Przejdź do treści
WAŻNE

Przekazanie oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE). Sprawdź, co należy zrobić!

Aktualności Data publikacji: 21 stycznia 2025

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI i Euvic zainwestują w dalszą konsolidację spółek IT w Ukrainie

Kula ziemska
Kula ziemska

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zainwestuje wspólnie z Grupą Euvic w rozwój jej biznesu w Ukrainie. Zarządzany przez PFR TFI Fundusz dostarczy finansowanie na konsolidację pięciu spółek IT przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich grup technologicznych. To pierwszy projekt Grupy PFR finansujący inwestycje w Ukrainie i ważny krok w kontekście budowania obecności polskich firm na tym rynku.

Jednym z priorytetów Grupy PFR jest wsparcie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. W tym kierunku działa kilka podmiotów, które stworzyły komplementarną ofertę produktową, obejmującą szerokie działania - od promocji polskiej gospodarki i wzmacniania marki polskich firm na arenie międzynarodowej, przez zapewnienie dostępu do informacji na temat otoczenia gospodarczego, aż po różne formy finansowania ekspansji zagranicznej. Jednym z naturalnych celów działań Grupy w tym obszarze jest wzmacnianie obecności polskich spółek na rynku ukraińskim.

Ekspansja zagraniczna staje się koniecznością dla dalszego rozwoju polskich firm. W ramach Grupy PFR, działając wspólnie jako „Team Poland”, mamy narzędzia i możliwości, żeby je w tym wspierać. Szczególnie interesującym kierunkiem jest dla nas Ukraina. Położenie Polski sprawia, że możemy odegrać w procesie jej odbudowy znaczącą rolę, jako hub logistyczny, zaplecze konstrukcyjne i kapitałowe, ale również jako partner w obszarze IT, innowacji oraz technologii. Inwestycja Euvic, jednej z największych firm IT w Polsce jest dowodem, że ta idea ma solidne biznesowe podstawy 

- mówi Piotr Matczuk, prezes zarządu PFR S.A. oraz przewodniczący Rady Grupy PFR.

Zarządzany przez PFR TFI Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN i Grupa Euvic podpisały umowę inwestycyjną, na mocy której Fundusz udzieli finansowania dłużnego na przejęcie pakietów udziałów pięciu spółek działających w sektorze IT – dwóch we Lwowie oraz w Kijowie, Charkowie i Winnicy. Transakcja stanowi kolejny etap intensywnej ekspansji polskiej grupy na rynkach zagranicznych. Pierwsze przejęcia na rynku ukraińskim Euvic zrealizował w ubiegłym roku, a obecnie zwiększa swoje zaangażowanie. Dzięki realizowanym przejęciom Euvic tworzy w Ukrainie grupę technologiczną, która będzie stanowiła centrum kompetencyjne obsługujące klientów z różnych części świata. W projekt zaangażowane jest także KUKE z Grupy PFR, które ubezpieczy transakcję.

Z perspektywy PFR TFI i Funduszu Ekspansji Zagranicznej patrzymy na ten projekt w sposób strategiczny. Niemal od początku inwazji Rosji na Ukrainę, mówi się o potrzebach, ale i możliwościach związanych z odbudową Ukrainy. Im wcześniej będziemy na miejscu jako polski biznes i instytucje finansowe – tym większe są nasze szanse na udział w odbudowie. 

– mówi Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI, które zarządza Funduszem Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN. 

Działalność Euvic na Ukrainie odwzorowuje model biznesowy sprawdzony z Polsce, który opiera się na budowie grupy ściśle współpracujących i komplementarnych spółek i zespołów. Natomiast wybór kierunku ekspansji jest związany z jakością świadczonych usług i dostarczanych rozwiązań oraz dobrze rozwiniętym i sprawnym modelem pozyskiwania klientów na rynkach zagranicznych. Przejmowane spółki działają w obszarach software development oraz świadczą usługi IT w modelu outsourcingowym. 

Pierwszą inwestycję na Ukrainie zrealizowaliśmy w 2022 roku. Współpraca przyniosła pozytywne rezultaty, co skłoniło nas do zwiększenia koncentracji na tym rynku. Dzięki  finansowaniu ze strony PFR TFI FEZ oraz KUKE możemy szybciej realizować nasze cele inwestycyjne. Obecnie skupiamy się na rozwijaniu modelu współpracy między nowymi członkami Grupy oraz zapewnieniu im sprawnego funkcjonowania w ekosystemie Grupy Euvic. Chcemy, aby mogli w pełni wykorzystać nasze know-how i doświadczenie w maksymalizacji efektu synergii w ramach Grupy. Naszym celem jest stworzenie efektywnego centrum kompetencji na Ukrainie, które skoncentruje się na rozwoju portfela projektów i pozyskiwaniu klientów na rynkach międzynarodowych. Dotychczasowe rezultaty już przerosły nasze oczekiwania. 

– mówi Łukasz Czernecki, wiceprezes Euvic S.A. i prezes zarządu Euvic Ukraine.

 

Choć ze względu na trwające działania wojenne do inwestycji w Ukrainie należy podchodzić z dużą dozą ostrożności, polscy przedsiębiorcy postrzegają ten kierunek jako perspektywiczny w kontekście realizacji inwestycji bezpośrednich, co potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez PFR TFI i PwC Polska oraz KUKE na potrzeby raportu „Kierunek Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu zawirowań geopolitycznych”. Wsparcie w odbudowie to korzyść nie tylko dla ogarniętego wojną państwa, ale także szansa dla polskiego biznesu. Polska jest pierwszym krajem, który wprowadził kompleksowe regulacje i zachęty dla krajowego biznesu do inwestowania w Ukrainie. Wśród instrumentów oferowanych przez Grupę PFR jest finansowanie inwestycji bezpośrednich oferowane przez Fundusz Ekspansji Zagranicznej, a także ubezpieczenia i gwarancje KUKE, kredyty eksportowe i inwestycyjne BGK, wsparcie PAIH w zakresie poszukiwania i weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych czy kontaktów z administracją państwową.

Rozwój Grupy Euvic w Ukrainie obserwujemy już od ponad roku. Spółka działa w modelu, który zapewnia ciągłość procesów i bezpieczeństwo pracowników. Co więcej, podejmowane działania sprzyjają budowaniu stabilnych relacji biznesowych na tym wymagającym rynku. Widzimy, że Euvic z powodzeniem dostosowuje się do lokalnych realiów, co dodatkowo wzmacnia pozycję Grupy w regionie. Przemyślana strategia ekspansji i sprawdzony model biznesowy to kluczowe elementy, na które w Funduszu zwracamy uwagę, podejmując decyzje inwestycyjne.  

– mówi Wojciech Jabłoński, menedżer inwestycyjny Funduszu Ekspansji Zagranicznej. 

Fundusz Ekspansji Zagranicznej 2 FIZ AN powstał w 2023 r. i kontynuuje misję Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, który działa od 2016 r. i zakończył już okres inwestycyjny, zawierając w tym czasie ponad 20 umów inwestycyjnych i inwestując ponad 100 mln euro. Fundusz oferuje polskim firmom współfinansowanie ich zagranicznych projektów inwestycyjnych poprzez instrumenty finansowe dopasowane do skali projektu oraz możliwości i potrzeb polskiego inwestora. Może finansować przejęcie zagranicznej spółki, utworzenie nowej lub dalszy rozwój już istniejącej zagranicznej spółki zależnej polskiej firmy - zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza nią, również w krajach rozwijających się w praktycznie wszystkich sektorach, nie tylko w sektorze produkcji, ale też dystrybucji i usług.

Grupa Euvic zatrudnia blisko 6 tys. pracowników i jest jedną z największych grup tech-capital na polskim rynku. Od kilku lat konsekwentnie poszerza zakres i kompleksowość swoich usług, opierając swoją działalność na sześciu filarach biznesowych: rozwój oprogramowania, infrastruktura IT, body/team leasing, innowacje, digital performance i konsulting. Główną przewagą konkurencyjną Euvic jest działanie w modelu 360°, zapewniając dostęp do kompetencji i usług w każdym obszarze IT, wspierając cyfrową transformację biznesową klientów w Polsce i na świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, regionie DACH, Skandynawii i Dubaju. Grupa zakłada dalszy wzrost poprzez ekspansję zagraniczną i dalszą konsolidację rynku.