Ekspertyzy ekonomiczne
Data publikacji:
13 stycznia 2021
Zużycie energii elektrycznej jako przybliżona miara aktywności gospodarczej 2021 (tydzień 1)
Najważniejsze wnioski po pierwszym tygodniu roku:
- W całym 2020 r. konsumpcja energii elektrycznej w Europie ogółem była o 4,7% niższa niż w 2019 r. W Polsce zużycie energii elektrycznej na koniec roku było o 2,3% niższe niż rok wcześniej. Nasz największy partner handlowy, a także największy konsument energii elektrycznej w Europie - Niemcy - zakończyły rok ze spadkiem konsumpcji elektryczności na poziomie 6,0%.
- Rok 2021 w Europie ogółem rozpoczął się od dynamicznego wzrostu zużycia energii elektrycznej względem ubiegłego roku, o 13,7%. Tak duży wzrost to zasługa korzystnego efektu kalendarzowego - pierwszy tydzień roku przypadł na okres od 4 do 10 stycznia, w 2020 r. przypadł na 1-5 stycznia - aniżeli faktycznego wzrostu zużycia. Dopiero kolejne tygodnie roku pozwolą stwierdzić jak wygląda rzeczywista konsumpcja elektryczności.
- Z racji opisanego wyżej efektu kalendarzowego w prawie wszystkich krajach odnotowano znaczny wzrost konsumpcji energii elektrycznej względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Jedynym krajem, w którym zużycie energii elektrycznej zmalało była Grecja, w której konsumpcja zmniejszyła się o 10,9% rdr.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu "Zużycie energii jako przybliżenie aktywności gospodarczej".