Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 20 września 2022

Przegląd gospodarek europejskich - wrzesień 2022 r.

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  1. PKB w Unii Europejskiej ogółem w II kwartale wzrósł o 4,2% w porównaniu do II kwartału rok wcześniej. PKB w strefie euro okazało się o 4,1% rdr. wyższe. W Polsce wzrost wyniósł 4,7% rdr., w największej gospodarce UE – Niemczech – PKB było o 1,7% większe. Pomimo dodatniej dynamiki we wszystkich krajach UE i EFTA, w 26 państwach wzrost gospodarczy w II kwartale br. był niższy niż kwartał wcześniej. 
     
  2. Bezrobocie w Unii Europejskiej od kwietnia 2021 r. systematycznie spada i jest obecnie na niższym poziomie niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. W lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w UE ogółem zmniejszyła się do 6,0%, w porównaniu do 6,9% w lipcu 2021 r. i 7,5% w kwietniu ubiegłego roku. Najniższe bezrobocie utrzymuje się w Czechach (2,3%), najwyższe w Hiszpanii (12,6%). Polska notuje drugą najniższą wartość stopy bezrobocia, która w sierpniu wyniosła 2,6%. 
     
  3. W sierpniu ceny w Unii Europejskiej ogółem przyspieszyły do kolejnej rekordowo wysokiej wartości (+10,1% rdr.), w strefie euro wzrost wyniósł +9,1% rdr. Choć inflacja pozostaje rekordowo wysoka to zwiększa się liczba krajów w których wzrost cen spowalnia – sierpniowy odczyt był niższy od lipcowego w 14 krajach, w porównaniu do 6 w lipcu i 3 w czerwcu.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.