Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Aktualności Data publikacji: 31 grudnia 2020

Udzielanie pomocy w ramach rządowego programu kościelnym osobom prawnymoraz ich jednoskom organizacyjnym

Komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w sprawie możliwości udzielenia pomocy w ramach rządowego programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” kościelnym osobom prawnym oraz ich jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku  Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, dotyczącymi obowiązku zwrotu przez kościelne osoby prawne oraz ich jednostki organizacyjne, działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, subwencji finansowych udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. („PFR”), w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Program”), informujemy, co następuje:

  1. Założenia  Programu  określają krąg  beneficjentów  Programu  jako  przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646, z późn. zm.) („Prawo Przedsiębiorców”), pod warunkiem uznania, iż podmioty te spełniają warunki  przyznania  im  statusu Mikroprzedsiębiorców lub MŚP,  wnioskujących do PFR o udzielenie subwencji finansowej, lub którym PFR udzielił subwencji finansowej.
  2. Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 Prawa Przedsiębiorców przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna  lub  jednostka  organizacyjna  niebędąca  osobą  prawną,  której  odrębna  ustawa przyznaje  zdolność  prawną,  wykonująca  działalność  gospodarczą  oraz  wspólnicy  spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
  3. Program wprost nie przewiduje wyłączenia osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych  oraz ich jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność gospodarczą, z możliwości uzyskania wsparcia.
  4. Przepisy ustaw, regulujących stosunek Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych w  Rzeczypospolitej Polskiej, przewidują określony sposób nabywania osobowości prawnej przez jednostki organizacyjne tych kościołów i związków wyznaniowych oraz możliwość prowadzenia przez te podmioty działalności gospodarczej.
  5. W przypadku, gdy osoba prawna lub jednostka organizacyjna kościoła lub innego związku wyznaniowego, wykonująca działalność gospodarczą, otrzymała wsparcie w ramach Programu, PFR nie będzie dochodził zwrotu subwencji finansowych tylko z tego powodu, że podmioty te nie posiadają wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, pod warunkiem spełnienia pozostałych kryteriów określonych w Programie oraz Regulaminie Programu.
  6. Stanowisko przedstawione w niniejszym Komunikacie zostało sformułowane w porozumieniu z Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii.