Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 23 września 2021

Przegląd gospodarek europejskich - wrzesień 2021 r.

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. Efekt niskiej bazy z zeszłego roku sprawił, że niezwykle okazale prezentują się dane o PKB w II kwartale 2021 r. W 20 krajach, a także w UE i strefie euro ogółem, wzrost gospodarczy w II kw. 2021 r. przekroczył 10%. Największy wzrost odnotowano w Irlandii (21,1% rdr.), Hiszpanii (19,8%) i Francji (+18,7%), najniższy z kolei miał miejsce w Norwegii (5,7% rdr.), Szwajcarii (7,7%) i Finlandii (7,8%). W Polsce PKB było o 11,0% większe niż w II kwartale rok temu
  2. Spośród 30 opisywanych krajów, tylko w jednym (Finlandii) nie odnotowano wzrostu cen. W pozostałych państwach (oraz w UE i strefie euro ogółem) sierpniowy odczyt inflacji był większy od lipcowego. W całej UE ceny w sierpniu były o 3,2% rdr. wyższe, co jest największym odczytem od listopada 2011 r. W strefie euro z kolei ceny wzrosły o 3,0% rdr., co jest najwyższym poziomem inflacji od października 2008 r. Najwyższy poziom inflacji spośród krajów Unii Europejskiej i EFTA odnotowano w Estonii, Litwie i Polsce (po 5,0%). 
  3. Tylko w Portugalii produkcja przemysłowa w lipcu była niższa niż przed rokiem, w pozostałych krajach dynamika była dodatnia – Polska z piątym najlepszym wynikiem spośród krajów UE i EFTA. Lipiec cechował się również dobrymi wynikami sprzedaży detalicznej, choć skala wzrostów była niższa niż w poprzednich miesiącach – tylko w pięciu krajach lipcowy odczyt był wyższy od czerwcowego.
  4. Niepewność co do kolejnej fali pandemii negatywnie odbija się na wynikach badań koniunktury gospodarczej. W 18 krajach odczyty Economic Sentiment Indicator były niższe niż przed miesiącem, nadal jednak w większości krajów wskazują na pozytywną koniunkturę. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.