Aktualności Data publikacji: 28 sierpnia 2024

Polski sektor obronny szuka startupów i zespołów naukowych do współpracy - ruszył nabór do drugiej edycji programu IDA Bootcamp

IDA – Investments Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp (IDA Bootcamp) to pierwszy w Polsce bezpłatny program w modelu otwartych innowacji dla zespołów naukowych, startupów i firm technologicznych, które chcą rozwijać innowacyjne projekty o podwójnym zastosowaniu – cywilnym i wojskowym. Druga edycja koncentruje się na wzmocnieniu bezpieczeństwa polskich granic na lądzie i morzu, oferując uczestnikom warsztaty oraz spotkania biznesowe z funduszami inwestycyjnymi i sektorem obronnym. Rekrutacja trwa do 23 września.

Program IDA powstał z myślą o wspieraniu innowatorów w poszukiwaniu możliwości zastosowania cywilnych rozwiązań technologicznych na potrzeby sektora obronnego. Uczestnicy, wyłonieni w procesie rekrutacji, wezmą udział w 3-dniowym bootcampie, na który składa się szereg warsztatów i spotkań. To szansa na zdobycie praktycznej wiedzy o specyfice sektora obronnego, konsultacji z ekspertami oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych. Edycja 2024 realizowana jest w ścisłej współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju, PFR Ventures, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Polska już pod raz drugi znalazła się w czołówce, pod względem liczby rozwiązań zgłoszonych do międzynarodowego programu DIANA NATO. W skali światowej więcej zgłoszeń wpłynęło jedynie z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, co pokazuje, że polskie startupy są otwarte na współpracę z sektorem obronnym, a wiele projektów ma niewykorzystany potencjał. Dlatego kontynuujemy projekt IDA, tworząc w ten sposób przestrzeń do dialogu między zespołami naukowymi i startupami, a inwestorami i wojskiem.

- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

W tegorocznej edycji można zgłaszać swoje rozwiązania w ramach wyzwań podzielonych na dwie ścieżki tematyczne i dwa bootcampy.

ŚCIEŻKA 1: Technologie autonomiczne (Bootcamp w Krakowie):

  1. Zapewnienie akustycznego wykrywania i identyfikacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP).
  2. Rozwiązania dla bezzałogowych systemów lądowych (BSL/UGV) oraz roboty modułowe.
  3. Budowa dronów (UAV) rozpoznawczo-uderzeniowy dla pododdziałów powietrzno-desantowa.
  4. Niskokosztowa budowa dronów (UAV) rozpoznawczo-uderzeniowych typu FPV.

ŚCIEŻKA 2: Technologie morskie (Bootacamp w Gdańsku):

  1. Komunikacja torem kablowym w warunkach morskich (integrator komunikacyjno-zasilający).
  2. Podwodna łączność bezprzewodowa.
  3. Wysokowydajne morskie zasilacze elektryczne.
  4. Nawigacja dla morskich pojazdów autonomicznych.

Efekty pilotażowej edycji IDA Bootcamp

Skuteczność współpracy w modelu otwartych innowacji została potwierdzona w edycji pilotażowej IDA Bootcamp. Na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie. Głównym efektem projektu było zawiązanie konsorcjum firmy Creyacht oraz PGZ Stoczni Wojennej, które zbudowało prototyp autonomicznego drona morskiego. Pozostałe firmy zostały zaangażowane w takie działania jak m.in.: ćwiczenia eksperymentalne FEX, panele technologiczne EDA, spotkania z inwestorami VC.

Jak aplikować do IDA Bootcamp 2024?

Chcąc aplikować do programu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie programu. Kolejnym etapem jest dołączenie prezentacji w formie pitch deck. Przesłane zgłoszenia będą oceniane pod kątem spełnienia kryteriów formalnych, potencjału wykorzystania technologii, potencjału biznesowego i inwestycyjnego.

Bootcamp to przede wszystkim ludzie. Ściągamy w jedno miejsce, w jednym czasie grupę m.in. ekspertów wojskowych i technologicznych, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm z sektora obronnego, inwestorów jak i samych żołnierzy. Po co? By wspierać adaptacje technologii cywilnych do potrzeb wymagającego odbiorcy końcowego, tak aby udrożnić proces transferu ich do sprzętu i rozwiązań wojskowych.

- mówi Paweł Huras, koordynator programu IDA 


Partnerzy

Program IDA jest organizowany przez PFR w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Partnerami przemysłowymi programu są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Obrum S.A. oraz Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM PGZ). Partnerami merytorycznymi odpowiedzialnymi za akcelerację są Krakowski Park Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Gdański Park Naukowo-Technologiczny.