Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Ekspertyzy ekonomiczne Data publikacji: 08 października 2021

Zużycie energii elektrycznej w Europie oraz zestawienie danych o rynku energii - październik 2021 r.

Autor Michał Kolasa Starszy Analityk, Biuro Analiz | PFR S.A.

Najważniejsze w tym wydaniu:

  • W całej Unii Europejskiej (a także krajach EFTA) ceny energii elektrycznej dla odbiorców detaliczny są znacznie wyższe niż w zeszłym roku. Zgodnie z danymi o inflacji HICP elektryczność w sierpniu br. była w UE ogółem o 9,3% wyższa niż w sierpniu 2020 r., w strefie euro wzrost wyniósł 9,4%. Spośród krajów UE i EFTA najwyższy wzrost cen energii elektrycznej był w Norwegii, gdzie ceny były aż o 112,8% wyższe niż rok temu. W Polsce wzrost cen od lutego utrzymuje się na poziomie +9,4% rdr.
  • Wzrost cen elektryczności widać również w przypadku cen hurtowych – w październiku w Polsce ceny wzrosły o 122% rdr., we Francji wzrost wyniósł 452% rdr., w Niemczech 486% rdr., w Wielkiej Brytanii 490% rdr., a we Włoszech 551% rdr.
  • Rosnące ceny elektryczności to m.in. pokłosie rosnących cen surowców energetycznych. W porównaniu do października 2020 r. ceny gazu na rynku europejskim wzrosły o 587,2%. Na rynku amerykańskim wzrost cen gazu wyniósł 148,6% rdr. Ceny węgla, załadowanego do terminalu węglowego w Newcastle w Australii, wzrosły w ciągu roku o ponad 312%. Wzrosty, choć o mniejszej skali, dotyczą także ropy naftowej. Potwierdzeniem rosnących cen surowców jest indeks surowcowy Bloomberga, który wzrósł w październiku do poziomów niewidzianych od 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią ekspertyzy.