Przejdź do treści
WAŻNE

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Sprawdź, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania!

Klimaton dla Miast 2021-2022

W obliczu rosnących wyzwań ekologicznych, samorządy miejskie stają przed koniecznością wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą im sprostać problemom związanym z ochroną środowiska. Monitoring wody i odprowadzanych ścieków, analiza mobilności w transporcie publicznym, identyfikacja zagrożeń związanych ze smogiem i podtopieniami oraz zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów to obszary, w których miasta postanowiły szukać rozwiązań podczas Klimatonu dla Miast.

Klimaton zakończył się wielkim sukcesem, przynosząc samorządom innowacyjne a uczestnikom możliwość rozwoju pod okiem ekspertów programowania. Cztery zwycięskie zespoły, które wyróżniły się swoimi projektami, otrzymały nagrody w wysokości 30 tysięcy złotych. Co więcej, ich pomysły będą miały szansę na realne wdrożenie w polskich miastach, co przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców i budowy bardziej zrównoważonej przyszłości. 

Zwycięskie rozwiązania

Monitoring wody i odprowadzanych ścieków w Gnieźnie

Problem niebilansowania się pobieranej wody i oddawanych ścieków przedstawiony przez Gniezno zaadresował zespół Lorem Ipsum z rozwiązaniem z zakresu monitoringu gospodarki ściekowej. Programiści zaproponowali przebudowę całego programu odpowiadania ścieków poprzez współpracę między pracownikami urzędu, właścicielami gospodarstw domowych, rolnikami oraz cyfryzację czynności administracyjnych i kontrolnych. 

Mobilność w transporcie publicznym Rybnika

Sposób na analizę mobilności w rybnickim transporcie publicznym znalazł Zespół Trzeci. Członkowie zespołu zbudowali program pobierający archiwalne dane dotyczące wykorzystania biletów okresowych i jednorazowych oraz aktualnego rozkładu jazdy, by ocenić obciążenie konkretnych linii autobusowych oraz tramwajowych. Aplikacja wykorzystuje ponad 330 tys. danych i docelowo ma pozwolić optymalizować cały system komunikacji miejskiej w Rybniku. 

Identyfikacja zagrożeń w Rzeszowie

Rzeszów postawił przed programistami wyzwanie stworzenia mapy zagrożeń związanych m.in. ze zjawiskami takimi jak smog czy podtopienia. Zwycięski zespół Connected Life przestawił swoje rozwiązanie Connected City jako innowacyjną platformę umożliwiającą widok potencjalnych zagrożeń spowodowanych warunkami pogodowymi na terenie Rzeszowa. Dzięki danym uwzględniającym zaludnienie Rzeszowa, zgłoszone podtopienia, lokalizację instytucji oświaty, położenie jednostek OSP, pomiarów czujników Airly i historię odczytów innych sensorów platforma jest nieocenionym wsparciem dla Urzędu Gminy. 

Zwiększenie bezpieczeństwa mobilności uczniów we Wrocławiu

Wrocław oczekiwał od Klimatonu zdobycia rozwiązania, które zachęci uczniów do aktywnego trybu życia i pokonywania drogi do szkoły na pieszo przy jednocześnie możliwości zmaksymalizowanego bezpieczeństwa podczas podróży. W ramach tego wyzwania zespół ActiveEcoMobility zbudował aplikację dla uczniów i nauczycieli, która pozwala na zgłaszanie miejsc przez dzieci uznanych za niebezpieczne. Oprogramowanie zakłada również powiadomienie rodzica o zakończeniu przez pociechę samodzielnej podroży do szkoły, a uczniowi w ramach wewnętrznej grywalizacji przydzielane są punkty.