Nowe perspektywy i technologie dla miast, czyli podsumowanie światowego kongresu Smart City Expo w Barcelonie
Światowy kongres Smart City Expo World Congress (SCEWC) 2022 dobiegł końca. Między 15 a 17 listopada w Barcelonie na terenie targów pojawiło się ponad 20 000 uczestników reprezentujących 134 państwa i 700 miast. W części wystawienniczej swoje rozwiązania prezentowało 853 wystawców. Pośród nich znaleźli się również polscy przedsiębiorcy i miasta.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli miast z pięciu kontynentów, w tym burmistrza Kijowa Witalija Kliczko, który wyjaśnił, w jaki sposób cyfryzacja pozwoliła stolicy Ukrainy na dalsze funkcjonowanie i ratowanie życia podczas rosyjskiej inwazji. Wśród miast, których delegacje pojawiły się podczas kongresu znalazły się, m.in. Amsterdam, Atlanta, Barcelona, Berlin, Boston, Bruksela, Buenos Aires, Frankfurt, Nowy Jork, Paryż, Quito, Reykjavik, Rio de Janeiro, Seul, Sztokholm, Sydney, Tel Awiw, Tokio i Wiedeń.
Polski akcent podczas SCEWC
Rzeszów wraz z ML System, czyli polską spółką technologiczną z siedzibą koło Rzeszowa postrzeganą jako jednego z pionierów na rodzimym rynku fotowoltaiki, a także zaproszonymi do współpracy startupami na wspólnym stoisku prezentował technologie, które powstały w mieście i przedstawiał aktualnie wdrażane inteligentne rozwiązania. Ciekawym przykładem systemu dedykowanego władzom miejskim jest rzeszowski AQUARes pozwalający na przystosowanie miasta do zmian klimatu widocznych w postaci deszczy nawalnych i okresów suszy. Podczas SCEWC w Barcelonie włodarze stolicy Podkarpacia nawiązali współpracę z rzeszowskim startupem Maas Loop, by wspólnymi siłami zadbać o środowisko i recycling odpadów. Przy stoisku porozmawiać można było również z twórcami platformy Connected City, czyli zwycięzców ubiegłorocznego Klimatonu organizowanego przez PFR dla Miast.
Przedstawiciele administracji i biznesu podczas konferencji mieli możliwość promowania innowacyjnych firm i rozwiązań, ale też wymiany dobrych praktyk i poszukiwania inspiracji do wprowadzenia kolejnych usprawnień technologicznych, by w dalszym ciągu poprawiać jakość życia mieszkańców.
Spośród polskich firm, które prezentowały swoje rozwiązania wymienić można m.in.: SEEEDiA, czyli przedsiębiorstwo oferujące inteligentną miejską infrastrukturę wraz z platformą, która pozwala lepiej zarządzać miastem, Blees, czyli dostawcę rozwiązań technologicznych dla branży transportu bezemisyjnego oraz spółkę Welliot tworzącą urządzenia i rozwiązania dla inteligentnych miast wykorzystując technologię papieru elektronicznego.
Podczas tegorocznych targów Smart City Expo World Congress swoje wdrożenia zaprezentowała też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Przedstawiciele GZM opowiadali m.in. o innych projektach związanych z dronami, w tym międzynarodowym projekcie ASSURED-UAM, projektach dotyczących wykorzystania wodoru w transporcie publicznym oraz koncepcji miasta 15-minutowego. Interaktywna mapa wyświetlana była na zielonym i ekologicznym stoisku Metropolii, które organizatorzy wyróżnili nagrodą „Najbardziej Zrównoważonego Wystawcy”.
Wyróżnienia World Smart City Awards
W ramach wydarzenia przyznane zostały również nagrody w konkursie World Smart City Awards przyznawanych corocznie podczas SCEWC dla wyróżnienia najlepszych inicjatyw i projektów w branży innowacji i transformacji miejskiej. Stolica Korei Południowej, Seul, została uznana za Smart City 2022. Ponadto w tegorocznej edycji Kijów otrzymał specjalną nagrodę za wykorzystanie usług cyfrowych do ratowania życia w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym.
W kategorii Energia i Środowisko nagrodę otrzymał projekt oprogramowania firmy TerraGo Technologies do obsługi i realizacji sieci oświetlenia publicznego miasta Chicago w Stanach Zjednoczonych. W kategorii Mobilność nagrodzono inicjatywę cyfryzacji ruchu DIGI-V w niemieckim mieście Wiesbaden, opracowaną przez firmę Yunex Traffic. Miasto Dublin, stolica Irlandii, otrzymało nagrodę w kategorii Zarządzanie i Ekonomi aza projekt rozwoju dronów, podczas gdy Amsterdam otrzymał nagrodę za grę HackShield dotyczącą bezpieczeństwa cybernetycznego dla młodzieży w kategorii Bezpieczeństwo, a nagrodę w kategorii inkluzywności przyznano The Global Initiative for Inclusive ICTs (G3ict), dla projektu sztucznej inteligencji miasta Atlanta dotyczącego chodników sprzyjających włączeniu społecznemu. Stolica Argentyny, Buenos Aires, otrzymała nagrodę Infrastruktura i Budownictwo za projekt Ciudad 3D, nowe narzędzie promujące zrównoważony rozwój miast. W kategorii Kluczowych Technologii zwycięzcą zostało belgijskie miasto Brugia za platformę Smart City Data Platform, która obejmuje również miasta Leuven i Roselare.
Dwa projekty zremisowały jako zwycięzcy w kategorii Innowacje. Pierwszym z nich jest AutoSafety Uganda, inicjatywa mająca na celu zmniejszenie liczby wypadków i zanieczyszczenia w afrykańskim kraju, opracowana przez Wanyama Autosafety Initiatives. Drugim zwycięzcą był projekt Empowering Cities through Data, realizowany przez indyjskie Ministerstwo Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich. Wreszcie nagroda za przywództwo, przyznawana osobom i organizacjom promującym rozwój inteligentnych rozwiązań miejskich na poziomie międzynarodowym, trafiła do Emilii Saiz, UCLG – Sekretarza Generalnego Zjednoczonych Miast i Samorządów oraz Aníbala Gavirii, Gubernatora Antioquia (Kolumbia).
Kolejna edycja kongresu zaplanowana jest już na 7-9 listopada 2023, ponownie gromadząc czołowych międzynarodowych ekspertów i firmy, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z transformacją miast.