PFR inwestuje w zrównoważony rozwój miast – uroczyste otwarcie ITPO w Olsztynie
15 stycznia, w Olsztynie odbyło się uroczyste otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) – jednej z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Polsce. Inwestycja ta została zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) przy udziale Polskiego Funduszu Rozwoju. Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom, efektywne zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz troska o środowisko naturalne.
„Inwestycje samorządowe, zwłaszcza te o „zielonym” charakterze, są integralną częścią strategii PFR. ITPO w Olsztynie doskonale pokazuje, jak lokalne działania mogą skutecznie odpowiadać na globalne wyzwania klimatyczne oraz jak realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) może wspierać rozwój miast i regionów w sposób przyjazny dla środowiska. Jako PFR chcemy wspierać podobne projekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców i wzmacniają lokalne gospodarki."
- powiedział Mikołaj Raczyński, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) jest jednym z partnerów finansowych ITPO w Olsztynie. Fundusz Inwestycji Samorządowych FIS FIZAN, zarządzany przez PFR, zainwestował 48 mln zł w formie objęcia obligacji wyemitowanych przez spółkę Dobra Energia dla Olsztyna. Właścicielami spółki są Fundusz Inwestycyjny Meridiam Eastern Europe Investments 3 SAS oraz Urbaser SAU, który jednocześnie odpowiada za operacyjne zarządzanie instalacją. Środki te umożliwiły realizację tego innowacyjnego projektu, który łączy nowoczesne technologie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w której zrealizowano inwestycję, pozwoliła na realizację tego strategicznego projektu bez dodatkowego obciążenia budżetu samorządowego. Co więcej, miasto zyskało doświadczonych partnerów, którzy podjęli się wieloletniej odpowiedzialności za powodzenie projektu. Po zakończeniu 25-letniego kontraktu instalacja zostanie nieodpłatnie przekazana na własność Olsztyna.
Szczegóły techniczne ITPO
Nowo otwarta instalacja to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Kluczowe parametry instalacji to:
- Wydajność: Roczna wydajność to 100 tys. ton odpadów.
- Moc cieplna i elektryczna: Pokrycie 35% zapotrzebowania Olsztyna na ciepło oraz produkcja 64 tys. MWh energii elektrycznej rocznie.
- Kocioł szczytowy: Dodatkowa moc cieplna wynosząca 70 MWt.
- Ochrona środowiska: Redukcja emisji CO₂ o 100 tys. ton rocznie w porównaniu do produkcji energii z paliw kopalnych.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ITPO skutecznie rozwiązuje problem zagospodarowania frakcji palnej odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu, przyczyniając się jednocześnie do stabilizacji kosztów odbioru odpadów od mieszkańców.
ITPO to inwestycja, która nie tylko zabezpiecza energetyczne potrzeby miasta, ale także wprowadza Olsztyn na ścieżkę zrównoważonego rozwoju, promując gospodarkę obiegu zamkniętego oraz nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.