mobilności miejskiej”, korzystając z dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Inwestycja obejmuje m.in. modernizację przystanków, zakup zeroemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych i ścieżek rowerowych, a także wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Projekt o wartości 237 mln zł, z czego 192 mln zł to środki unijne, poprawi dostępność transportu publicznego i komfort podróżowania w mieście. To kolejny krok Radomia w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologicznej mobilności.

Transformacja cyfrowa polskiej szkoły

Google for Education Polska organizuje cykl wydarzeń „Transformacja cyfrowa polskiej szkoły” w czterech miastach: Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie, które odbędą się od 17 grudnia 2024 r. do 9 stycznia 2025 r. W programie znajdą się panele eksperckie o roli JST w cyfryzacji edukacji, warsztaty z wykorzystania AI w narzędziach Google, prezentacje gmin referencyjnych Google oraz case study. W wydarzeniach wezmą udział przedstawiciele samorządów i instytucji odpowiedzialnych za politykę edukacyjną w Polsce. To także okazja do networkingu i zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami, które wspierają transformację cyfrową szkół.

Rozpoczęły się szkolenia z dostępności cyfrowej

Bezpłatne szkolenia w Szkole Dostępności Cyfrowej (SDC) już wystartowały! Uczestnicy mają szansę zdobyć jedną z pięciu kwalifikacji wolnorynkowych z dostępności cyfrowej wpisanych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Projekt realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027 przez Centrum Rozwoju Kompetencji Cyfrowych Ministerstwa Cyfryzacji i Certes oferuje przygotowanie do walidacji i certyfikacji.

Warsztaty Desingn Thinking: Jak tworzyć przyjazne i innowacyjne miasta

Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało warsztaty Design Thinking, w których udział wzięli samorządowcy, przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. Smart City. Uczestnicy, pracując w multidyscyplinarnych zespołach, tworzyli projekty mające usprawnić życie mieszkańców, m.in. poprzez nowoczesną komunikację z urzędami czy aplikację do zamawiania niani w awaryjnych sytuacjach. Podkreślono potrzebę międzypokoleniowej współpracy, w tym inicjatyw łączących seniorów i młodzież, takich jak nauka obsługi technologii czy zaangażowanie młodych ludzi poprzez gry komputerowe. Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń i opracowania innowacyjnych pomysłów na rozwój przyjaznych i nowoczesnych miast.

Kraków stawia na nowoczesne technologie i smart city

26 listopada 2024 r. podczas spotkania społeczności Tech4KRK podpisano list intencyjny o strategicznej współpracy miasta Krakowa z Orange Polska SA. Inicjatywa podkreśla znaczenie współpracy biznesu i samorządu w realizacji „Strategii rozwoju Krakowa 2030” oraz wdrażaniu inteligentnych rozwiązań technologicznych. Kluczowe cele obejmują zrównoważony transport, efektywność energetyczną i poprawę jakości życia mieszkańców. Dzięki takim partnerstwom Kraków umacnia swoją pozycję jako lider wdrażania smart city w Polsce.

Świat

Surfing w sercu Rotterdamu – RiF010 otwarte!

Wiosną 2024 roku w Rotterdamie otwarto RiF010 – pierwsze na świecie miejskie miejsce do surfingu w centrum miasta. W specjalnie zaprojektowanym basenie można spróbować swoich sił w surfingu, raftingu, czy kajakarstwie, a fale są sterowane, dostosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. RiF010 stawia na zrównoważony rozwój – energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, a filtry wody są energooszczędne, jednocześnie promując edukację sportową wśród dzieci i młodzieży. Po aktywnościach można odpocząć w surfbarze, ciesząc się widokiem na fale i społeczność miłośników sportów wodnych

Bezpieczeństwo w transporcie publicznym

Unia dla Regionu Morza Śródziemnego (UfM) organizuje 16 grudnia 2024 r. webinar i warsztaty poświęcone bezpieczeństwu kobiet i dziewcząt w transporcie publicznym. Wydarzenie zgromadzi ekspertów z rządów, organizacji międzynarodowych oraz sektora transportu, aby omówić wyzwania związane z przemocą i zagrożeniami, które zniechęcają kobiety do korzystania z transportu publicznego. Program obejmuje prezentacje najlepszych praktyk, w tym innowacyjne rozwiązania technologiczne, kampanie społeczne oraz szkolenia dla pracowników transportu. W ramach warsztatów uczestnicy przeanalizują rzeczywiste przypadki i przedyskutują konkretne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w systemach transportowych.

Biblioteka na kółkach: Aljezur stawia na mobilny dostęp do kultury

Aljezur, jako jedyna gmina w Algarve pozbawiona publicznej biblioteki, wkrótce uruchomi mobilną bibliotekę (Bibliomóvel), o wartości 150 tysięcy euro, będzie podróżować po gminie, łącząc istniejące przestrzenie czytelnicze, takie jak biblioteka szkolna czy ośrodek w Odeceixe. Projekt umożliwi mieszkańcom szerszy dostęp do książek i kultury, choć nie zastąpi tradycyjnej biblioteki. Burmistrz José Gonçalves zaznacza, że to istotny krok naprzód, odpowiadający na potrzeby lokalnej społeczności przy ograniczonych zasobach finansowych.

Miasta kluczowym ogniwem w logistyce e-commerce

Miasta to nie tylko tło dla logistyki miejskiej – lokalne władze odgrywają w niej kluczową rolę. Anne-Charlotte Trapp z Eurocities podkreśla, że projekt CodeZERO pomaga budować świadomość wśród władz miejskich na temat wpływu logistyki na rozwój gospodarczy i zachowania konsumentów. Dzięki projektowi gromadzone są dowody na skuteczne praktyki współpracy oraz identyfikowane są polityki i zachęty wspierające zrównoważoną transformację. Eurocities zrzesza ponad 200 europejskich miast, wspierając ich działania na rzecz zrównoważonej logistyki. Zainteresowani mogą już teraz śledzić działania projektu, klikając w link.

Londyn walczy z oszustwami internetowymi dzięki AI

Miasto Londyn i Microsoft zorganizowały AI Innovation Challenge 2024, którego celem było przyspieszenie rozwoju technologii AI w walce z oszustwami internetowymi. Uczestniczące firmy technologiczne i instytucje finansowe współpracowały przez siedem tygodni, opracowując rozwiązania do wykrywania fałszywych tożsamości oraz deepfake’ów. Dzięki wyzwaniu, uczestnicy technologiczni przyspieszyli rozwój swoich rozwiązań, a prawie połowa z nich osiągnęła postęp o trzy miesiące szybciej. Instytucje finansowe zyskały lepsze zrozumienie technologii AI i planują kontynuować współpracę z firmami technologicznymi w walce z oszustwami online.