Test Dojrzałości Cyfrowej to narzędzie opracowane wspólnie przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundację Digital Poland, mające na celu wsparcie organizacji w transformacji cyfrowej. Test umożliwia poznanie mocnych i słabych stron swojej organizacji oraz zwiększenie świadomości dotyczącej czynników wpływających na cyfryzację przedsiębiorstwa.
Jak wygląda przebieg badania?
Test składa się z 50 stwierdzeń, za pomocą których opisujemy organizację dojrzałą cyfrowo. Pytania zostały podzielone na 9 obszarów tematycznych. Udzielone odpowiedzi zostaną przeliczone na punkty, a następnie zaprezentowany wynik zbiorczy w podziale na poszczególne obszary działalności. Na udzielenie odpowiedzi potrzebujesz około 20-30 minut.
Wykonaj Test i sprawdź potencjał cyfrowy Twojej organizacji
Dowiedz się więcej o Teście Dojrzałości Cyfrowej
W zarządzaniu mówi się, że ważniejszy jest proces planowania i tworzenia strategii niż sam końcowy dokument. Dlaczego? Bo sam proces uświadamia organizacji, w którym miejscu się znajduje, gdzie występują wyzwania oraz w którym kierunku chce się rozwijać. Jest to więc zdobywanie samoświadomości oraz edukacja, która pozwala zdobyć niezbędne kompetencje potrzebne do przeprowadzenia zmian.
Opracowaliśmy Test Dojrzałości Cyfrowej, który ma na celu wywołać refleksję wśród jego odbiorców co do obszarów, na których rozwój warto postawić. Dodatkowo, parafrazując klasyka zarządzania Petera Druckera, że „aby czymś zarządzać musisz umieć to zmierzyć”. Test Dojrzałości Cyfrowej umożliwia pomiar czegoś, co wydaje się nieuchwytne, a mianowicie potencjału organizacji w obszarze cyfryzacji, po to by sprawnie i efektywnie nią zarządzać.
Mamy nadzieje, że test będzie dla Twojej organizacji przydatnym narzędziem w doskonaleniu swojej działalności!
Na dojrzałość cyfrową organizacji składa się 9 obszarów tematycznych:
- Strategia cyfryzacji,
- Kompetencje cyfrowe,
- Innowacyjność,
- Cyfrowe produkty, usługi lub modele biznesowe,
- Narzędzia cyfrowe,
- Dane w organizacji,
- Infrastruktura ICT,
- Cyberbezpieczeństwo,
- Komunikacja z klientem.
Pamiętaj, że nie wszystkie obszary rozwoju cyfrowego mogą być kluczowe ze względu na specyfikę działalności Twojej organizacji. Dlatego udzielając odpowiedzi oraz analizując wyniki ważne jest skupienie uwagi na obszarach, które działania są najważniejsze z perspektywy efektywności oraz skuteczności.
Odnieś się każdego stwierdzenia, oceniając w jakim stopniu się z nim zgadzasz lub na ile opisuje ono Twoją organizację. W tym celu skorzystaj ze skali 1-5, gdzie:
„1” oznacza Zdecydowanie NIE – zaznacz tą odpowiedź, jeżeli dane stwierdzenie zupełnie nie opisuje Twojej organizacji lub w pełni nie zgadzasz się z danym stwierdzeniem
„2” oznacza Raczej NIE – zaznacz tą odpowiedź, jeżeli dane stwierdzenie w bardzo małym stopniu opisuje Twoją organizację np. obszar stwierdzenia jest na pocztowej fazie wdrażania
„3” oznacza Częściowo – zaznacz tą odpowiedź, jeżeli dane stwierdzenie częściowo opisuje Twoją organizację np. podjęliście działania w obszarze, który opisuje stwierdzenie, jednakże nie zostały jeszcze osiągnięte satysfakcjonujące efekty lub dotyczy tylko części organizacji
„4” oznacza Raczej TAK – zaznacz tą odpowiedź, jeżeli dane stwierdzenie w dużym stopniu opisuje Twoją organizację np. osiągnęliście dobre efekty w obszarze, który opisuje stwierdzenie, jednakże działania te nie zostały w pełni ukończone lub nie osiągnęliście pełnej satysfakcji
„5” oznacza Zdecydowanie TAK – zaznacz tą odpowiedź, jeżeli w bardzo dużym stopniu dane stwierdzenie opisuje Twoją organizację np. osiągnięte efekty w obszarze, który opisuje stwierdzenie są w wysokim stopniu satysfakcjonujące
Jeżeli w Twojej organizacji pracuje więcej niż 50 pracowników oraz jesteście zainteresowani spotkaniem doradczym z Zespołem Sieć Firm Przyszłości PFR chętnie się z Wami spotkamy. Podczas spotkania możemy szczegółowo omówić wyniki Testu oraz przedstawić ofertę Grupy PFR.
Aby umówić się na spotkanie wypełnij Test, w trakcie którego zostaniesz poproszony o wyrażenie zgody na spotkanie. W ciągu kilku dni skontaktujemy się z Tobą. Aby nam ułatwić pracę możesz napisać do nas na maila: [email protected]
Test Dojrzałości Cyfrowej został opracowany z myślą o przedsiębiorstwach, w których występują bardziej złożone procesy, mogące podlegać cyfryzacji np. obsługa klienta, produkcja, logistyka, procesy administracyjne, tworzenie nowych produktów lub usług. Procesy tego typu charakteryzują częściej firmy zatrudniające kilkanaście osób lub więcej. Dlatego Test rekomendujemy firmom zatrudniającym powyżej 10 pracowników.
Test składa się z 50 stwierdzeń, za pomocą których opisujemy organizację dojrzałą cyfrowo. Pytania zostały podzielone na 9 obszarów tematycznych. Udzielone odpowiedzi zostaną przeliczone na punkty, a następnie zaprezentowany wynik zbiorczy w podziale na poszczególne obszary działalności. Na udzielenie odpowiedzi potrzebujesz około 20-30 minut.
Wynik Testu zostanie wyświetlony tuż po jego zakończeniu. Dostaniesz również możliwość pobrania naszego raportu, w którym wskazujemy, co może zrobić Twoja organizacja by zwiększyć swoją sprawność cyfrową. Na podany adres mailowy prześlemy krótkie podsumowanie.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami firm, które skorzystały z Testu Dojrzałości Dojrzałości.
Porównaj swój wynik pod linkiem.
Test został opracowany przez Zespół Sieć Firm Przyszłości PFR oraz Fundację Digital Poland. Chcielibyśmy podziękować p. dr hab. Andrzejowi Sobczakowi, prof. SGH (Szkoła Główna Handlowa), Monice Woźniak, Łukaszowi Marciowi oraz Damianowi Iwanowskiemu (Bank Światowy) za wsparcie merytoryczne przy tworzeniu narzędzia.
Test Dojrzałości Cyfrowej jest częścią programu Cyfrowa Wyprawka dla Firm
Cyfrowa Wyprawka to 6 kroków do zwiększenia poziomu cyfryzacji i innowacyjności Twojej firmy:
1. Test Dojrzałości Cyfrowej
2. Raport z wynikami testu i porównanie na tle konkurencji
3. Materiały Dostępne w Bazie Wiedzy
4. Warsztaty z ekspertami
5. Współpraca z partnerem technologicznym
6. Wsparcie w zakresie finansowania