Zaprojektuj innowacyjne usługi z Akademią PFR dla Miast
Miasta muszą nieustannie podejmować działania polegające na poprawie usług świadczonych mieszkańcom. W tym zakresie z pomocą przychodzi Akademia PFR dla Miast, której obowiązkowym modułem będzie Projektowanie innowacyjnych usług. Rekrutacja do programu już się rozpoczęła i potrwa do 8 października.
W ramach zajęć uczestnicy przejdą dedykowany warsztat wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w administracji, na którym dowiedzą się o różnych rodzajach modeli generatywnych, przećwiczą techniki promptowania oraz poznają zasady bezpiecznej pracy z AI. Podsumowaniem pracy w module będzie przygotowanie modelowej ścieżki wdrożenia wybranej usługi publicznej za pomocą technik myślenia projektowego. W ramach tego modułu odbędą się również warsztaty prowadzone przez naszych partnerów, zachęcamy do zapoznania się z ramowym programem warsztatów.
Projektowanie innowacji społecznych dla mieszkańców we współpracy z biznesem
Warsztat przeprowadzony przez spółkę Inpost będzie doskonałą okazją do wzajemnego zrozumienia, wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami warsztatu, znalezienia wspólnej definicji innowacji społecznych, omówienia dotychczasowych przykładów współpracy na rzecz mieszkańców oraz określenia wzajemnych potrzeb
i możliwości. Spotkanie będzie również miejscem do wypracowania modelowej formy współpracy z uwzględnieniem potencjału dialogu pomiędzy samorządami, przedsiębiorcami i mieszkańcami, której efektem będzie projektowanie i realizowanie innowacji społecznych w przestrzeni miejskiej.
To właśnie zrozumienie, identyfikacja zbieżnych celów oraz zbudowanie wzajemnego zaufania są kluczowe do realizacji współpracy. Gdy powyższe elementy zaistnieją, możliwe jest prowadzenie efektywnych działań odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności oraz pokonywanie barier, które wielokrotnie określane są w rozmowach o podejmowaniu wspólnych inicjatyw. Do pełnego sukcesu istotne jest dołożenie również wartościowego dialogu społecznego, by właściwie diagnozować i realizować potrzeby zgodne z oczekiwaniami różnych grup wiekowych i społecznych.
Jak podejmować i rozwijać współpracę? W których obszarach samorządy i przedsiębiorcy mogą wspierać się wzajemnie? Jak podejmować skuteczny dialog społeczny? W jaki sposób projektować innowacje społeczne, które będą w pełni odpowiadać naszym odbiorcom? Na te pytania oraz wiele innych postaramy się odpowiedzieć podczas dwugodzinnego warsztatu.
Rola danych w projektowaniu usług publicznych
Kolejny warsztat poświęcony będzie efektywnemu wykorzystaniu danych w samorządzie oraz analizie informacji statystycznych. W pierwszej części, prowadzonej przez ekspertów z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z różnych źródeł danych i oceniać ich jakość. Omówione zostaną systemy informacyjne Statystyki Publicznej oraz kluczowe aspekty porównywania danych – jak robić to sensownie, unikając typowych błędów. Szczególny nacisk zostanie położony na interpretację danych: u uczestnicy poznają praktyczne metody prognozowania oraz dowiedzą się, jak identyfikować prawdziwe przyczyny i skutki zjawisk. Będzie również mowa o tym, jak sprawnie uzyskać dostęp do niezbędnych danych i przeprowadzić ich analizę, aby wyciągnąć najważniejsze wnioski.
Druga część warsztatu, prowadzona przez przedstawicieli Związku Miast Polskich (ZMP), skupi się na praktycznych aspektach wykorzystania danych w zarządzaniu gminami i powiatami. Omówimy, dlaczego warto sięgać po dane w samorządzie i jak przewaga korzyści może przewyższać potencjalne zagrożenia. Zajmiemy się również źródłami danych o gminach i powiatach, w tym danymi statystycznymi, administracyjnymi i eksperckimi, które stanowią podstawę takich narzędzi jak Monitor Rozwoju Lokalnego i System Monitorowania Usług Publicznych. W ramach dyskusji krytycznie przeanalizujemy dostępne źródła danych, takie jak Bank Danych Lokalnych, dane z monitorowania usług publicznych czy otwarte dane publiczne dostępne na platformie dane.gov.pl. Warsztat zakończymy częścią praktyczną, w której uczestnicy dowiedzą się, gdzie i jak można efektywnie wykorzystać omawiane narzędzia i informacje w codziennej pracy samorządowej.