Przejdź do treści
UWAGA

Znajdujesz się na nowej stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Pełną ofertę instytucji rozwoju znajdziesz na portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 25 października 2024

Urban Tech Hub – miejskie laboratoria dla innowacji

Na Smart City Expo w Łodzi odbył się panel dyskusyjny poświęcony programowi Urban Tech Hub. Jest to nowa inicjatywa PFR w ramach PFR dla Miast, która pozwala organizacjom na testowanie rozwiązań technologicznych w miejskich przestrzeniach. Inicjatywa ta, wspierana przez Łódź, Warszawę oraz Rzeszów, ma być szansą na stworzenie miejskich „piaskownic” – przestrzeni do testowania pomysłów, które mogą później zostać wdrożone na szerszą skalę.

„Miasto to przestrzeń do pilotażu i wdrożeń” – zaznaczyła przedstawicielka Łodzi, podkreślając otwartość na startupy i innowacje. Podkreśliła, że miasto planuje stworzenie centrum naukowo-badawczego dla testowania m.in. autonomicznych pojazdów. To ma być krok w stronę uczynienia Łodzi „globalnym graczem na rynku smart city”.

Warszawa również ma na celu włączenie startupów w miejską przestrzeń, choć – jak zauważyła Dorota Dobrzyńska z Urzędu Miasta Warszawa – integracja takich projektów bywa trudniejsza w dużych miastach. „Pracujemy metodą labową, słuchamy startupów i wspólnie wypracowujemy rozwiązania dostosowane do ich potrzeb. To podejście jest fundamentem naszego programu Warsaw Booster, który realizujemy od 10 lat” – wyjaśnia.

Rzeszów prowadzi podobne działania, a jego przedstawiciele opowiedzieli o budowaniu otwartego ekosystemu, przyjaznego dla innowatorów. „Nasze miasto nieustannie się rozwija i otwiera na nowe technologie. Współpracujemy zarówno z lokalnymi startupami, jak i z międzynarodowymi graczami, by wspólnie wprowadzać miejskie innowacje” – mówi Małgorzata Michalska z rzeszowskiego UrbanLAB.

Urban Tech Hub ma być szansą na dalszy rozwój polskich startupów. Inicjatywa jest otwarta na zgłoszenia innowatorów do 20 listopada. Dla wielu miast uczestnictwo w takich programach oznacza wzajemną wymianę doświadczeń i otwarcie się na nowoczesne technologie, które mogą zmienić miejskie przestrzenie i codzienność ich mieszkańców.