Polacy na pierwszym miejscu w UE pod względem zgłoszeń do akceleratora NATO. Startuje też nowy polski program – IDA
Poznaliśmy statystyki dotyczące rekrutacji do akceleratora DIANA NATO. Przy rekrutacji NATO i MON korzystało z pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. jako krajowego punktu rekrutacyjnego. Polscy innowatorzy zgłosili najwięcej aplikacji do programu spośród krajów Unii Europejskiej.
Akcelerator DIANA ma na celu stworzenie w ramach sojuszu NATO warunków zarówno do rozwoju przełomowych technologii, a także ich adaptacji do użytku w zakresie obronności i bezpieczeństwa. DIANA będzie wspierać innowatorów poprzez umożliwienie im szybkiego kontaktu z mentorami, siecią zaufanych inwestorów i specjalistami od przetargów oraz zamówień wojskowych. Z drugiej strony wesprze też kraje partnerskie w szybkim pozyskaniu najbardziej obiecujących rozwiązań innowatorów biorących udział w akceleratorze DIANA.
Polska z największą liczbą zgłoszeń w UE
7 czerwca PFR i MON podpisały umowę dotyczącą wspólnego promowania i informowania o akceleratorze. Zarejestrowane w Polsce podmioty zgłosiły najwięcej rozwiązań spośród kandydatów z państw UE, zajmując czwartą pozycję na świecie, za USA, Kanadą i Wielką Brytanią.
Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z USA - 215 aplikacji. Potem kolejno 211 z Kanady i 182 z Wielkiej Brytanii. Z Polski wypłynęło 77 zgłoszeń, a na kolejnych miejscach uplasowały się Turcja (75), Włochy (60), Norwegia (43), Niemcy (41), Finlandia (38), Holandia (37), Hiszpania (36) i Estonia (35). Pozostałe kraje Sojuszu zgłosiły poniżej 30 aplikacji. W sumie do pierwszej rundy akceleratora DIANA zgłoszono ponad 1200 podmiotów. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 7 października.
DIANA analizuje aplikacje, startuje IDA
Podczas, gdy NATO analizuje zgłoszenia do akceleratora, PFR wspólnie z MON oraz PGZ Stocznia Wojskowa i innymi partnerami, rozpoczynają polski program akceleracyjny IDA – Innovative Dual-Use Technology Accelerator. Program ten jest przeznaczony dla innowacyjnych podmiotów zarejestrowanych w Polsce, które chcą rozpocząć współpracę z sektorem zbrojeniowym. Już 21 września o godzinie 13:00 zapraszamy na pierwszy webinar, podczas którego uczestnicy dowiedzą się do kogo skierowany jest program, co mogą zyskać akcelerowane podmioty i jakie wyzwania na nie czekają. Zapraszamy do rejestracji pod poniższym linkiem.
Więcej informacji o programie IDA znajdziesz na stronie akceleratora.