Rusza Akademia BioMed PFR – będzie budować siłę polskiej branży medycznej i farmaceutycznej
Strategia rozwoju produktów, pozyskiwanie inwestorów, zdobywanie rynku oraz międzynarodowe warsztaty w Nottingham – startuje pierwsza edycja branżowego programu dla polskich spółek medycznych i farmaceutycznych. Dzięki udziale w Akademii BioMed PFR zyskają kompetencje biznesowe niezbędne do rozwoju innowacyjności w polskim systemie ochrony zdrowia.
Do Akademii BioMed PFR zakwalifikowało się 15 spółek medycznych i 5 farmaceutycznych, które przejdą bezpłatny dwutygodniowy program praktycznych szkoleń biznesowych. Podczas pierwszego tygodnia w Warszawie pozyskają wiedzę o szerokich możliwościach finansowania kolejnych etapów rozwoju firmy oraz nawiązania relacji z potencjalnymi partnerami biznesowymi i inwestorami. Program oparty jest o praktyczną wiedzę – przekazywaną uczestnikom przez wiodących ekspertów branży biomed w Polsce m.in.: Novartis, Selvita, Adamed, Philips, Neuro Devise czy Medicover.
"Młode polskie spółki z branży medycznej i farmaceutycznej mają duży potencjał intelektualny. Uzupełniając ich kompetencje branżowe o aktualną wiedzę biznesową mamy szansę na szybszy rozwój innowacji w obszarze ochrony zdrowia i wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw w regionie, a być może także w Europie. Do współpracy przy Akademii BioMed PFR zaprosiliśmy partnerów zagranicznych, fundusze PFR, Narodowy Fundusz Zdrowia i biznes, aby wspólnie tworzyć innowacyjny rynek zdrowia"
– mówi Paweł Borys, ówczesny prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
W drugim tygodniu przedstawiciele spółek wyruszą na misję zagraniczną do Wielkiej Brytanii, gdzie przejdą intensywne warsztaty z brytyjskimi mentorami i ekspertami z Cambridge, Londynu i Nottigham. Na zakończenie uczestnicy otrzymają certyfikat Nottingham Business School na Nottingham Trent University. Także ten tydzień kładzie duży nacisk na praktyczną wiedzę – dlatego częścią programu jest wizyta w BioCity – największym inkubatorze bio-science w Wielkiej Brytanii i jednym z największych w Europie, co umożliwi wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów z tamtejszymi start-upami.
"Wielka Brytania jako jeden z najbardziej innowacyjnych krajów na świecie i w Europie posiada ogromne doświadczenie i wiedzę w dziedzinie rozwoju biznesu, transferu technologii, komercjalizacji wyników badań i współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Cieszymy się, że dzięki udziałowi w warsztatach w Wielkiej Brytanii polskie spółki będą miały możliwość zapoznać się z naszym system wsparcia innowacji, jak również nawiązać kontakty i współpracę z brytyjskimi innowatorami i inwestorami"
– wyjaśnia Brytyjski Ambasador w Polsce, Jonathan Knott.
Udział w Akademii BioMed PFR nie kończy się na dwóch tygodniach szkoleń. Spółki będą miały szansę przetestować zdobyte kompetencje podczas prezentacji przed potencjalnymi inwestorami. Fundusze zarządzane przez PFR Ventures i fundusz PFR Life Science mogą zapewnić finansowanie dla najciekawszych projektów z obszarów MedTech i BioTech.
"Akademia BioMed PFR, podobnie jak inne projekty edukacyjne PFR, mają za zadanie nie tylko dawać uczestnikom wiedzę biznesową, ale także tworzyć sieć współpracy i łączyć ich z dostępnym kapitałem . W społecznościach, które powstają wokół programów są ludzie o różnych kompetencjach, którzy mogą wymieniać się doświadczeniami, umiejętnościami i wzajemnie się wspierać. To ważny element budowania ekosystemu innowacji. Bycie w tym gronie motywuje do rozwoju"
– mówi Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.
Wśród uczestników Akademii BioMed PFR znaleźli się:
MedTech:
- Nestmedic
- Genomtec
- GlucoActive
- QuizIT (Unitdoseone)
- Neuromedical
- PelviFly
- Exal Bone
- OASIS Diagnostics
- SensoriumLab
- SiDLY
- PolTiss
- FindAir
- Saventic Health
- Cooltec
- Sundose
Biotech:
- Pikralida
- Biotts
- Intelliseq
- Bioceltix
- Real Research
Więcej informacji na dedykowanej stronie Akademii BioMed PFR.