Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Aktualności Data publikacji: 03 października 2024

O transformacji energetycznej na PRECOP w Katowicach

Osiem osób siedzących w szeregu na krzesłach ustawionych na scenie
Osiem osób siedzących w szeregu na krzesłach ustawionych na scenie

PFR po raz kolejny był partnerem PRECOP w Katowicach, największej konferencji klimatycznej w tej części Europy, która jest elementem przygotowania do nadchodzącego szczytu klimatycznego ONZ  – COP 29 (UN Climate Change Conference, tj. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu). W 30 sesjach tematycznych biorą udział udział wysocy rangą przedstawiciele agend ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy i politycy, byli prezydenci COP oraz przedstawiciele świata nauki i biznesu.

Prezes Piotr Matczuk podczas panelu poświęconego „zrównoważonym instrumentom finansowym” podkreślił skalę wyzwania finansowego, która czeka nasz kraj w najbliższych latach w związku z transformacją. Wymaga ona nowego podejścia do pozyskiwania źródeł finansowania.

„Jeśli chodzi o transformację energetyczną w Polsce, to według jednego z szacunków luka finansowania szacowana jest na co najmniej 100 mld EUR w perspektywie 2040-50 r. W przypadku takiej kwoty kluczowa jest mobilizacja kapitału. Widzimy w tym rolę dla PFR, który może mobilizować kapitał prywatny, uzupełniając swoją część, by finansowanie projektu się złożyło” 

– powiedział Piotr Matczuk podczas dyskusji panelowej.

Szereg osób siedzących w szeregu na krzesłach ustawionych na scenie

 

Celem uczestników zarówno PRECOP, jak i nadchodzącego COP 29 jest wypracowanie wspólnych rekomendacji oraz polityki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. Prezes PFR zwrócił uwagę na jeden z aspektów tej polityki – sprawiedliwą transformację:

„Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa, ponieważ jej przeprowadzenie pociąga za sobą zmiany o charakterze społeczno-gospodarczym w regionach, które dotyka. Zmiany w tych regionach powinny być łagodzone poprzez stwarzanie zachęt dla tworzenia odpornych na zmianę klimatu inwestycji i miejsc pracy. To ważne zagadnienie, które jest wysoko w agendzie Unii Europejskiej. W PFR widzimy możliwość włączenia się w te procesy, np. poprzez pobudzanie inwestycji w regionach, których dotyczy” 

– powiedział Piotr Matczuk.