Ekspertyzy ekonomiczne
Data publikacji:
16 grudnia 2024
Polityka inwestycyjna funduszy emerytalnych - grudzień 2024 r.
W raporcie opisaliśmy m.in.:
- Rynek akcji, który jest dominującym sposobem alokacji aktywów emerytalnych w Polsce, a jego udział w 2023 r. wyniósł 90%.
- Rosnącą istotność inwestycji infrastrukturalnych wśród funduszy emerytalnych na świecie.
- Mobilizację aktywów emerytalnych do inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa czy start-up’y w coraz większej liczbie państw, np. w Wielkiej Brytanii czy Japonii.
- Rekomendacje organizacji międzynarodowych wskazujących m.in. na fundusze emerytalne jako sposób na zmniejszenie luki w wydajności pomiędzy UE a USA.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, a poniżej prezentujemy jego podsumowanie:
- Aktywa w systemach emerytalnych zabezpieczonych aktywami, wyrażone jako % PKB, wyniosły w Polsce na koniec 2023 r. 8,2%, co było jednym z niższych wyników wśród krajów OECD.
- Najlepszy wynik odnotowano w Danii, gdzie prywatne aktywa emerytalne stanowiły około 198% tamtejszego PKB. Na kolejnych miejscach znalazła się Islandia (181,8% PKB), Szwajcaria (159,8%), Holandia (147,1%) i Kanada (145,5%).
- Najlepszy wynik odnotowano w Danii, gdzie prywatne aktywa emerytalne stanowiły około 198% tamtejszego PKB. Na kolejnych miejscach znalazła się Islandia (181,8% PKB), Szwajcaria (159,8%), Holandia (147,1%) i Kanada (145,5%).
- Zgodnie z danymi OECD 90,0% aktywów emerytalnych w Polsce zainwestowanych zostało w akcje. Był to najwyższy wyniki spośród wszystkich krajów OECD, znacznie większy nawet niż w drugiej na liście Litwie (70,2%) czy Estonii (67,3%).
- W obligacjach ulokowano w Polsce 7,1% aktywów emerytalnych, a w gotówce i depozytach 2,2%. W pozycji pozostałe ulokowano 0,7% aktywów emerytalnych, a w programach zbiorowego inwestowania (które nie inwestowały w akcje, obligacje czy gotówkę) nic.
- Alokacja większości aktywów w akcjach pozwoliła polskim programom emerytalnym wypracować najwyższą realną stopę zwrotu (+22,3%) spośród wszystkich krajów OECD.
- Zależność od jednego rodzaju aktywów może być korzystna w krótkiej perspektywie. W dłuższym horyzoncie czasowym można rozważyć alokację aktywów w innych kategoriach inwestycyjnych.
- Rosnąca literatura i rekomendacje organizacji międzynarodowych sugerują, że luka w wydajności pomiędzy UE a USA wymaga większych inwestycji VC/PE finansowanych m.in. większym zaangażowaniem funduszy emerytalnych w rynek VC/PE.
- Udział funduszy private equity w alokacji aktywów emerytalnych ogółem w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniósł na koniec Q2 2024 r. 3,6%. Dane dla Polski wskazują na brak alokacji aktywów w tym rodzaju funduszy.
- W ujęciu globalnym odsetek funduszy emerytalnych inwestujących w infrastrukturę wzrósł z 12% w 2007 r. do 48,5% w 2018 r.
- Aktywa funduszy emerytalnych zyskują na znaczeniu jako element wspierający gospodarkę kraju.
- W Japonii aktywa funduszy emerytalnych mają posłużyć do zmniejszania luki kapitałowej i finansowania start-up’ów, co ma także przełożyć się na większą stopę zwrotu aktywów.
- W Niemczech aktywa służą do finansowania projektów infrastrukturalnych i z zakresu nieruchomości.
- W Wielkiej Brytanii powstał wehikuł inwestycyjny, którego celem ma być mobilizacja aktywów funduszy emerytalnych do inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa i projekty ESG.
- W Polsce aktywa PPK odpowiadają za 2% akcji w wolnym obrocie GPW, dodatkowo ich udział szybko rośnie.
Polityka inwestycyjna funduszy emerytalnych na świecie
Biuro Analiz prezentuje swój najnowszy raport specjalny, w którym dokonuje przeglądu danych, polityk inwestycyjnych i trendów w alokacji aktywów emerytalnych na świecie.